MSI GT72 2QE Dominator Pro – laptop z najmocniejszą grafiką na rynku
Laptopy

MSI GT72 2QE Dominator Pro – laptop z najmocniejszą grafiką na rynku

przeczytasz w 3 min.

Testujemy laptopa z najnowszą kartą graficzną nVidia GeForce GTX 980M.

Ocena benchmark.pl
  • 4,4/5
Plusy

najmocniejsza mobilna karta graficzna, wydajność ogólna i 3D, jakość wykonania, głośniki Dynaudio, duża liczba złącz – aż 6x USB 3.0 i 3x wyjścia wideo, dwa dyski SSD i jeden HDD, obsługa do trzech monitorów

Minusy

odciski palców widoczne na przestrzeni wokół touchpada, głośna praca wentylatora przy dużym obciążeniu, cena

Długo czekaliśmy na możliwość sprawdzenia w akcji najnowszej, mobilnej karty graficznej od firmy Nvidia. W końcu stało się to możliwe dzięki firmie MSI, która dostarczyła nam do testów mocarną maszynę przeznaczoną dla graczy – model GT72 2QE Dominator Pro. Laptop ten wyposażony został w grafikę Nvidia GeForce GTX 980M, czyli aktualnie najmocniejszą kartę dostępną na rynku.

Układ ten powinien poradzić sobie z każdym zadaniem, każdą grą aktualnie dostępną na rynku. Czy jest tak faktycznie? Przekonamy się już niedługo. Zanim jednak zajrzymy do środka, rzućmy okiem na wygląd tej nietuzinkowej konstrukcji.

Dane techniczne:

ModelMSI GT72 2QE Dominator Pro
Cena9699 zł
Gwarancja2 lata w serwisie zewnętrznym
System operacyjnyWindows 8.1
KlawiaturaSteelSeries, wyspowa, wielobarwne podświetlenie, klawisze kwadratowe
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 17,3", 1920x1080
» LCD, matowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 180 stopni
Procesor» Intel Core i7 4710HQ
» 4 rdzenie/8 wątków
» 2,5 GHz, Turbo 3,4 GHz, 6MB cache
» technologia 22 nm, TDP 47W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR3, 1600 MHz
» max: 32 GB RAM
Karta graficzna» Nvidia Geforce GTX 980M
» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 5500
Dysk twardy» SSD: 256 GB (2x 128 GB połączone w RAID 0)
model: SanDisk SD6SF1M128G
» HDD: 1000 GB, 7200 RPM
model: HGST HTS721010A9E630
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Napęd optycznyBlu-ray
Bateria87 Wh
Wymiary43 x 29 x 4,8 cm
Waga3,78 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne i aluminium
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 6x USB 3.0
» czytnik kart pamięci
» HDMI
» 2x mini DisplayPort
» RJ45
» gniazda audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Xpslit Gamecaster, SteelSeries Engine, Killer Network Manager, Sound Blaster Cinema 2, MSI Dragon Gaming Center, System Control Manager, CyberLink PowerDVD

Wygląd i jakość wykonania

Laptop jest duży. Naprawdę duży. Jednocześnie jest mniejszy niż można by oczekiwać, zwłaszcza kiedy porówna się go chociażby do analogicznego modelu XNOTE P377SMA. Laptop MSI jest wyraźnie lżejszy i cieńszy. Nadal trudno nazwać go w pełni mobilnym, ale w konkurencji z pecetem wygrywa bezapelacyjnie. MSI GT72 waży niecałe 4 kg i mierzy niespełna 5 cm. To oczywiście sporo, ale nie zapominajmy, że jest 17-calowy laptop. Rozmiar zobowiązuje.

MSI GT72 2QE Dominator Pro

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości materiałów – pokrywa ekranu oraz przestrzeń wokół klawiatury to aluminium, pozostałe elementy to tworzywo sztuczne. Poszczególne elementy są dobrze ze sobą spasowane, nic nie trzeszczy, nie ugina się.

MSI GT72 2QE Dominator Pro

Powierzchnia jest niemal w całości matowa – poza błyszczącą krawędzią ramki wokół ekranu. To właśnie w tym miejscu oraz wokół touchpada i na panelu roboczym, gdzie opierają się dłonie, bardzo szybko pojawiają się odciski palców. Wprawdzie ich usunięcie nie jest trudne, ale przyznać trzeba, że prezentuje się to mało estetycznie.

