Komputery

Testy wydajnościowe i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Jeśli chcesz porównać swój komputer z Lenovo ThinkCentre M900 Tiny, odpal Work test w benchmarku PCMark 8.

Według benchmarka, który mierzył wydajność komputera podczas takich czynności jak: pisanie tekstu, surfowanie po sieci, praca w arkuszu kalkulacyjnym i przeprowadzanie wideokonferencji, sprzęt Lenovo osiągnął poziom lepszy niż 69% urządzeń znajdujących się w bazie. Taki wynik powinien zadowolić każdego, kto potrzebuje komputera do pracy biurowej. Oczywiście przy takiej konfiguracji nie ma co liczyć, że pozwoli on na odpalenie najnowszych gier, ale nie do takiego celu został on stworzony.

Lenovo ThinkCentre M900 Tiny bez problemu radził sobie z typowymi zadaniami biurowymi, pracą na wielu oknach przeglądarki Internetowej, kopiowaniem dużej ilości danych z pamięci przenośnej (tu przydaje się zwłaszcza standard USB 3.0 oferujący 10-krotnie szybszy transfer od poprzednich wersji interfejsu) czy odtwarzaniem filmów na YouTube.

Jeśli chodzi natomiast o pobór mocy - tu jest bardzo dobrze. W trybie All-in-One, kiedy komputer i monitor korzystały z jednego zasilacza w stanie spoczynku całość pobierała 26W, natomiast pod pełnym obciążeniem wartość ta oscylowała w okolicach 50W. W trybie, w którym komputer korzystał z osobnego zasilania wartości te wynosiły odpowiednio 12W i 35W. Dużą zaletą jest też praktycznie niesłyszalna praca. Komputer posiada także atest MIL-SPEC gwarantujący gotowość do pracy w trudnych warunkach (wysoka temperatura, wilgotność powietrza, pył).

Lenovo ThinkCentre M900 - profil monitora

Warto zauważyć, że komputer nadaje się nie tylko do podstawowej pracy biurowej. Jeśli potrzebujemy dużej przestrzeni roboczej lub możliwości pracy na kilku programach jednocześnie do ThinkCenre M900 możemy bez problemu podpiąć dodatkowe monitory (maksymalnie trzy), które zwiększą naszą efektywność. Wygodnym drobiazgiem jest także możliwość uruchomienia komputera bezpośrednio z klawiatury za pomocą skrótu ALT+P. Funkcja ta działa zarówno w przypadku klawiatury podłączanej pod USB jak i klawiatury bezprzewodowej. 

Kolejny atut ThinkCentre M900 powinien zainteresować głównie przedsiębiorców i właścicieli firm. Komputer wspiera dwie ważne w biznesie technologie Intela. Jedną z nich jest Intel vPro pozwalającą administratorom IT na zdalne włączenie urządzenia i zarządzanie nim niezależnie od stanu systemu operacyjnego. Można dzięki temu zdalnie naprawić komputer i diagnozować, jak również przeprowadzać automatyczną instalację poprawek zabezpieczeń i aktualizacji. Drugą z kolei jest Intel Stable Image Platform Program. SIPP synchronizuje i stabilizuje komponenty platformy Intela, gwarantując bardziej płynne i bezpieczne przejście na technologie nowszej generacji.

Podsumowanie 

Lenovo ThinkCentre M900 i monitor Tiny-in-One 24

M900 Tiny kosztuje około 3540 zł. Miniaturyzacja jak widzicie pociąga za sobą znaczne koszty. Z kolei sam monitor w polskich sklepach powinniście znaleźć za około 1050 zł. Na ten zestaw AIO przeznaczyć trzeba razem 4590 zł. W tej cenie złożylibyście sobie znacznie wydajniejszy zestaw, ale pamiętajcie, że mamy tu do czynienia z po pierwsze z kompaktowym pecetem, a po drugie z dwoma urządzeniami, które mogą pracować oddzielnie. 

Ocena końcowa

 • niewiekie wymiary
 • możliwość stworzenia zestawu All-in-One
 • duża kultura pracy
 • niski pobór energii
 • wsparcie Intel vPro i Intel SIPP
 • atest MIL-SPEC
 • brak czytnika kart flash
 • brak portu HDMI od razu po wyjęciu z pudełka 
 • organizer na kable ma tendencję do odskakiwania

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  0
  cena mnie odrzuciła
  można złożyć kompa na płycie ITX który znacznie lepiej nada się do pracy, nawet do HTPC, ten z testu sprzęt się nie nadaje gdyż IGP 530 nie potrafi zdekodować filmów 4k zakodowanych w najnowszych kodekach, z tym daje sobie radę dopiero IGP 630 z Kaby Lake
  jeśli dla kogoś ITX jest za duży to są jeszcze standardowe płyty w formatach Thin-Mini-ITX oraz najnowszy Mini-STX,
  fakt, płyty które proponuję nie pozwolą na złożenie tak małego kompa jak ten z recenzji ale wydajnością przebiją wielokrotnie tego malucha i to w zdecydowanie niższej cenie końcowej
  a za zbliżoną kwotę można złożyć mini kompa który da radę nawet goglom VR

  w teście zabrakło mi zdjęć wnętrza, chciałbym też zobaczyć jak rozwiązano wspomnianą możliwość wyprowadzenia HDMI, koszt tego kabelka również powinien zostać podany tak samo ramy dodatkowej na ODD i innych dodatków jeśli są jakieś dostępne
  a może to zabieg celowy, po dodaniu wszystkiego cena by przekroczyła (strzelam) pięć tysięcy :E