Audio

Małe zgrabne MP3: Creative Stone vs. iPod Shuffle

przeczytasz w 2 min.

Do niedawna trudno było wskazać bezpośredniego konkurenta dla iPoda Shuffle. Jego pierwsza wersja nie mogła doczekać się konkretnej odpowiedzi ze strony konkurencji. W przypadku nowego modelu jest już

Do niedawna trudno było wskazać bezpośredniego konkurenta dla iPoda Shuffle. Jego pierwsza wersja nie mogła doczekać się konkretnej odpowiedzi ze strony konkurencji. W przypadku nowego modelu jest już inaczej. W maju Creative zaprezentował odtwarzacz "Stone", który opiera się na podobnym pomyśle oferując bardzo zbliżone możliwości. Skoro mamy dwa podobne urządzenia, to warto im się przyjrzeć, porównać, dokonać oceny.  Zapraszamy do redakcyjnego pojedynku na gigabajtowe 'emepetrójki'.

 

.

Creative ZEN Stone

Apple iPod Shuffle

Typ pamięci
Flash
Flash
Pojemność
1GB (dostępne 916MB)
1GB (dostępne 966MB)
Możliwość rozbudowania pamięci
nie
nie
Typ odtwarzanych plików
MP3, WMA, WMA DRM
MP3, AAC, AIFF, Apple Lossless, AA
Nagrywanie
nie
nie
Zasilanie
wbudowany akumulator
wbudowany akumulator
Sposób ładowania
port USB
stacja dokująca (port USB)
Czas pracy według producenta
10 godzin
12 godzin
Czas pracy przetestowany
~10 godzin
~12 godzin
Interfejs z komputerem
USB
USB
Wejścia / Wyjścia
wyjście słuchawkowe, USB
wyjście słuchawkowe zintegrowane z portem USB
Wymiary
53.7 x 35.3 x 12.8 mm
41.2 x 27.3 x 10.5 mm
Waga
18g
22g
Equalizer
-
-
Wyposażenie
Słuchawki, smycz,
kabel USB
Słuchawki, nakładki na słuchawki, instrukcje, stacja dokująca, płyta CD, naklejki
Dodatkowe funkcje
-
-
Instrukcja w języku polskim
-
Tak
(tylko w wersji elektronicznej na CD)
Możliwość uaktualnienia firmware'u
-
Tak (testowany model 1.0.2)

Pierwsze wrażenie

Apple całkowicie przeprojektował nowego Shuffle. Poprzednia wersja wyglądem i zasadą działania była bardzo zbliżona do klucza pendrive. Miało to swoje duże zalety użytkowe, ale jak widać producent stwierdził, że nadszedł czas na nowe. Player nabrał bardziej tradycyjnego charakteru, a wykorzystane materiały znacznie uszlachetniły jego wygląd. Zrezygnowano z plastiku na rzecz delikatnego, matowego aluminium, które w dotyku wypada znaczenie lepiej od poprzednika.

Zaletą nowego Apple jest zintegrowany z obudową klips. Teraz z łatwością zaczepimy go do spodni, bluzki, itp. Główny przycisk sterowania działa bardzo miękko, bez zastrzeżeń. Mamy dostęp do regulacji głośności, wyboru następnego/poprzedniego utworu, "play/pauza". Na obudowie znajdziemy również dwa przełączniki: tryb odtwarzania "normalne/losowe" oraz "on/off" - oba są bardzo małe, co może utrudniać obsługę osobom o większych dłoniach. Stan urządzenia skontrolujemy dzięki niewielkiej wielokolorowej diodzie - o szczegółach jeszcze wspomnimy.

W przypadku Creative Stone mamy do czynienia z urządzeniem minimalnie większym od konkurenta. Plastikowe wykończenie jest na bardzo przyzwoitym poziomie (na pewno lepsze od ekonomicznej serii Creative MuVo), jednak w porównaniu z iPodem wypada trochę słabiej. Tu również ilość przycisków zredukowano dosłownie do minimum. Główny przycisk sterowania odtwarzaniem wygląda i działa niemal identycznie jak w Apple. Oprócz niego widoczna jest wielokolorowa dioda informująca nas o aktualnym stanie playera oraz przełącznik trybu odtwarzania: przypadkowe, ciągłe, wybór następnego albumu (folderu).

Obudowa Stone ma nieco bardziej zaokrąglone kształty, przez co nadaje urządzeniu wrażenie większej lekkości i delikatności. Atutem jest mniejsza waga od Apple - tylko 18.5g!