Tablety

Zdjęcia i filmy

przeczytasz w 2 min.

MSI Primo 81 jest tabletem klasy ekomomicznej. Urządzenia tego typu nie oferują zazwyczaj bogatych możliwości fotograficznych oraz nie gwarantują wysokiej jakości zdjęć. Za kwotę około 600 zł można kupić smartfona, którym wykonamy w miarę dobre fotki, ale tablety w tej cenie raczej wypadają nieco gorzej.


Zdjęcie zrobione tylną kamerą

Dokładnie tak jest w przypadku testowanego tabletu MSI. Nasz egzemplarz testowy działał pod kontrolą najnowszej wersji oprogramowania jaka była dostępna w dniu rozpoczęcia testów (kompilacja z dnia 2013-12-25). Niestety zauważyliśmy pewną nieścisłość w specyfikacji samego aparatu. Producent deklaruje bowiem, że tylny moduł rejestruje zdjęcia w rozdzielczości 2 Mpx, a przednia 0,3 Mpx.


Zdjęcie zrobione tylną kamerą

Tymczasem w rzeczywistości było na odwrót. Przedni aparat gwarantował 1600x1200 px, a więc ok. 1,92 Mpx, natomiast tylny zaledwie 640x480 px, czyli ok. 0,31 Mpx. Nie jesteśmy pewni, jak działała poprzednia wersja firmware'u, ale naszym zdaniem funkcja aparatu w najnowszej wersji OS'a wymaga dopracowania.

Na powyższych zdjęciach widać, że jakość fotek tylnych jest nieco lepsza. Być może przyczyną jest wyższa jakość obiektywu lub bardziej dopracowane przetwarzanie obrazu. Jesteśmy przekonani, że sensor mógłby zarejestrować 2-megapikselowe zdjęcia z zachowaniem akceptowalnej jakości. Niestety w tej chwili, mimo, że zdjęcia wyglądają poprawnie ich rozdzielczość nie pozwala na szersze zastosowanie. Kwalifikują się do wrzucenia na „fejsbuczka”.


Zdjęcie zrobione przednią kamerą

Przednie zdjęcia, mimo, że większe prezentują się nieco gorzej. Częściej mamy do czynienia z przepaleniami, a sama ostrość obrazu jest słabsza. Oczywiście warto pamiętać o tym, że kamerka przednia nie służy głównie do zdjęć, lecz do wideokonferencji (a tutaj spisuje się ona całkiem dobrze).

Zarówno filmy tylne, jak i przednie mają rozdzielczość 640x480 px (format 4:3). Jakość filmów jest naszym zdaniem niska, ale przy okazji warto też dodać, że tablety tej klasy zazwyczaj nie gwarantują lepszych nagrań. MSI Primo 81 kosztuje 600-700 zł. Za ok. 100-150 zł można już kupić 7-calowe urządzenia, które nagrywają w HD z zachowaniem zauważalnie lepszej jakości. Filmy z testowanego tabletu nie wyróżniają się ani płynnością, ani jakością kolorów.