Gry

Graficzne mody i tekstury

przeczytasz w 3 min.

Wedle niektórych największą bolączką Minecrafta jest jego grafika. Czy tak jest w rzeczywistości? Sami zobaczcie co można wyczarować przy pomocy klockowego świata.

Minecraftowi daleko jednak do takiej jakości jak na przedstawionym wyżej filmie, w którym sporo dodano w procesie post-produkcji. Nie ma jednak co rozpaczać, bo klockowy świat da się całkiem nieźle podrasować. Służą do tego specjalne graficzne mody oraz pakiety dodatkowych tekstur (tzw. Texture Packi). Oto, co można wyczarować posługując się takimi dodatkami i całą masą wyobraźni.

Podoba się?  Czas więc przyjrzeć sie bliżej jak uzyskać podobne efekty graficzne. Inwencję twórczą pozostawiamy wam.

GLSL Shaders

Download

Dzięki temu rozszerzeniu możliwe jest nadanie graficznej głębi zabawie w Minecrafta. GLSL Shaders dodaje możliwość obsługi nowych efektów pokroju odbijającego się światła czy unikalnego rozmycia. O olbrzymim potencjalne tego narzędzia mogą świadczyć poniżej przedstawione filmy. Pomimo ogromnych różnic, każdy z nich przygotowany został przy wykorzystaniu GLSL Shaders moda.

Na pewno jesteście ciekawi jak takie cudeńko zainstalować i ustawić. Niestety projekt ten jak na razie utkwił w martwym punkcie, gdyż jego autor wstrzymuje się z jakimikolwiek aktualizacjami moda do czasu wydania pełnej wersji Minecrafta. Warto jednak wiedzieć, że coś takiego istnieje i jakie oferuje możliwości. Ostatnia nieoficjalna wersja to 1.7.3.

WildGrass

Download

Jak poprawić wygląd gry, nie ingerując zbytnio w jej styl? Udoskonalając trawę. Przynajmniej do takiego wniosku doszedł twórca moda WildGrass, którym wprowadził kilka rodzajów trawy, pozwalając jej także na rozprzestrzenianie się po terenie. Dzięki temu świat Minecrafta stał się dużo bardziej urozmaicony.

WildGrass jest jednym z najczęściej wykorzystywanych modów przez użytkowników bawiących się w dopieszczanie graficzne swojej wersji gry. Efekty ich pracy możemy zobaczyć na YouTubie. A oto i jeden z nich.

W tym przypadku również nie ma jeszcze aktualizacji, która umożliwiłaby działanie moda z najnowszą wersją Minecrafta. Być może jednak jeszcze w tym tygodniu pojawi się nowa wersja WildGrass. Jeśli spodobało się więc to co zobaczyliście koniecznie trzymajcie rękę na pulsie. Ewentualne uaktualnienie ukaże się na forum Minecrafta.

Water Shader Alpha V4D

Download

Ten ciekawie zapowiadający się mod zmienia wygląd wody w Minecrafcie, która przestaje straszyć niebieskim kolorem i dziwnym zachowaniem. Dzięki shaderom lustro wody staje się dużo bardziej realistyczne. Niestety mod ten jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie projektowania.  Stąd też liczne problemy i spadki wydajności. Mimo to warto przyglądać się jego rozwojowi, bo być może będzie to jedna z najlepszych tego typu modyfikacji.

Minecraft

Minecraft

Jeśli jednak chcecie już teraz wypróbować możliwości Water Shader Alpha V4D, powinniście zapoznać się z krótką instrukcją jego instalacji. Uwaga - posiadanie MODLoadera obowiązkowe.

  1. Po ściągnięciu najnowszej wersji  Water Shader'a z oficjalnego forum gry wypakowujemy zawartość paczki do neutralnego katalogu
  2. Kopiujemy cały folder "shader" do katalogu "minecraft/bin"
  3. Wgrywamy zawartość katalogu "Minecraft" do pliku minecraft.jar
  4. Zamykamy zbędne okna i uruchamiamy grę

Dla bardziej zaawansowanych jest jeszcze dodatkowa możliwość konfiguracji tego texture packa (w zakresie wizualnym - kolor, tekstura powierzchni itp. oraz wydajnościowym) przy pomocy pliku config.txt, który można znaleźć w katalogu minecraft/bin/shaders.

