Myszki

Jak to jest zrobione?

przeczytasz w 5 min.

Logitech G500s

Jeśli używaliście dotychczas modelu G500 i docenialiście jego kształt oraz charakterystykę użytych materiałów, to... jesteście w domu. Pod tym względem zmiany są co najwyżej kosmetyczne. Z góry zaznaczamy, że zwyczajnie nie przypadło nam do gustu malowanie myszki (jakimś sposobem skojarzyło nam się z filmem Transformers). Grafika nie jest zbyt elegancka, choć z pewnością myszka dzięki niej wygląda dynamicznie.

Logitech G500s

Stylistyka to jednak kwestia subiektywna - każdej osobie podoba się coś innego. Nie uznajemy jej więc za wadę. Znacznie lepsze zdanie mamy na temat jakości wykonania i kształtu gryzonia. Mysz przeznaczona jest dla osób praworęcznych, więc odpowiednie podparcie dla kciuka znajduje się po lewej stronie obudowy.

 Ergonomia/kształt:
dobry plus
Jakość pracy przycisków:
dobry plus
Jakość wykonania:
dobry

Na lewym boku znajdziemy też trzy podłużne klawisze - Dalej, Cofnij oraz jeden dodatkowy. Każdemu z nich można przypisać wybraną funkcję programową (np. makro wieloklawiszowe). Konfiguracja odbywa się w aplikacji Logitech Gaming Software o której więcej napiszemy w dalszej części recenzji.

Dla graczy ważna będzie również informacja, że powierzchnia boczna w przeciwieństwie go górnej i dolnej nie jest gładka, lecz chropowata. Radykalnie poprawia to przyczepność dłoni do obudowy oraz zapewnia większą kontrolę w czasie wykonywania szybkich manewrów w grach.

Logitech G500s

Na powierzchni górnej dostępnych jest kilka kolejnych elementów funkcyjnych. Po lewej stronie lewego przycisku myszy dostępne są dwa klawisze + i - służące do regulacji rozdzielczości DPI. Wyższe DPI oznacza wyższą precyzję, ale w praktyce przekłada się zazwyczaj na większą prędkość kursora. Bliżej części nadgarstkowej widoczne są trzy diody koloru niebieskiego informujące użytkownika o aktualnym poziomie DPI. Nie jest on stały - regulacji każdego z pięciu poziomów dokonujemy w oprogramowaniu Logitecha.

W części centralnej między przyciskami znajduje się rolka o zmiennej charakterystyce pracy. Może pracować w trybie płynnym lub skokowym - przycisk zmieniający charakterystykę znajduje się pod rolką. Kółko tradycyjnie może też pełnić funkcję środkowego przycisku. Poza tym można pochylić je w lewo lub prawo (przewijanie strony w poziomie). Grzbiet jest gładki, ale pokryty matowym lakierem zwiększającym przyczepność dłoni. Dwa klawisze główne działają dość cicho i delikatnie. Nie wymagają dużej siły nacisku.

Logitech G500s

Prawy bok podobnie jak lewy jest szorstki i radykalnie poprawia pewność trzymania.

Logitech G500s

Spód myszy jest w większości matowy. Trzy ślizgacze wykonane są z politetrafluoroetylenu zwanego potocznie również teflonem lub tarflenem. Zapewniają one bardzo płynny ruch po podkładkach dla graczy - zwłaszcza tych płóciennych. Trwałość określona została przez producenta na 250 km. Małe szczeliny przy każdym ze ślizgaczy służą do ich podważania i ewentualnej wymiany na nowe.

 Jakość ślizgaczy:
dobry plus

Logitech G500s pracuje przy wykorzystaniu technologii laserowej. Sensor Avago S9808 oferuje maksymalną rozdzielczość 8200 dpi, więc pod tym względem powinien spełnić oczekiwania większości użytkowników. Czy jest precyzyjny i działa dostatecznie dobrze? Na to pytanie odpowiemy na kolejnych stronach artykułu.

Logitech G500s

Jedną z najważniejszych cech modelu G500s odróżniającą go od G400s jest system ciężarków. W komplecie z myszka otrzymujemy 6 krążków po 1,7 g każdy oraz 6 krążków po 4,5 g. Umieszczamy je w specjalnej szufladce i wsuwamy do myszki.

