Zasilacze

Wnętrze i podsumowanie

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

W tej części artykułu zaglądamy do wnętrza zasilacza i opisujemy zastosowane w nim elementy elektroniczne. Warto jednak pamiętać, że otworzenie jego obudowy często wiąże się z naruszeniem plomb i utratą gwarancji – nie polecamy zatem tego rozwiązania. Jeżeli nie znasz się na elektronice, śmiało możesz ominąć ten rozdział.

Chłodzenie

Do chłodzenia zasilacza wykorzystano 120-milimetrowy wentylator z regulowanymi automatycznie obrotami w zależności od panującej w środku temperatury (czujnik przyklejono do radiatora). Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 1800 RPM. Przy pełnym obciążeniu naszej platformy testowej (zasilacz został obciążony wtedy w ~50%), wentylator generował lekki szum powietrza, który w większości przypadków będzie przytłumiony obudową komputera i/lub zagłuszony przez inne, głośniejsze podzespoły.

Strona pierwotna

Napięcie wejściowe jest filtrowane przez dwa filtry EMI - mają one za zadanie odfiltrować zakłócenia wysokiej częstotliwości oraz sygnały zakłócające w sieci. Składają się na nie dwa kondensatory typu Y i jeden poliestrowo-metalizowany typu X, na płytce drukowanej umieszczono cewkę z ferrytowym rdzeniem, kolejny kondensator poliestrowo-metalizowany typu X, dwa kolejne kondensatory typu Y i jeszcze jedną cewkę z ferrytowym rdzeniem.

Kolejnym etapem jest mostek prostowniczy GBU 1006 (z niewielkim radiatorem) – jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za prostowanie napięcia. Zaraz za nim znalazł się kondensator poliestrowo-metalizowany. Przed przepięciami na wejściu chroni warystor MOV.

Po stronie pierwotnej znajduje się jeszcze rezonansowy konwerter LLC bazujący na technologii półmostka (Half Bridge) – odpowiada za niego sterownik przetwornicy rezonansowej STMicroelectronics L6599D. Układ ten też został wyposażony w zabezpieczenie nadprądowe (OCP).

Główny kondensator to model o pojemności 390 µF, napięciu 450 V i według specyfikacji może pracować w temperaturze do 105° C. Jego zadaniem jest wygładzenie tętnień.

Kontroler PWM o oznaczeniu XY6112 odpowiada za dwa kolejne zabezpieczenia - nadnapięciowe (OVP) i termiczne (OTP).

Z kolei za aktywny układ PFC odpowiadają cztery tranzystory i jedna dioda. Wszystkie pięć elementów przymocowano do masywnego radiatora.

Strona wtórna

Za prostowanie napięcia 12 V odpowiadają cztery diody. Elementy te przymocowano do drugiego radiatora.

Konwersja napięć odbywa się indywidualnie. Producent chwali się też zastosowaniem dwóch wzmacniaczy magnetycznych, które wpływają na stabilniejsze napięcia na liniach 3,3 V i 5 V.

Napięcie filtrują dwie grupy kondensatorów – elektrolityczne ChengX 2200 µF/10 V i 3300 µF/10 V oraz polimerowe CapXon 470 μF/16 V.

Warto również zauważyć, że szyna 12 V została podzielona na cztery linie – po jednej dla wtyczki ATX12V 20+4 pin i EPS12V 4+4 pin oraz dwie dla wiązek modularnych (cztery lewej i cztery prawe).

Podsumowanie

Widać, że firma MODECOM zwraca szczególną uwagę na wysoką jakość zastosowanych w swoich zasilaczach podzespołów. Najnowsze zasilacze MODECOM z serii VOLCANO prezentują się naprawdę nieźle – charakteryzują się niestandardowym wzornictwem i stosunkowo cichą pracą i wydajnością. Wersja o mocy 750 W sprawdzi się w bardziej rozbudowanych konfiguracjach sprzętowych – dostępne wtyczki pozwalają na podłączenie dwóch wydajnych kart graficznych, a długość wiązek nie będzie sprawiać problemów nawet w większych obudowach.

MODECOM Volcano w wersji o mocy 750 W kosztuje około 350 złotych. Pobór mocy porównywalny jest z modelami z certyfikatem 80 PLUS Bronze (modele Volcano nie mają oficjalnego certyfikatu sprawności), jednak zastosowanie lepszych podzespołów z pewnością by nie zaszkodziło tej konstrukcji. Gwarancja producenta trwa 3 lata, a jednostka została wyposażona w podstawowe zabezpieczenia.