Minecraft

Minecraft4kids

Download

Niektóre texture packi potrafią zmienić Minecrafta nie do poznania. Jedną z takich modyfikacji jest Minecraft4Kids, który nadaje grze bajkowego charakteru. Bloki przestają straszyć swoim wyglądem, a cały świat wydaje się piękniejszy, niemal kreskówkowy. Zresztą nie ma co się dziwić, skoro sam autor tej modyfikacji przyznaje, że tekstury Minecraft4Kids opracowane zostały na postawie przerobionych tekstur z gry "Zelda: Wind Walker". Trzeba przyznać, że jego praca robi wrażenie. Zresztą sami zobaczcie.

Minecraft4Kids dodatkowo wspomagany był pakietem Shadars4Kids. Niestety opierał się on między innymi o wspominany już wcześniej mod GLSL Shaders. Dodatkowo wykorzystywano tu także paczkę WildGrass. Brak zaktualizowanych wersji tych modów powoduje, że na tę chwile musimy poprzestać na podstawowej modyfikacji, która i tak wygląda świetnie.

Minecraft

Do zainstalowania moda Minecraft4Kids niezbędny jest MCPatcher HD Fix. Nim jednak zaczniemy instalację warto odświeżyć grę poprzez wymuszenie jej aktualizacji. Oznacza to oczywiście pozbycie wszystkich zainstalowanych dotąd modów. W przeciwnym wypadku narażamy się na problemy o czym zresztą informuje nas MCPatcher zaraz po odpaleniu.

Minecraft

Jeśli jednak zdecydujecie sie kontynuować, zauważycie że jedna z opcji od razu jest niedostępna. Chodzi o modyfikacje "Better Grass". Nie jest to wielka strata, ale zawsze.

Jak wobec tego zainstalować tego niezwykłego moda? Przede wszystkim ściągamy plik Minecraft4Kids. Warto wiedzieć, że aktualnie są dostępne dwie jego wersje - jedna przeznaczona do średnio wydajnych komputerów (64x64) i druga, zawierająca tekstury w znacznie wyższej rozdzielczości (128x128), a przez to wymagająca nieco silniejszych maszyn. Przy obecnej wersji Minecrafta jesteśmy niejako skazani na wersję 128x128, bo tylko ona jest z nią kompatybilna.

  1. Ściągamy więc plik Minecraft4Kids oraz MCPatcher i wrzucamy je w całości do katalogu "minecraft/textures".
  2. Uruchamiamy MCPatcher i wybieramy interesujące nas opcje. Nie trzeba nic zmienić w ustawieniach. Wystarczy kliknąć "Patch" i poczekać aż gra sama się zaktualizuje.
  3. Zamykamy zbędne okna i uruchamiamy grę.
  4. Klikamy na opcje "Modes and Textures Packs" i wybieramy w niej "Minecraft4Kids"
  5. Wchodzimy do gry i już możemy cieszyć się z bajkowej oprawy graficznej.
  6. Jak duże są to różnice możecie zobaczyć na przygotowanym przez nas krótkim filmie.

LB Photo Realism

Download

A oto i jedna z najlepszych modyfikacji graficznych jakie do tej pory powstały. Dzięki teksturom w wysokiej rozdzielczości Minecraft zaczyna wreszcie wyglądać tak jak powinien.

Minecraft

Minecraft

Minecraft

Minecraft

Minecraft

Instalacja tego pakietu tekstur jest szalenia prosta. Wystarczy przerzucić nierozpakowany plik do katalogu minecraft/textures, a potem skorzystać z wspomnianego wyżej MCPatchera. Klikając  na "+" wskazujemy ścieżkę prowadzącą do nowej paczki z teksturami. Zatwierdzamy wybór i już na liście znajduje się LB Photo Realism.

Minecraft

Jedna mała uwaga dla posiadaczy Windowsa 7 w jego 64-bitowej wersji - koniecznie trzeba zwiększamy wartość "Java heap size" na 2048. Bez tego gra będzie przypominała przegląd slajdów. Pozostało więc już tylko "patchowanie" i uruchomienie gry.

Minecraft