Monitory

Acer: specyfikacja, ergonomia

przeczytasz w 2 min.


Acer T230H to 23-calowy monitor oparty na matrycy TN. Jest dotykowy, więc może spodobać się użytkownikom Windows 7, którzy chcieliby obsługiwać system opuszkami palców.

Ponadto pracuje w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i ma złącze HDMI - można go łatwo podłączyć do telewizora czy konsoli, jak również oglądać filmy w najwyższej jakości, zapisane na płytach Blu-ray.

Nowość Acera cechuje również dobra ergonomia i jakość wykonania. Pozostaje pytanie: czy jakość obrazu jest dobra i jak spisuje się ten panel pod kontrolą Windows 7? Czy funkcje oferowane przez najnowszy system Microsoftu potrafią zauroczyć na tyle, aby skłonić do zakupu multidotykowego monitora? Czy taka obsługa komputera jest efektywniejsza niż przy użyciu myszy?
 

Zanim przejdziemy do obsługi dotykowej warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną panelu:

Rozdzielczość1920 x 1080 pikseli
Czas reakcji2 ms (szary-szary)
Rodzaj matrycyTN, dotykowa
Powłoka ekranubłyszcząca
Podświetlanie CCFL
Jasność i kontrast300 cd/m2 i 80 000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
pion / poziom
160 / 160
Złącza wideoD-Sub, DVI z HDCP, HDMI
Zasilaczwbudowany
Inne cechymulti-dotyk, głośniki 2 x 1 W (stereo)
Dołączone okablowaniekable D-Sub, DVI i zasilający
Oprogramowanie -
Cenaok. 1150 zł

» Zobacz szczegółową specyfikację na stronie producenta

Monitor Acera jest dostępny w podobnej cenie co LG z podświetlaniem LED. Ma za to większą przekątną, rozdzielczość Full HD i jest multidotykowy. Jeśli okaże się, że oferuje porównywalną jakość obrazu, będzie z pewnością bardziej opłacalny. Z drugiej strony model T230H ma błyszczącą powłokę, co tłumaczy fakt, że panel jest dotykowy. Nie da się jednak uniknąć wad związanych z zastosowaniem takiej powłoki.

Pierwszą jest fakt, że w ekranie odbija się otoczenie. Jest to irytujące zwłaszcza wtedy, gdy komputer stoi gdzieś niedaleko okna. Druga jest bardziej bolesna: na wyświetlaczu szybko zostają odciski palców. Jako że jest dotykowy, nie da się tego uniknąć i po kilku chwilach cały ekran jest kompletnie popalcowany. Taki stan rzeczy nie wygląda zbyt dobrze, bo odciski palców widać niemal cały czas, a gdy włączysz film lub grę zawierającą dużo ciemnych scen (np. horror), wówczas możesz albo przetrzeć ekran ściereczką, albo pogodzić się z mnóstwem irytujących śladów na wyświetlaczu.

Ergonomia i wykonanie 

Pod względem ergonomii i jakości wykonania monitor Acera wypada o wiele lepiej niż testowany LG. Wprawdzie jest znacznie cięższy i nie wygląda tak stylowo, ale za to można liczyć na bogatszą funkcjonalność.

Monitor ma solidną podstawę. Nie ma obaw, że domowy zwierzak mógłby go przewrócić. Z funkcji brakuje tylko pivotu. Poza tym jest wszystko: regulacja wysokości, nachylenia i obrót w poziomie.

W przypadku tego monitora widać wysoką jakość wykonania i staranność producenta. Kiedy chcemy obrócić ekran w bok lub zmienić kąt nachylenia, nie trzeba jedną ręką przytrzymywać podstawy. Ponadto ekran reguluje się bardzo płynnie i bez większego wysiłku. Jedynie przy regulowaniu wysokości należy użyć więcej siły, ale to również nie powinno sprawiać trudności. Tak dobra ergonomia to gwarancja dużego komfortu użytkowania i możliwości dostosowywania Acera T230H do własnych potrzeb.

Nowość Acera nie jest jednak tak atrakcyjna jak panel LG. Jeśli design jest dla ciebie ważniejszy, LG wypada lepiej, jeśli zaś wolisz ergonomię - wygrywa Acer. A teraz przechodzimy chyba do najciekawszej części artykułu - możliwości multidotykowych w Windows 7.
 

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login