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  desmon
  13
  Jedynie co w nim fajnego to wygląd
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   @Paweł Maziarz
   Rozumiem, że artykuł sponsorowany, co z resztą uczciwie napisaliście na samym początku, ale wniosek "stosunkowo stabilne napięcia" bez przeprowadzenia testów linii 12 V pod obciążeniem to już przegięcie - nie róbcie z czytelników idiotów. Firmowanie marketingowych farmazonów Modecoma bez rzetelnej weryfikacji podważa wiarygodność tego portalu.
   • avatar
    toniek-94
    7
    Za tą cenę idzie znaleźć dużo lepsze zasilacze.
    • avatar
     chikus
     6
     "120-milimetrowy wentylator z regulowanymi automatycznie biletami" - chyba obrotami? ;)
     • avatar
      Mirinda
      6
      Mnie interesuje co jest w środku, ma działać ale ma też mieć porządne bebechy.
      • avatar
       CESARZ987655
       6
       Wygląd jest rzeczywiście bardzo fajny,ale jak widzę logo MENDOCOM to zapala mi się czerwona lampka.
       • avatar
        BariGT
        4
        350zeta za Modecoma 750? O_o
        • avatar
         Kiciulek
         4
         Tylko wiarygodny test skłoniłby mnie do rozważenia kupna tego/jakiegokolwiek zasilacza. Brak testów skreśla go z listy i nawet 10 stron opowieści bez popartych pomiarami wykresów z wynikami nic nie zmieni.
         • avatar
          AntySyjon
          4
          Wygląda fajnie, ale co z tego? Nikt tego nie kupi, ktoś kto szuka zasilacza 750W to zapewne pod CF-SLI z porządnych kart, to każdy normalny by się zwyczajnie bał pod to podłączyć sprzęt jak to nawet certyfikatu nie ma żadnego, dodajmy to że w miarę stabilne napięcia to se można mieć w pilocie do tv a nie w drogiej maszynie do grania gdzie robi się OC, normalny user pod budżetowy multimedialny komp wybierze jakiegoś corsaira 450VS, coś czuje że te zasilacze powędrują do "super maszyn" w mediamarkecie albo saturnie w zestawie z jakąś budą modecoma. Gdyby to był zasilacz o mocy 450W i w cenie 120 zł to by znalazł swój target do budżetowych zestawów. A tak to zbyt cienki i niepewny dla gracza, zbyt drogi dla low-usera
          • avatar
           Konto usunięte
           3
           "Widać, że firma MODECOM zwraca szczególną uwagę na wysoką jakość zastosowanych w swoich zasilaczach podzespołów"...chyba co najwyżej w TYM zasilaczu! Autor się zapędził z oceną firmy zamiast zasilacza...kiedyś miałem zasilacz tej marki (carbon) i już więcej nigdy nie kupię od nich nawet myszki do kompa.
           • avatar
            CrisPL
            2
            228W na jedną linię, no mimo tej mocy bałbym się widzieć testu tego zasilacza z radeonem fury X. :D
            • avatar
             Marucins
             1
             Barachło!
             Ale znajdą się i "tacy" co to kupią.
             • avatar
              Pan Piksel
              1
              w tej cenie mozna kupic pozadny 550W z certyfikatem gold
              • avatar
               b1tzz
               1
               "- główna szyna 12 V podzielona na cztery linie"

               Nie ma czegoś takiego jak szyna w zasilaczach.
               • avatar
                PL_SBX
                0
                A ja dalej w FEEL3ką XD

                Jestem ciekaw jak trzyma napięcia przy obciążeniu chociażby 680W.
                • avatar
                 ICE1979
                 0
                 JAK MOZNA REKLAMOWAC TU TO BADZIEWIE?
                 Modecom zarobil pewnie juz tyle kasy ze chcialby sie teraz "wybielic" Niech sobie sprzedaja obudowy czy myszki ale kazdy kto chce aby jego komputer byl bezpieczny nie kupi zasilacza tego producenta.
                 • avatar
                  dezmont
                  0
                  Jakiś taki dla dziwczynek
                  • avatar
                   Anavrin990
                   0
                   Całkiem fajny zasilaczyk.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -2
                    Już sobie wyobrażam ile kurzu zassie ten model z tyloma dziurami w obudowie.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -24
                     Druga strona kompletnie nie potrzebna! Nikogo nie interesuje co znajduje się w środku. Zasilacz ma działać i tyle.