Nawigacja GPS

Testy praktyczne i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Jak MODECOM FreeWAY MX4HD spisuje się w praktyce? Prawdę mówiąc - całkiem dobrze. Mimo pewnych ograniczeń, jak brak dostępu do aktualnych informacji o korkach czy zdarzeniach na drogach, do czego przyzwyczaiła nas chociażby nawigacja na smartfonach, podczas jazdy z testowaną nawigacją zawsze trafimy do celu i to nawet wtedy, gdy wybierzemy innego lektora niż Krzysztof Hołowczyc.

MODECOM FreeWAY MX4HD menu AutoMapy
Menu AutoMapy

Na pozytywną ocenę nawigacji składają się dwa czynniki. Pierwszym jest odpowiednia szybkość działania całego urządzenia, drugą zaś dokładność AutoMapy. MODECOM FreeWAY MX4HD jest wystarczająco szybki, jak na nawigację, nie zawiesza się i nie wyłącza bez ostrzeżenia. Do tego jasność ekranu w trybie maksymalnym jest w pełni wystarczająca, podobnie jak i czytelność wyświetlanej mapy.

Zaletą korzystania z systemu AutoMapa są wiernie odwzorowane trasy i aktualne – przynajmniej przez 12 miesięcy – dane o potencjalnych objazdach czy remontach. W praktyce połączenie wydajności urządzenia i AutoMapy sprawia, że pokonują one popularne mapy Google w przedbiegach – przynajmniej jeśli chodzi o dostosowywanie się do zmiany trasy i ogólne wyczucie wskazówek nawigacyjnych.

MODECOM FreeWAY MX4HD menu AutoMapy2
Dalsze opcje dostępne w Menu AutoMapy

Jeśli zboczymy z trasy, MODECOM FreeWAY MX4HD głosem Hołka podpowie nam, jak jechać dalej, szybko przeliczy trasę i – co najważniejsze – nie pogubi się i nie zostawi nas w polu. Innymi słowy, testowane urządzenie działa bez zastrzeżeń tam, gdzie wykorzystywane przez nas wszystkich w naszych smartfonach mapy potrafią się dość porządnie pogubić.

MODECOM FreeWAY MX4HD kolory

Szybko i sprawnie, ale nie bez drobnych wad

Jeśli chodzi o praktyczne moce przerobowe nawigacji od MODECOMa, wyznaczanie tras przebiega całkiem sprawnie:

 • Od włączenia urządzenia do wyświetlenia mapy mija: 25 sekund
 • Od włączenia urządzenia do wskazania naszej pozycji na mapie mija: 29 sekund
 • Wytyczenie trasy z Poznania do Warszawy zajęło: 19 sekund
 • Wytyczenie trasy z Poznania do Paryża zajęło: 45 sekund

MODECOM FreeWAY MX4HD porty

Reasumując, wszystko działa naprawdę nieźle, sprawnie wskazując nam właściwą drogę i choć do liderów w szybkości reakcji urządzenie nie należy, ogólnie wypada pozytywnie. Ponarzekać można trochę na sam interfejs, który choć działa sprawnie i w miarę szybko, wymaga od nas przeklikania się przez kilka zakładek po to by ustawienić cel podróży (jest to cecha Automapy).

MODECOM FreeWAY MX4HD wygląd

Jak zatem zbiorczo podsumować testowane urządzenie? Jest to niezawodna i niezależna od dostępu do Internetu nawigacja GPS z precyzyjną mapą Europy (w tym Polski). Jeśli zatem poszukujecie dobrej nawigacji w dobrej cenie, MODECOM FreeWAY MX4HD będzie godna polecenia. Cena wersji z mapą Europy: 550-600 zł.

Ocena końcowa:

 • AutoMapa
 • łączność Bluetooth
 • transmiter FM
 • szybkie przeliczanie trasy
 • dokładność nawigacji
 • obsługa multimediów
 • czujnik oświetlenia
   
 • kontrast wyświetlacza
 • responsywność ekranu

80%

Dobry Produkt

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  5
  Nawigacja samochodowa miała swój czas, podobnie jak telewizory kineskopowe.

  W obu wypadkach ten czas minął...

  Można za te pieniążki kupić smartofona markowego 5 cali + ładowarkę samochodową i uchwyt...

  Mamy i nawigację i telefon i masę dobra jakie daje android.
  I nie jesteśmy skazani na jedną nawigację...

  Można też kupić tablet 7 cali + ładowarkę samochodową...
  Również mamy masą bonusów....

  Poza tym telefon i smartfon możemy wykorzystać jako nawigację i rowerową i pieszą, a także nawet jako rejestrator jazdy....

  Także moim zdaniem czas nawigacji samochodowych minął...
  • avatar
   mdfire
   5
   Szkoda, że w teście nie napisano czym obecny model różni się od swojego poprzednika (MODECOM FreeWAY MX3HD) oraz jak wypada na tle konkurencyjnych modeli (porównanie chociażby szybkości działania, funkcjonalności, długości pracy bez podłączonego zasilania).
   Z nawigacji samochodowych korzystam od lat i uważam je za rozwiązanie dużo wygodniejsze niż korzystanie ze smartfona.
   • avatar
    Djmnich
    0
    Ciekawe ile trzyma na akumulatorze,niestety mój Becker pada strasznie szybko (30min)
    • avatar
     matiq7
     0
     Posiadam MX3HD od 3 lat i 3 miesięcy. Ze stanu uśpienia do włączenia automapy zmierzyłem, że zajmuje to około 18 sec. (moim zdaniem to długo). Jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów to jedynie taki dodatek żeby napisać, że niby ma ale w praktyce nikt nie będzie oglądał materiałów skonwertowanych do 320x180(musi tak być żeby się nie zacinało(zbyt mała moc obliczeniowa)). Jako odtwarzacz muzyki może być. Z funkcji Bluetooth próbowałem korzystać ale do końca nie spełnia ona swoich funkcji, ponieważ gdy ktoś do nas dzwoni lub my do kogoś to włącza się na ekranie dzwonienia, a wyłącza nawigacja więc to średnie rozwiązanie. Jako transmiter FM działa ale też nie możemy wtedy korzystać z nawigacji. No i po tym czasie akumulator trzyma max 30 min. Ogólnie nawigacja dobrze dział ale i tak od czasu do czasu trzeba ją zresetować, bo zdarza się jej zawiesić. " podłączenie do neta dające możliwość uzyskania np. info o korkach (Modecom ma taką opcję dopiero po sparowaniu z tel.)"- nie wiem jak do końca z tym jest bo ja nic nie sparowałem , a w automapie jest funkcja AM'Traffic.