Mobile

Obudowa

przeczytasz w 3 min.

LG G4 pudełko

Skórzany tylny panel i… wygięty wyświetlacz

Tak, to nie pomyłka, ekran w LG G4 jest delikatnie wygięty, choć nie elastyczny tak jak w G Flexach. Wygięcie pozwala na przejście tak zwanego „testu kota”, czyli minimalizuje ryzyko potłuczenia przedniej ścianki w przypadku upadku smartfona na ziemię.

LG G4 ekran przód

LG G4 lekie wygięcie ekranu

Jakość wykonania i spasowania elementów LG G4 w wersji, która otrzymałem, jest mówiąc krótko fantastyczna. Tylna ścianka została wykonana z wyprawionej krowiej skóry, którą połączono z plastikową ścianką. Warto zwrócić uwagę, że choć istnieje wersja z plastikowym panelem, to użytkownicy skórzanego LG G4 nie muszą wybierać. W zestawie znajdą bowiem dodatkowy plastikowy tylny panel.

LG G4  tylna ścianka

Wersji kolorystycznych tylnej ścianki jest kilka, mi przypadła w udziale czarna, na której widać wyraźnie fakturę i która moim zdaniem najlepiej pasuje do bocznej ramki smartfona. Wykonana została ona z plastiku, który kolorystyką przypomina hematyt. I choć nie jestem zwolennikiem błyszczących elementów, ten prezentuje się bardzo dobrze.

LG G4 plastikowa ścianka kocyk

W wersji plastikowej ścianka ma charakterystyczny wzór geometryczny, a wersja skórzana szew prowadzący od dołu do góry na całej długości smartfona. Na dole obudowy znajdziemy otwór wbudowanego głośnika. U góry centralnie umieszczono obiektyw wbudowanej kamery, a po bokach diodę IR dla laserowego autofokusa i dwa LED-y, które mają doświetlać ciemniejsze motywy.

Poniżej obiektywu znajdują się tradycyjnie dla LG przyciski regulacji głośności. Przyciski są ryflowane dla pewniejszego ich wyczucia i nieco większe niż w G3. Przycisk włączania z okrągłego zmieniono na wypukły poprzeczny. Zmiany niby kosmetyczne, ale w dążeniu do ideału bardzo pożądane.

LG G4 tylna ścianka kamera

Tył smartfona został wyprofilowany w kształt łódeczki (i to jeszcze bardziej niż w G3) tak, że jego środkowa część ma 9,8 mm grubości, a brzegi tylko 6,3 mm. Dzięki temu, choć teoretycznie grubszy niż G3, jest smuklejszy. Truizmem będzie stwierdzenie, że smartfon leży świetnie w dłoni.

Obraz świetny, a i dźwięk nie pozostaje w tyle

Przednia ścianka zajęta jest przez ekran LCD IPS o rozdzielczości QHD, który wykonano w technologii Quantum. Oznacza to (i to nie tylko w teorii, co w pełni potwierdzam) dużo lepszy obraz niż w poprzedniku. I choć obraz z G3 wyglądał na bardzo dobry, to po umieszczeniu obok G4 od razu wiedziałem, że słowa LG o naturalniejszych, ale i nasyconych kolorach i lepszym kontraście nie są rzucone na wiatr.

LG G4 przód boki

Za to zapewnienia o 25% jaśniejszym ekranie nie znalazły u mnie potwierdzenia. Jasność jest podobna jak w poprzedniku.  Jednakże praca ze smartfonem w słońcu była mniej więcej o te 25% wygodniejsza, co można wytłumaczyć mniej odblaskowym panelem. Luminancja czerni jest z niższa niż w G3, co wpływa na lepszy kontrast obrazu. W połączeniu z lepszymi kolorami daje to piorunujący efekt.

LG G4 kąty widzenia
Kąty widzenia są bardzo dobre, pod tym względem nie ma zastrzeżeń

Na dole ekranu znajduje się tradycyjnie logo LG, a przyciski wyświetlane są na ekranie. U góry po lewej stronie głośnika słuchawki umieszczono czujniki, przednią kamerę oraz dyskretną kolorową diodę sygnalizacyjną - w świetle słonecznym sprawia wrażenie jakby świeciła się na niebiesko, na co kilka razy się dałem nabrać.

Cały przedni panel przykryto szkłem Corning Gorilla Glass 3, nienajnowszej co prawda generacji, ale moje doświadczenia z innymi tak wyposażonymi smartfonami przekonały mnie, że przy rozsądnym użytkowaniu nie ma obaw o jej uszkodzenie.

LG G4 przód boki IR

Stosunek powierzchni ekranu do powierzchni przedniej ścianki jest mniejszy niż w LG G3, co przy tej samej przekątnej ekranu (5,5”) oznacza nieco większą powierzchnię. Faktycznie G4 jest większy, a krawędzie mniej zaokrąglone, ale dla mnie to jedynie kolejny powód, by pochwalić LG za poprawki we wzornictwie.

Dźwiękowo LG G4 także nie ma czego się wstydzić. Co prawda nie otrzymałem do testu słuchawek QuadBeat 3 (są w zestawie sklepowym), ale sprawdzian audio został zaliczony na piątkę. Może z niewielkim minusem. W mojej opinii jest nawet lepiej niż w poprzedniku.

Krawędzie i wnętrze

Po zdjęciu tylnej ścianki zobaczymy wymienny akumulator o pojemności 3000 mAh oraz umieszczone jeden nad drugim sloty na kartę mikroSIM oraz kartę mikroSD. Sprawdziliśmy działanie LG G4 z kilkoma kartami, w tym 128 GB nośnikiem SanDisk (dlaczego, wyjaśniamy w części poświęconej foto) - problemów nie było. Zakładanie i zdejmowanie ścianki wymaga pewnej siły, ale nie musimy się obawiać o jej uszkodzenie. LG G4 jest także kompatybilny z bezprzewodowymi ładowarkami, jednakże o taką musimy postarać się samodzielnie.

LG G4 w środku

Boczne krawędzie w porównaniu z G3 mają monolityczną strukturę. Po lewej i po prawej stronie nie ma żadnych przycisków, a jedynie szczelina do odgięcia obudowy. Na górnej krawędzi  umieszczono diodę IR oraz jeden z mikrofonów wykorzystywany do redukcji szumów. Drugi mikrofon znajduje się na dolnej krawędzi pomiędzy złączem mini-jack dla słuchawek oraz portem mikro USB 2.0.

LG G4 dół

LG G4  góra

Zawartość zestawu

Być może nie słyszeliście, ale w niektórych krajach, przez pewien okres LG G4 będzie dostępny w zestawie z dodatkową baterią. Szkoda, że nie u nas, choć bardziej doskwiera brak szybkiej ładowarki - smartfon wspiera standard Quick Charge 2.0.

LG G4 zawartość pudełka
Zestawy testowe pozbawione są słuchawek. A przecież nie ma chyba czego się obawiać.

Dostępne w Polsce zestawy ze smartfonem LG G4 zawierają:

  • LG G4 w wybranym kolorze
  • Tylną obudowę (w przypadku wersji skórzanych + dodatkową złotą)
  • Baterię
  • Standardową ładowarkę sieciową
  • Przewód USB
  • Słuchawki QuadBeat 3 (czerwone), wraz z zapasowymi gumkami
  • Skróconą instrukcję obsługi
  • Do pobrania e-book Jacka Boneckiego o fotografowaniu smartfonem LG G4