Myszki

Testy i podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Logitech G500s

Testy myszek prowadziliśmy na podkładkach Steelseries QCK Demon Hunter Edition M oraz Steelseries 9HD M. Platformą testową był laptop MSI GT60-0NC. W programie Mouse Rate Checker mysz osiągnęła średnią częstotliwość odświeżania 1014 Hz, a więc delikatnie przekroczyła deklaracje producenta.

Program VMouseBench posłużył do sprawdzenia czy sensor myszki wykazuje interpolację. Zjawisko to nie zostało odnotowane w żadnym z ustawień DPI.

Żadne niepożądane zjawiska związane z akceleracją wsteczną nie były wyraźnie zauważalne w Logitechu G500s. Linia ruchu nawet przy wysokich poziomach dpi była płynna, przewidywalna i zgodna z ruchem dłoni po podkładce. Nie testowaliśmy tego na wszystkich możliwych powierzchniach, ale na podkładkach Steelseries oraz na zwykłym, drewnianym blacie biurka Logitech zachowywał się prawidłowo.

Owszem ruszając wielokrotnie myszką po okręgu nie byliśmy w stanie za każdym razem uzyskać identycznego przesunięcia kursora, ale było to w większym stopniu spowodowane brakiem precyzji ruchów osoby testującej, niż wadami sensora myszki.


3000 dpi


 

5000 dpi

8200 dpi

Sensor laserowy Avago S9808 zrobił na nas naprawdę duże wrażenie nawet gdy korzystaliśmy z najwyższych ustawień dpi i odświeżania 1000 Hz.

Logitech G400s

Podobne testy przeprowadziliśmy na myszce G400s z optycznym sensorem Avago S3095. Średni stopień odświeżania przekraczał 1000 Hz. Interpolacja nie została odnotowana.

Akceleracja wsteczna w myszce Logitech G400s była jeszcze słabiej zauważalna niż w modeli G500s bez względu na to jaki stopień odświeżania oraz czułości wybraliśmy. Specyfika działania układu optycznego sprawia, że kursor rusza się nieco mniej nerwowo. Testy w grach wykazały, że Logitech G400s pomimo nieco prostszej konstrukcji i mniejszego DPI lepiej spisuje się w strzelankach FPS niż G500s. Oczywiście może to być kwestia indywidualnego gustu osoby grającej.


2000 dpi


4000 dpi

Wszystkie pozostałe testy polegały po prostu na graniu. Mieliśmy okazję sprawdzać myszki przez kilka tygodni, więc wyrobiliśmy sobie zdanie na ich temat. Po pierwsze pamiętajmy o tym, że G500s i G400s nie są produktami w stu procentach innowacyjnymi. Jeśli korzystacie akurat z ich poprzedników i jesteście z nich zadowoleni, to kupno powyższych gryzoni nie będzie wnosiło wielkiej rewolucji w Wasz świat gier. Owszem powiew świeżości będzie wyraźnie odczuwalny w odniesieniu do charakterystyki działania sensorów Avago, ale sama ergonomia została utrzymana w niezmienionej postaci, a stylistyka... cóż naszym zdaniem nie powala, ale to kwestia gustu.

Logitech G500s i G400s

Mechanizmy przycisków głównych Omron D2FC-F-7N 20M powinny wytrzymać próbę czasu. Mamy bardzo pozytywną opinię na temat ich działania i przede wszystkim niezawodności. Prędzej mysz rozleci się w drobny mak niż przestaną one działać.

O samo „rozlatywanie się” nie musimy się jednak martwić. Logitech G500s zrobił bardzo dobre wrażenie jakościowe. Naturalnie myszka nie jest wykonana w części z metalu jak np. Mad Catz R.A.T. 7, ale tworzywo sztuczne użyte do wykonania obudowy jest lżejsze i wystarczająco sztywne oraz precyzyjnie spasowane. Model G400s wypadł pod tym względem tylko trochę gorzej. Był on za to nieco lepszy w strzelankach FPS, ale za to gorzej działała w nim rolka i oferował gorszą ergonomię klawiszy niż G500s.