MSI GT72 2QE Dominator Pro

Po lewej stronie znajdują się klawisze funkcyjne. Za ich pomocą można m.in. ręcznie uruchomić wentylator, konfigurować podświetlenie klawiatury, czy przełączyć się między zintegrowaną kartą graficzną, a układem nVidia GeForce. Pozwoli to oszczędzić baterię w sytuacji, kiedy nie potrzebujemy pełnej mocy obliczeniowej, a akurat nie mamy dostępu do stałego źródła zasilania. Naszym zdaniem umiejscowienie tych klawiszy nie jest do końca przemyślane. W ferworze walki łatwo bowiem nieopatrznie nacisnąć klawisze Power (chociaż zamierzaliśmy wcisnąć Esc). Lepszym rozwiązaniem byłoby ich umieszczenie na prawo od klawiatury lub ponad nią. Minimalizowałoby to ryzyko przypadkowego ich naciskania.

Złącza

Liczba dostępnych złącz, to zdecydowanie mocna strona MSI GS72. Użytkownik do dyspozycji ma aż sześć portów USB (wszystkie w standardzie 3.0), trzy wyjścia wideo, cztery gniazda audio i nagrywarkę DVD. Rozmieszczenie złącz nie budzi naszych zastrzeżeń. Większość znajduje się na lewej krawędzi (cztery USB, złącza audio, czytnik kart).

MSI GT72 2QE Dominator Pro prawy bok

MSI GT72 2QE Dominator Pro lewy bok

Z kolei z tyłu znajdziemy wyjście HDMI, dwa mini Display-Porty oraz gniazdo zasilania.

MSI GT72 2QE Dominator Pro tył

Klawiatura i touchpad

Klawiatura została oczywiście zaprojektowana przez SteelSeries. To już tradycja w laptopach MSI. Poprawne rozmieszczenie klawiszy, technologia anti-ghosting (zapobiegająca blokowaniu klawiatury przy wciskaniu kilku klawiszy jednocześnie) oraz kolorowe podświetlenie to jej znaki rozpoznawcze.

MSI GT72 2QE Dominator Pro klawiatura

Oprogramowanie SteelSeries pozwala nie tylko zmienić styl i kolorystykę podświetlenia, ale przede wszystkim umożliwia przypisanie poszczególnym klawiszom określonych funkcji, czy kombinacji. Jest to niezwykle przydatna funkcja, którą gracze szczególnie powinni docenić.

SteelSeries Engine

Touchpad przesunięty jest nieco na lewo do osi laptopa. Pewnego przyzwyczajenia wymaga fakt, że płytka sensoryczna i panel roboczy stanowią jednolitą powierzchnię. Granice touchpada wyznacza jedynie podświetlana ramka. Kilkakrotnie zdarzyło się więc nam, że przesuwaliśmy palec poza powierzchnię płytki sensorycznej, co początkowo było dość irytujące. Aby jednak oddać sprawiedliwość musimy przyznać, że touchpad dobrze odczytuje ruchy palca i jest odpowiednio dużych rozmiarów. Przyciski stanowią już oddzielne elementy. Nie mieliśmy większych uwag do ich pracy.

MSI GT72 2QE Dominator Pro touchpad

Touchpad przesunięty jest nieco na lewo do osi laptopa. Pewnego przyzwyczajenia wymaga fakt, że płytka sensoryczna i panel roboczy stanowią jednolitą powierzchnię. Granice touchpada wyznacza jedynie podświetlana ramka. Kilkakrotnie zdarzyło się więc nam, że przesuwaliśmy palec poza powierzchnię płytki sensorycznej, co początkowo było dość irytujące. Aby jednak oddać sprawiedliwość musimy przyznać, że touchpad dobrze odczytuje ruchy palca i jest odpowiednio dużych rozmiarów. Przyciski stanowią już oddzielne elementy. Nie mieliśmy większych uwag do ich pracy.

Głośniki

Na zdecydowaną pochwałę zasługuje system audio. MSI wyposażyło laptopa w głośnik Dynaudio, które gwarantują głośny i wyraźny dźwięk. Zarówno wysokie jak i niskie tony są dobrze słyszalne.

Sound Blaster Cinema

Oprogramowanie Sound Blaster Cinema 2 pozwala w szybki sposób przełączać się pomiędzy poszczególnym ustawieniami i dostosować je do swoich upodobań. Zwolennicy wyraźnej linii basu będą zadowoleni :) Śmiało mogę stwierdzić, że to jeden z najlepszych systemów audio jakie spotkałem w laptopie. Dobra robota.

Dynaudio

Jeśli jednak ktoś chce skorzystać ze słuchawek, a wiem, że gracze preferują takie rozwiązanie, zawsze można skorzystać z odpowiedniego złącza. Porty są pozłacane (kolejny stały punkt w laptopach MSI), dzięki czemu ilość szumów i zakłóceń jest ograniczona.