Gry

Potwory, postacie i dodatki do Minecraft

przeczytasz w 5 min.

Somnia

Download

Minecraftowy cykl dnia i nocy jest jednym z kluczowych elementów gry. Gdy zapada bowiem ciemność, na powierzchnię wychodzą przeróżne potwory. W tym czasie najlepiej jest przebywać w zbudowanym własnoręcznie schronieniu, w którym obowiązkowo znaleźć się musi łóżko. Dzięki niemu możemy przekimać całą noc.

Niestety, domyślny system spania jest w Minecrafcie bezużyteczny. Raz, że w czasie naszego snu cały świat zamiera, dwa - że spać można tylko w nocy, i trzy, że czasami po przebudzeniu zdarzają się nieprzyjemne niespodzianki pokroju potwora, który właściwie znikąd pojawił się w naszym domostwie. Aby naprawić te niedopatrzenia, fani stworzyli Somnie  - moda zmieniającego zasady rządzące spaniem w Minecrafcie. I tak możemy wreszcie udać się w objęcia Morfeusza o każdej porze dnia i nocy, wybierając ponadto, o ile posiadamy zegarek, jak długo chcemy spać. Dodatkowo w czasie naszego snu świat nadal funkcjonuje - drzewa rosną, a w piecu wypieka się kolejna porcja szła. Co więcej, sen jest również dobry na zdrowie, odnawiając jego ubytki w tempie 1 serduszka na 3 godziny.

Minecraft modowanie

Minecraft spanie w grze

Minecraft pory dnia

Instalacja tego moda przebiega zgodnie z przedstawionym wcześniej schematem. Co istotne, do jego działania wymagane jest wcześniejsze zainstalowanie MODLoadera.

Tornadoes Mod

Download

Jeśli nie wystarcza Wam zmienna aura pogodowa, a występujące czasami minecraftowe burze nie robią już takiego wrażenia co kiedyś, koniecznie sięgnijcie po ten dodatek. Wprowadza dreszczyk emocji w postaci tworzących się tornad.  Jak niebezpieczne potrafią być takie zjawiska możecie zobaczyć na poniżej przedstawionym filmie.

Co ciekawe, autor moda nie zapomniał o takich czynnikach jak choćby wzrastający dźwięk tornada w miarę zbliżania się go do naszej postaci, czy tłuczenie szkła w budynkach objętych tornadem. Istnieje nawet możliwość porwania zwierząt przez rozszalały wiatr. Z takim żywiołem nie ma co się mierzyć, dlatego modyfikacja dodaje dwa niezwykłe przedmioty - Tornado Siren pełniące rolę alarmu oraz Tornado Sensor aktywujący mechanizm Redstone, o ile tylko tornado znajdzie się w zasięgu 140 kostek.

Minecraft klockowe szaleństwo
Tornado Siren(góra) i Tornado Sensor (dół)

Możliwa jest manualna konfiguracja tego dodatku poprzez edycje pliku  mod_EntMover.cfg znajdującego się w folderze config/:

#maxActiveTornadoes (int:1)
#tornadoTime (int:1500)
#tornadoMaxBlocks (int:800)
#tornadoMaxParticles (int:1500)
#tornadoBaseSize (int:3)
#tornadoHeight (double:60.0)
#tornadoMaxYChange (double:10.0)
#tornadoPullRate (float:0.3)
#tornadoLiftRate (double:0.048)
#tornadoInitialSpeed (double:0.25)
#rarityOfFirenado (int:-1)
#rarityOfDisintegrate (int:5)
#rarityOfBreakOnFall (int:5)
#tornadoWidthScale (float:1.0)
#grabFiniteWater (boolean:false)
#grabPlayer (boolean:true)
#blockBlacklistMode (boolean:false)
#blockList (java.lang.String:2,3,5,6,12,31,18,20,35,43,44,53,79,87)
#storm_ChanceOfTornado (float:0.3)
#storm_RarityOfLightning (long:50000)
#storm_Length_rnd (int:12000)
#storm_Length_fixed (int:12000)
#storm_Delay_rnd (int:84000)
#storm_Delay_fixed (int:12000)
#noRain (boolean:false)

Do działania tego moda niezbędne są MODLoader oraz AudioMod 1.8. Ten drugi jest szczególnie istotny, gdyż wprowadza możliwość dodawania nowych dźwięków do gry. Jego instalacja przebiega standardowo.