W ostatecznym rozrachunku obie myszki określić możemy jako udane, ale jeśli mielibyśmy wybierać, to naszą uwagę skupilibyśmy jednak na G500s. Jej laserowy sensor był bardziej precyzyjny, a klawisze lepiej rozmieszczone (zwłaszcza te od szybkiej zmiany DPI). Nie można też pominąć systemu ciężarków, który pomoże zbalansować i dociążyć gryzonia oraz wbudowanego czipu z pamięcią w której przechowywane są ustawienia myszki nawet po odłączeniu od komputera.

 Logitech G500s
 plusy:
bardzo poręczna konstrukcja
wysoka precyzja sensora laserowego
system ciężarków
10 programowalnych przycisków
dwa tryby pracy rolki
przewód w ochronnym oplocie
diody LED informujące o poziomie DPI
dobra jakość ślizgaczy
wytrzymałe mechanizmy przycisków głównych
ustawienia przechowywane w wewnętrznym module pamięci
bogate możliwości oprogramowania
 minusy:
niezbyt wyszukana stylistyka

 

Ocena:
Ergonomia/kształt:
dobry plus
Jakość pracy przycisków:
dobry plus
Jakość wykonania:
 dobry
Jakość ślizgaczy:
dobry plus
Precyzja sensora:
super
Stylistyka:
dostateczny plus
Oprogramowanie:
super
Ogólna ocena:
Szacowana cena w dniu publikacji testu: ok. 299
dobry produkt benchmark.pl

 

 Logitech G400s
 plusy:
bardzo poręczna konstrukcja
przyjemna, płynna charakterystyka pracy sensora optycznego
8 programowalnych przycisków
dobra jakość ślizgaczy
wytrzymałe mechanizmy przycisków głównych
bogate możliwości oprogramowania
 minusy:
brak wewnętrznego modułu pamięci dla ustawień myszy
brak systemu ciężarków
nieprzyjemna praca rolki
przewód sygnałowy bez oplotu
stylistyka

 

Ocena:
Ergonomia/kształt:
 dobry
Jakość pracy przycisków:
 dobry
Jakość wykonania:
dostateczny plus
Jakość ślizgaczy:
dobry plus
Precyzja sensora:
 dobry
Stylistyka:
dostateczny
Oprogramowanie:
super
Ogólna ocena:
Szacowana cena w dniu publikacji testu: ok. 259
 

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cacek93
  3
  Dobrze, że dużo nie zmienili, a w przypadku G400 praktycznie nic.
  W G500 zmiana sensora na S9800 to dobry krok, a optyka s3090 nie ma co zmieniać, bo jest najlepszy :)
  Jedynie te ceny są śmieszne...
  G400 można dostać za 120zł, a tutaj mysz ze zmienionym lekko wyglądem zewnętrznym kosztuje ponad dwa razy tyle! Śmieszne.

