Mobile

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 4 min.

Wydajność

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona LG Q6 znajdziecie w rankingu smartfonów.

1.3

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
8206
GFXBench T-Rex
11 kl/s
SunSpider JavaScript
1336 ms
AnTuTu 5
34193
GFXBench Manhattan
5.4
AnTuTu 6
43064
JetStream
16
3DMark (Sling Shot)
472
5.3

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
1400 MHz
Pamięć RAM
3072 MB
Przekątna ekranu
5.5 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2160 px
Waga
149 g
3.4

Bateria

Bateria - internet
620 min.
Bateria - filmy
600 min.
8.7

Ocena subiektywna

Jakość filmów
4.9
Jakość zdjęć
4.9
Jakość wykonania
5.5

W kilku słowach - wystarczająco dużo mocy choć wolno

Zastosowanie Snapdragona 435 oznacza, że mamy do czynienia może z nie najwolniejszym ze smartfonów, ale z takim, który rekordzistą wydajności nie będzie. Mimo to, przez dwa tygodnie nie odczuwałem wielkiego dyskomfortu. Wręcz przeciwnie, okazało się, że Snapdragon 435 i 3 GB RAM wystarczą do przyjemnej pracy. Owszem, uruchamianie wymagających aplikacji, w tym gier dawało odczuć niedobory mocy, ale nie aż tak bardzo bym nie mógł sobie pozwolić na granie w ulubione mobilne gry.

LG Q6 vs Samsung Galaxy A5 2017
W benchmarkach Samsung Galaxy A5 z tego roku wypada o niebo lepiej

Szybkość pracy, to czy jest duża, czy jednak mała, można zauważyć uruchamiając narzędzia do edycji zdjęć czy wideo. Bezpośredni pojedynek w wydajniejszymi smartfonami LG Q6 przegra, na szczęście wolniejsze przetwarzanie nie było okupione zacięciami. Wystarczyło odrobinę cierpliwości, a dało się edytować filmy nagrane Q6, czy zadawać dużą liczbę modyfikacji zdjęciom w Snapseed. Podsumowując, LG Q6 jak już wspomniałem działa zaskakująco sprawnie.


Praca we wbudowanym edytorze wideo

Czas pracy

Pojemność akumulatora 3000 mAh kiedyś oznaczała sporo lepsze osiągi niż u konkurencji.  Dziś taka pojemność to coś normalnego, a w obliczu wydajniejszych (choć i energooszczędniejszych) chipsetów nic wielkiego. Akumulator w LG Q6 zapewnia komfort na cały dzień, a jeśli jesteśmy mniej wymagający, nawet na część kolejnego dnia.

W pełni naładowany akumulator pozwolił na około 10 godzinny maraton filmowy. Serfowanie to około 11 godzin przyjemności. To nie są zachwycające wyniki, ale nie przeczą temu co napisałem powyżej. Rozładowywanie w trybie spoczynkowym narusza akumulator w bardzo niewielkim stopniu - oznacza to, że nawet jeśli leżał kilka dni, to jest szansa, że będziemy mogli go używać bez doładowywania.


Oprogramowanie przypomina by od czasu do czasu uruchomić smartfon i nie rozładowywac go za bardzo

O wydajności akumulatora lepiej świadczyć moga średnie czasy włączenia wyświetlacza (SOT). Zwykle było to około 4 i pół godziny, czasem zdarzało się więcej, szczególnie gdy używałem smartfona intensywniej w ciągu dnia. Szkoda, że nie mamy tu opcji szybkiego ładowania - ze standardową ładowarką trzeba czekać około 2 godzin by w pełni naładować akumulator.


Port microUSB 2.0

Smartfon zauważalnie nagrzewa się podczas grania i innych bardziej wymagających operacji, ale bez przekraczania alarmowego poziomu. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnio mamy bardzo ciepłe dni (koniec lipca 2017).