W zależności od preferencji użytkownika można rozmieścić ciężarki w odmienny sposób. Na przykład cięższe wstawić w część przednią, a lżejsze w tylną lub tylne miejsca zostawić całkiem wolne. Podobnie balans można przenieść ze strony prawej na lewą i odwrotnie. Innymi słowy ciężarki nie tylko zwiększają masę myszki, ale też wpływają na to jak rozkłada się jej ciężar. Wpływa to wyczuwalnie na komfort grania. Często bywa tak, że w jedne gry gra się lepiej na lżejszej myszce, a w inne na cięższej.

Do wyjmowania szufladki służy przycisk/dźwignia znajdująca tuż przed nią.

Logitech G500s

Przewód modelu G500s zamknięty jest w usztywniającym oplocie, który przy okazji chroni też kabel przed typowymi uszkodzeniami (np. przecięciem przez koła fotela lub przetarciem). Zmierzona długość przewodu to nieco ponad 2 metry.

Logitech G400s

G400s to myszka, która pod względem kształtu i stylistyki nawiązuje do G500s, ale w czasie realnego korzystania z niej (czyli po prostu grania) sprawuje się całkiem odmiennie. Z jednej strony jest to zasługa innej funkcjonalności, a z drugiej strony zupełnie innego sensora. Logitech G400s jest tak naprawdę rozwinięciem wcześniejszej koncepcji znanej z myszek MX518 i G400.

 Ergonomia/kształt:
dobry
Jakość pracy przycisków:
dobry
Jakość wykonania:
dostateczny plus

Gryzoń jest zauważalnie lżejszy od wcześniej opisywanego modelu. Naszym subiektywnym zdaniem jest nieco zbyt lekki. Obudowa leży jednak w dłoni bardzo komfortowo. Jest naturalnie, ergonomicznie ukształtowana, ale ogólne wrażenia jakościowe są gorsze niż w G500s.

Logitech G400s

Zarówno lewy, jak i prawy bok jest wykonany z tworzywa o satynowej, miłej w dotyku powierzchni. Z lewej strony zintegrowano dwa klawisze: Dalej i Cofnij.

Logitech G400s lewy bok

Logitech G400s prawy bok

Grzbiet myszki G400s jest polakierowany matową farbą z naniesionymi ozdobnymi paskami. Pod tym względem mocno przypomina G500s. Stylistyka jest kwestią gustu - nam się owe paski nie spodobały. Dwa klawisze główne działają identycznie jak w G500s - dość cicho i miękko. Aktywują się przy użyciu dość niskiej siły nacisku.

Logitech G400s

Między nimi zintegrowano rolkę, która w porównaniu do G500s działa bardzo topornie i niezbyt precyzyjnie. Pod tym względem droższa myszka jest zdecydowanie bardziej godna polecenia. W G400s rolka nie oferuje możliwości odchylenia w lewo i prawo.

Nad i pod rolką odnaleźć można przyciski + i - do regulacji DPI. Ich umiejscowienie jest znacznie gorsze niż w Logitechu G500s - podczas szybkiej akcji w grze trudniej jest w nie trafić palcem, a gdy już się trafi, to przy okazji można wcisnąć rolkę (aktywując w ten sposób środkowy przycisk myszy lub inną przypisaną funkcję. Jeszcze bliżej części nadgarstkowej znajduje się przycisk do przywracania domyślnej (ustalonej przez gracza) wartości DPI. Brakuje go w G500s, ale niestety dość trudno jest tego klawisza dosięgnąć w czasie grania.

Diod LED informujących w nocy o aktywnym poziomie DPI brakuje.

Logitech G400s przyciski

Spód myszy jest gładki i matowy. Ślizgacze są podobne do tych z G500s - czarne, teflonowe, wytrzymujące przebieg ok. 250 km. Jakość ich pracy jest bardzo dobra (na odpowiedniej, gamingowej powierzchni). Szczeliny do podważania i wyjmowania ślizgaczy są dostępne jedynie w przednim i tylnym, ale nie w bocznym (kolejna różnica w stosunku do G500s).

 Jakość ślizgaczy:
dobry plus

Zamiast sensora laserowego producent w tym gryzoniu zastosował układ optyczny Avago S3095. Jego rozdzielczość DPI jest mniejsza, ale nie oznacza to, że jest znacznie gorszy. Wręcz przeciwnie. Tak naprawdę myszką G400s grało nam się lepiej w strzelanki FPS. Sensor działał nieco mniej nerwowo i wystarczająco precyzyjnie.

Logitech G400s laser

Przewód sygnałowy ma ponad 2 metry długości i nie został pokryty ochronnym oplotem. Jest przez to nieco bardziej podatny na uszkodzenia, ale za to bardziej miękki i giętki.