  Co do testu. Testowaliście G500 na qck przy wysokim DPI? Przy 5K powinien pojawić się już bardzo zauważalny jitter, nic takiego nie wystąpiło?
  • avatar
   wiskomp
   1
   Witam, testowaliście może ile wynosi LOD w tych myszach? Zakupilem kilka dni temu Logitecha G500 i przy około 1,5CM mój kursor nadal reaguje na ruchy pomimo takiej odległości pomiędzy biurkiem czy podkładką. Nie wiem czy to normalne czy powinienem zwrócic wadliwy towar, w każdym razie mocno denerwuje to w grach.
   • avatar
    Wozik
    1
    Taka kopia MX518 jak widzę.
    • avatar
     1
     Chciałbym zobaczyć jak ktoś przesuwa myszkę z przyspieszeniem 30G :)
     • avatar
      hideo
      1
      mam bezprzewodową mysz Microsoftu i mam nadzieję, że wytrzyma mi dłużej niż kablowe Logitechy które wcześniej mi padały po roku czy dwóch :P
      • avatar
       Mulciber
       0
       Mnie w oprogramowaniu Logitecha boli tylko to że nie można do gry przypisać profilu DPI. Za czym idzie nie możemy sobie np ustawić żeby w systemie mieć 333HZ a w grach 1000Hz. A w G700 to zabójstwo dla baterii.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Po co ta walka na dpi skoro 1000 to jest wystarczające dla każdego. Ja mam myszkę 2000 i nawet nie włączam tylu dpi, bo postać obróciła by się ze trzy razy o 360 stopni jakbym ruszył myszką o milimetr!
        • avatar
         stupidisco111
         0
         Taki mały 'tip' dla nowych użytkowników G500 i innych myszek z oplotem materiałowym kabla. Zabezpieczcie miejsce w którym kabel wychodzący z myszki styka się z biurkiem.
         Jak się okazało w moim przypadku swobodnie zwisający kabel, w miejscu styku z wysuwaną półką na klawiaturę i myszkę, uległ przetarciu, pomimo braku jakichkolwiek gwałtownych szarpnięć i ruchów
         A tak na marginesie posiadam zapasowy komplet ciężarków do G500 jeżeli ktoś potrzebuje:)
         • avatar
          Cacek93
          0
          W grach FPS to wiadomo, że się nie przydaje (ponieważ obracamy się o kąt, a nie pixele). Na DPI polecą dzieci i będą grać na takim, bo to przecież więcej :D
          W innych zastosowaniach może się przydać, na przykład przy bardzo wysokich rozdzielczościach (jak masz monitor większy niż FHD, albo masz kilka LCD).
          • avatar
           Cacek93
           0
           To miała być odpowiedź na post "vekio"
           • avatar
            Cacek93
            0
            Reszty nie pamiętam, bo to były okolice roku 2005, nie moje czasy :)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             dziwne i niesymetryczne, bez sensu....
             • avatar
              hls73
              0
              Od 5 lat mam model G5. Do tej pory działa jak nowa (nawet ślizgacze się nie starły) i jestem pewien, że kolejna moja myszka będzie ze stajni logitecha :)
              • avatar
               vdrpl
               0
               Mam G400 od jakiś dwóch lat i jestem bardzo zadowolony. Myszka jest rewelacyjna. Wcześniej miałem G5 i miałem przy niej problem ze złamanym kablem przy samej myszce. Izolacja była zbyt twarda i się kabel złamał dwa razy. Pomogło samodzielne lutowanie kabelków ale ostatecznie w końcu zmieniłem na G400 i jest bardzo dobrze. Warto wydać pieniądze na myszkę, która służy lata :)
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                ja mam MX Performance i potwierdzam, że baterie trzeba ładować dość często :(
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Nigdy nie zrozumiem decyzji Logitecha dotyczącej zmiany oprogramowania. Wcześniejszy SetPoint był dużo lepszy od obecnego Gaming Software.

                 Co do samych myszek: akurat z tymi modelami nie miałem styczności, ale G700 i G9(x) są rewelacyjne.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  mam G500, po początkowych problemach z trzeszczeniem - plastik odkleił się od LPMu, teraz odpukać działa dobrze a serwis uznał gwarancje dopiero za 3 razem bo nikt nie kapował o co chodzi. No ale uznał i chwała im za to bo gra się nią świetnie.
                  Szczerze powiedziawszy G500s jest hmmm... niczym szczególnym w porównaniu G500 za 100zł więcej. Z niczym się Logitech nie postarał, nawet z wyglądem który teraz jest bezpłciowy.
                  Jeśli chodzi o kształt najlepiej pasuje mi MX Revolution, choć i MX 1000 jest fajna. Jeśli G500 dostała by trochę ergonomii z MX Revolution, cieszyłbym się bardzo. A tak, pozostaje grać na kanapie MX R.
                  • avatar
                   atomowy
                   0
                   Zmieniłem MX518 po 8 latach na G500. Jestem zadowolony, ale mimo to uważam, że MX518 był najlepszą konstrukcją. U mnie spoczywa w oryginalnym pudełku w całkiem dobrym stanie i ani myślę się go pozbyć. Brakowało mi w nim tylko tych 1000hz, przez które przerabiałem port usb, ale to nie dawało zamierzonego efektu :/
                   • avatar
                    atomowy
                    0
                    A co do komentarzy w sprawie DPI - ustawiamy więcej, sens w grze mniej do uzyskania własnego optimum. Poczytajcie, bo o myszkach można by napisać doktorat, taki rozległy temat.