Nieco inaczej wgrywamy zaś sam Tornadoes Mod. W udostępnionej paczce znajdują się dwa katalogi, które trzeba po prostu wrzucić do głównego katalogu Minecrafta. Uprzedzamy jednak, że ta modyfikacja może nastręczyć sporo problemów. Czy warta jest nerwów - sami oceńcie. :-)

Dodatkowe potwory i postacie

Mine Colony

Download

Grając w Minecrafta w trybie dla pojedynczego gracza czasami czujemy się niezwykle samotni. Co gorsza, im więcej budujemy, tym większą odczuwamy potrzebę pomocy. Pewnym wybawieniem jest tryb sieciowy gry, ale przecież nie zawsze możemy skrzyknąć się z przyjacielem, by razem fedrować nowe tunele w kopalni. I tu pojawia się doskonałe rozwiązanie w postaci moda Mine Colony. Wprowadza on do gry służących nam robotników - drwala, górnika, rolnika i tragarza. Wszystkie te postacie pracują w ramach stworzonej dla nich kolonii. Jej budowa rozpoczyna się od postawienia specjalnej skrzyni, z której powstanie ratusz miejski. To starczy aby w miasteczku zaczęli pojawiać się osadnicy, którzy zasilą szeregi robotników, dostarczając nam surowców. Brzmi nieźle, prawda? I takie też jest. :-)

Sama instalacja Mine Colony nie powinna nastręczać większych trudności, choć plików w spakowanym pakiecie jest tym razem całkiem sporo. Zacznijmy jednak od tego, że mod ten wymaga posiadania MODLoadera.

Minecraft postacie

Gdy mamy pewność, że jest on zainstalowany i działa, możemy przystąpić do dalszych czynności, które wyglądają tak:

 1. W wypakowanej paczce zawierającej Mine Colony otwieramy katalog "Put into minecraft folder" i umieszczamy jego zawartość w głównym katalogu Minecrafta
 2. Wracamy do Mine Colony i otwieramy katalog "Put into mod folder", którego całą zawartość wrzucamy do katalogu "mods" w Minecrafcie
 3. Otwieramy ostatni z folderów moda Mine Colony - "Put into resource folder" i przenosimy znajdujący się katalog "floorplans" do katalogu "resources" w Minecrafcie
 4. Dla pewności sprawdzamy czy w pliku minecraft.jar nie pojawił się katalog META-INF. Jeśli tak, to go kasujemy.
 5. Wychodzimy z katalogów gry, zamykamy zbędne okna i możemy rozpocząć zabawę.

Na koniec ważna uwaga - Mine Colony niezbyt lubi się z kilkoma modami. Są to WildGrass, PlasticCraft oraz PistonMod. Lepiej więc ich unikać jeśli chcecie mieć w pełni funkcjonalną osadę robotniczą. ;-)

Millenaire

Download

Pomysł zaludnienia świata Minecrafta od jakiegoś już czasu tłucze się po głowie Notcha i jego współpracowników. Aktualizacja do wersji 1.8 nazwana Adventure Update przyniosła już nawet wioski. Problem w tym, że na razie przypominają one miasteczka duchów. Jak dotąd nie udało się wprowadzić do gry postaci NPC (Non-Player Character). To, czego nie potrafią zrobić twórcy gry, zrobili jej fani. W ten sposób powstał Millenaire Mod, dzięki któremu wioski wypełniły się ludźmi. Co więcej, nie są oni tylko ozdobą klockowego świata, bo mają swoje zadania. Budują domy, rozmnażają się, uprawiają rośliny, sadzą i ścinają drzewa, a nawet handlują z graczem. I to właśnie od naszych interesów z mieszkańcami w dużej mierze zależy rozwój danej wioski w tętniące życiem miasteczko.

Na terenie w pełni ukształtowanego miasta znajdziemy budynki pokroju ratusza, karczmy, kościoła, wieży wartowniczej czy zamku. Na ulicach miast spotkać możemy kilka rodzajów postaci, wśród których są i strażnicy faktycznie pilnujący porządku i bezpieczeństwa obywateli. Wszystko razem powoduje, że Millenaire to jeden z najlepszych modów jaki dotąd pojawił się w sieci.

