Myszki

Sprawdzamy możliwości myszy turniejowej

przeczytasz w 3 min.

Mad Catz R.A.T. PRO S lewy bok

Wygoda użytkowania Mad Catz R.A.T. PRO S to dziwna sprawa, gdyż mysz "na starcie" jest tragicznie niewygodna, choć bardzo łatwo ją kontrolować i naprawdę przyjemnie się na niej gra. Jest niewygodna ze względu na wszechobecną kanciastość i wrzynające się w dłoń ostre kąty i spadziście zakończone plastiki. To duży minus, który męczy dłoń podczas dłuższych spokojnych rozgrywkach w trybie dla pojedynczego gracza. Tak, nie jest to urządzenie dla fanów gier RPG.

Mad Catz R.A.T. PRO S spód

Wady dotyczące ergonomii myszy znikają w niebyt po odpowiednim dopasowaniu jej do dłoni. W dalszym ciągu, to nie do końca dobre urządzenie do spokojnej pracy przy komputerze czy gry w strategie turowe czy klasyczne już gry RPG, jak choćby pierwszy Gothic, ale za sprawą dopasowania kształtu i szybkości tej myszki oraz jej niskiej wagi - miłośnicy strzelanek zdecydowanie będą mogli stracić dla niej głowę. W przypadku tego urządzenia i zastosowań do jakich zostało ono stworzone, wszystkie drobne mankamenty zdają się nie mieć żadnego znaczenia. No, może ten skok bocznych przycisków, ale w skali ogólnej, to detal.

Mad Catz R.A.T. PRO S sensor

Paradoksalnie największa zaleta tej myszy to jej jedyna konkretna wada. Mad Catz R.A.T. PRO S tak, jak doskonale nadaje się do grania w najpopularniejsze gry FPS czy FPP, tak w środowisku systemowym jej używanie może być momentami naprawdę irytujące. Przykłady? W tej myszce bardzo łatwo możemy natrafić na jakiś boczny przycisk, do którego łatwy dostęp cenimy sobie podczas gry, ale nie podczas przeglądania internetu, gdzie jego przypadkowe naciśnięcie może wyrzucić nas z przeglądanej właśnie strony. Ot paradoks sprzętu dla graczy - to, co nadaje się do grania, nie zawsze sprawdza się najlepiej w innych zastosowaniach.

Ergonomia i osiągi podczas gier to klasa sama dla siebie

Tak, jak w środowisku systemowym można na tę myszkę narzekać, tak podczas gry pokazuje nam do czego została stworzona. Przede wszystkim, świetnie rozmieszczone są przyciski myszy. Do wszystkich klawiszy mamy łatwy dostęp – nawet ten umieszczony na grzbiecie, służący do zmiany wartości DPI jest łatwo osiągalny i możemy używać go do woli podczas gry, co jest cechą wybitnie ważną i bardzo przydatną w chwilach, gdy zmiana wartości DPI ma realne przełożenie na naszą pozycję na wirtualnym polu bitwy. Pod tym względem, Mad Catz R.A.T. PRO S to klasa sama dla siebie.

Mad Catz R.A.T. PRO S prawy bok

Praca myszki podczas szybszych gier to również nieprzeceniona zaleta Mad Catz R.A.T. PRO S. Urządzenie może i zmęczy nas podczas partyjki w klasyczną grę RPG w samotny wieczór, ale podczas dynamicznej rozgrywki w choćby takiego Counter-Strike: Global Offensive sprawdzi się rewelacyjnie. Myszka ślizga się po podkładce bez zająknięcia, a jej niewielka waga sprawia, że jest niesamowicie łatwa w manewrowaniu. Mysz błyskawicznie rozpoznaje ruchy naszej dłoni i w mgnieniu oka pozwala nam wycelować w przeciwnika, a sprawność z jaką to robi jest niespotykana w znacznej większości myszek dedykowanych graczom.

Mad Catz R.A.T. PRO S boczny panel

Szybkość i manewrowość to nie wszystko, czym Mad Catz R.A.T. PRO S nas do siebie przekonuje. Na plus zaliczyć trzeba również przyciski i ich wspomnianą charakterystykę, która tak irytuje w środowisku systemowym. Podczas gry, zarówno we wspomnianego CS-a, jak i w takie tytuły, jak Warface czy Team Fortress 2, przyciski odnajdujemy intuicyjnie. Nasze palce same na nie natrafiają, gdyż są umiejscowione w rewelacyjnych miejscach. To najpewniej kwestia kilku mimimetrów, ale w tym urządzeniu klawisze są dokładnie tam, gdzie powinny być, by praworęczny gracz nie trafił cennego czasu na ich szukanie. Co ciekawe, większego znaczenia nie ma w tym przypadku wielkość naszych dłoni, bo przyciski umieszczone są w taki sposób, że zawsze znajdują się w odpowiednim miejscu.

Mad Catz R.A.T. PRO S tylny panel

Również technikalia nadążają za konstrukcją i wyważeniem myszki. Sensor jest bardzo precyzyjny oraz wystarczająco szybki jeśli chodzi o powierzane mu zadania i maksymalna wartość 5000 DPI wystarcza w zupełności. Pamiętajmy, Mad Catz R.A.T. PRO S to mysz dla aktywnych graczy, nawet tych występujących na turniejach, którzy doskonale wiedzą czego potrzebują i jakie wartości są dla nich najważniejsze. Precyzja w parze z szybkością reakcji przekładają się na wyraźną przewagę podczas gry oraz w subiektywnie odczuwaną wygodę. Dość powiedzieć, że R.A.T. PRO S na czas testów wyparł całkowicie na co dzień używaną mysz, która też sroce spod ogona nie wypadła.

Mad Catz R.A.T. PRO S tył

Myszek dla graczy znajdziemy na rynku mnóstwo, wśród których znaczna większość to modele uniwersalne, które mają sprawdzić się w możliwie każdej grze. Używając Mad Catz R.A.T. PRO S można szybko dojść do wniosku, że to, co ma być do wszystkiego, jest w grucie rzeczy raczej średnio trafionym pomysłem, zwłaszcza jeśli preferujemy konkretny gatunek gier. Innymi słowy, testowana myszka z każdej strony pokazuje nam, że została stworzona do szybkich strzelanek. Tam, gdzie liczy się czas reakcji, szybkość oraz celność, i tam, gdzie nie potrzebujemy mnóstwa przycisków i obłędnie wysokich wartości DPI - R.A.T. PRO S sprawdza się wybitnie.