Płyty główne

MSI Z77A-G43

przeczytasz w 4 min.

Warto zauważyć, że nawet najtańszy model ma radiatory na sekcji zasilania, co się oczywiście bardzo chwali.  Oczywiście sama sekcja nie jest tak rozbudowana jak w droższych płytach, jednak jeśli nie zamierzasz bić rekordów w podkręcaniu, nie powinno cię to martwić.Płyta została wyposażona w dwa sloty PCI Express x16, ale tylko jeden z nich jest w standardzie 3.0 i działa z pełną prędkością x16. Drugi slot jest w wersji 2.0 i wykorzystuje 4 linie PCIe (x4). Znajdziemy tu za to dwa sloty PCIe 2.0 x1 oraz trzy sloty PCI, co jest istotne dla osób wykorzystujących rozwiązania oparte na tym standardzie.  


Pozostałe wyposażenie płyty jest standardowe. Na PCB znajdziemy dwa porty SATA III (6Gb/s - białe) oraz cztery porty SATA II (3Gb/s - czarne). W odróżnieniu od wyższych modeli (np. GD55 i GD65) nie znajdziemy tu przycisków Power/Reset ani OC Genie. Płyta wyposażona jest w technologię automatycznego podkręcania, ale jej obsługę realizujemy przez EFI (ClickBIOS II). Na płytce drukowanej znajduje się również pinowe wyprowadzenie dwóch kolejnych portów USB 3.0, portu szeregowego (RS232), portu równoległego (LPT) oraz możliwość podłączenia szyfrującego modułu TPM.

Na tylnym panelu znajdziemy łączony port PS2 (do obsługi myszki lub klawiatury), sześć portów USB 2.0, dwa porty USB 3.0, LAN, oraz komplet wyjść obrazu zintegrowanej grafiki (HDMI 1.4, DVi i D-Sub). Standardowo otrzymujemy sześć portów mini-jack do obsługi dźwięku. Nie znajdziemy tu ani wyjść S/PDIF, ani eSATA i FireWire.

  Podsumowanie: MSI Z77A-G43
 

plusy:
obsługa procesorów Sandy Bridge i Ivy Bridge
PCIe 3.0
nominalna obsługa USB 3.0 przez układ logiki
wysokiej jakości podzespoły (Military Class III)
obsługa AMD CrossFireX
energooszczędność

 minusy:
maks. 256 MB dla zintegrowanej grafiki

 

Ocena: MSI Z77A-G43
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
dobre
Układ komponentów:
dobry
Ergonomia:
bardzo dobra
BIOS/UEFI:
dobry
Wydajność:
dobra
Podkręcanie:
zadowalające
Chłodzenie:dobre
Oprogramowanie:
dobre
Stosunek możliwości/cena:
bardzo dobry
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji: od 348 zł