System i aplikacje

LG Q6 otrzymujemy z zainstalowanym systemem Android 7.1.1 i nakładką LG UX - oznacza to, że możemy czerpać korzyści z wszelkich optymalizacji jakie zapewnia najnowszy system. Oprogramowanie jest podobne jak w innych smartfonach LG, z naciskiem na prostotę (co się da, zmieniamy w systemowym narzędziu Ustawienia, a nie za pomocą dodatkowych aplikacji). Jak zwykle (w prawie czystym Androidzie) preinstalowane są aplikacje Google.


Na dzień dobry kilka porad oraz opcja pobrania aplikacji ekranu z szufladą z LG Smart World

Dodatkowych aplikacji jest niewiele - są te najpotrzebniejsze (dedykowane narzędzie aparatu, prosty dyktafon, Menedżer plików, LG Mobile Switch dla migracji pomiędzy urządzeniami, Quick Memo+). Jest też Asystent Google, tylko że niestety po polsku sobie z nim nie pogadamy. Aparat kwadratowy może pracować w kilku trybach


Drobne bonusy w strefie LG Smart World

Domyślnie system pracuje w wersji bez szuflady na aplikacje. Po nawiązaniu łączności z siecią, podczas aktualizacji urządzenia, można pobrać pliki, które pozwolą włączyć nam ten brakujący, a pożądany przez wielu użytkowników tryb.

Nowością jest pływający przycisk cofania połączony z domowym. Działa on w trybie poziomej orientacji wyświetlacza. Możemy go umieścić w dowolnym miejscu wzdłuż dolnej krawędzi ekranu przeciągając jak ikonę.

Nigdzie nie mogłem znaleźć za to opcji określania koloru sygnalizującego stan smartfona LEDu. Dlaczego? Nie ma ustawień, bo nie ma też takiej diody. Czy to dobry pomysł? Skoro nie ma ekranu AlwaysOn, to na pewno nie tak dobry.

Edytor wideo

Mimo nienajszybszego chipsetu, warto na LG Q6 pokusić się o edycję wideo. Wbudowany edytor pozwala na przycięcie filmu, podłożenie ścieżki dźwiękowej i zastosowanie ciekawych efektów obrazu. Niektóre trzeba pobrać z sieci.

Skalowanie aplikacji

Ponieważ ekran LG Q6 ma niestandardowe proporcje 18:9, mamy w ustawieniach Wyświetlacz, opcję skalowania okien aplikacji. Możemy wybrać dla każdego zainstalowanego programu jeden z trzech trybów pracy - kompatybilny z ekranami 16:9, ekranem LG Q6 i pośredni. Przyda się to, gdy okno programu wyjątkowo źle pracuje w trybie innym niż 16:9.


Skalowanie zdjęć w tym przypadku nie zwiększy pola widzenia

Radio z RDS

Radio nie jest czymś niezwykłym w smartfonie, ale też nie każdy model je ma. To w LG Q6 obsługuje RDS. Jeśli ktoś jest miłośnikiem radia, dodatek jak znalazł.

Smart Doctor zamiast Smart cleaning

Pod tą nazwą znajdziemy kompleksowe narzędzie do monitorowania stanu urządzenia i optymalizacji parametrów pracy - czyszczenia pamięci, diagnozowania ewentualnych problemów. Działanie zgromadzonych tu funkcji jest podobne jak w poprzednikach, modyfikacji uległ interfejs dostępowy.

 

Kosz na aplikacje i kosz na zdjęcia i filmy

Skoro Android jest już tak samo popularny jak Windows, nie można zapomnieć o Koszu. Tak naprawdę to rozwinięcie funkcji Kosz na odinstalowane aplikacje, którą LG wprowadziło już w ubiegłym roku do swoich smartfonów. Tym razem oprócz aplikacji usuwane do Kosza są także kasowane zdjęcia i filmy.


Kosz na zdjęcia i filmy znajduje się w aplikacji Galeria

Smartfon w miarę możliwości zachowuje je przez siedem dni i w tym czasie można je odzyskać - to dobre rozwiązanie dla osób, które są niezdecydowane lub często przypadkiem przez machnięcie dłonią usuwają zdjęcia. Być może w kolejnych wersjach nakładki LG UX, Kosz obsłuży także pliki usuwane z poziomu menedżera plików.