W przypadku tej modyfikacji instalacja mocno odbiega od przyjętego schematu. Jedyną rzeczą wspólną dla tak zaawansowanych dodatków jest konieczność posiadania  MODLoadera. Pozostałe czynności wyglądają następująco:

 1. Ściągamy paczkę z Millenaire Modem
 2. Wypakowujemy jej zawartość do tymczasowego katalogu
 3. Zawartość folderu "Put in minecraft folder" wrzucamy do głównego katalogu Minecrafta
 4. Zawartość folderu "Put in mod folder" kopiujemy, bez rozpakowywania  do katalogu "minecraft/mods"
 5. Nie wrzucamy juz żadnych plików do pliku minecraft.jar!
 6. Zamykamy wszystkie okna i sprawdzamy czy mod działa. Jeśli tak to po pierwszym uruchomieniu gry naszym oczom ukaże się napis "Millenaire 1.5.1 is loaded"

Minecraft pikseloza

Mo's Creatures

Download

Mimo ogromnego potencjału drzemiącego w Minecrafcie nadal jest wiele rzeczy, które można poprawić czy udoskonalić. Jedną z nich wskazywaliśmy przy okazji modów wprowadzających bohaterów niezależnych. Okazuje się, że w klockowym świecie nie tylko brakuje ludzi, ale i większej ilości zwierząt. Owszem, po górkach biegają świnie, krowy, kury, owce czy pająki, ale to trochę mało jak na tak wielki świat. Dlatego właśnie warto sięgnąć po Mo's Creatures, który wprowadza do zabawy mnóstwo dodatkowych potworów i zwierzaków. Są wśród nich rekiny, niedźwiedzie, ogry, zjawy, dziki, wilkołaki, konie, króliki, kilka rodzajów ptaków, a nawet jednorożce czy konie piekielne. Jako dodatek otrzymamy również kilka ciekawych receptur na nowe przedmioty.

Aby zainstalować Mo's Creatures niezbędne jest posiadanie MODLoadera ze wspominanym już wcześniej Audio Modem oraz GUI Api. To ostatnie rozszerzenie służy modderom do łatwego tworzenia interfejsu. Ważne jest tylko to, że po prostu musimy je zainstalować przed wgraniem Mo's Creatures. Jak to zrobić? Nic trudnego - posługujemy się utartym już schematem instalacji, wrzucając zawartość paczki z GUI Api do pliku minecraft.jar.

Dalsza procedura wygląda następująco:

 1. Otwieramy paczkę zawierającą mod Mo's Creatures
 2. Przerzucamy całą jego zawartość do głównego katalogu Minecrafta
 3. Zamykamy wszystkie okna i uruchamiamy grę.

Teraz wystarczy poszukać zwierząt. :-)

Minecraft kwadratowa woda

Humans+

Download

Jeśli nadal wydaje się Wam, że w Minecrafcie za mało się dzieje, zawsze możecie sięgnąć po dodatek Humans+. Wprowadza do gry rycerzy, zabójców, bandytów, samurajów, piratów i wiele, wiele innych bojowo nastawionych postaci. Co więcej, poszczególne grupy z tej zbieraniny wzajemnie się zwalczają, co dodatkowo podkręca atmosferę zabawy. Oczywiście my także możemy opowiadać się po którejś ze stron, zdobywając ich zaufanie. Wraz z nowymi bohaterami w grze pojawia się również ponad 20 nowych rodzajów przedmiotów, w tym i broni.

Nim rozpoczniemy wgrywanie Humans+ do naszego Minecrafta, upewnijmy się, że mamy zainstalowanego MODLoadera i AudioModa. Jest to warunek konieczny do prawidłowego działania opisywanej modyfikacji. Dalsza postępowanie przebiega według następującego klucza:

 1. Całą zawartość folderu "Files to add to minecraft.jar" wrzucamy do pliku minecraft.jar (łącznie z katalogiem "humansplus")
 2. Całą zawartośc folderu "Files to add to Resources" umieszczamy w katalogu "minecraft/Resources"
 3. Kopiujemy katalog "mod" bezpośrednio do głównego katalogu minecrafta
 4. Upewniamy się, że nie powstał katalog META-INF, jeśli zaś istnieje to go usuwamy
 5. Zamykamy wszystkie zbędne okna i uruchamiamy grę.

Teraz wystarczy znaleźć pierwszego rycerza, bandytę czy pirata, aby mieć pewność, że wszystko dobrze działa.

Minecraft jak z reklamy LEGO