Nawigacja GPS

Najczęstsze dylematy i wątpliwości

przeczytasz w 3 min.

1. Czy przednia szyba z ogrzewaniem może zakłócać sygnał GPS? Czy jest sens montować dodatkowe anteny GPS?

- Markowe urządzenia wyposażone co najmniej w moduł SirF Star III nie mają kłopotów z podgrzewaną szybą. Można je wozić nawet w schowku i nie będzie problemu. Natomiast inaczej - z tego co wiem - jest z najtańszymi nawigacjami na rynku – Piotr Matysiak, Multimedia Vision.

2. Czy powinienem się przejmować pojemnością baterii?

Ważniejsza jest praktyka. Czas działania dzisiejszych urządzeń nawigacyjnych na samej baterii to najczęściej od 3 do 5 godzin. Rzeczywisty czas działania może się różnić w zależności od sposobu wykorzystania urządzenia (np. słuchanie MP3, wykorzystanie nawigacji jako zestawu głośnomówiącego Bluetooth, czy poziom jasności ekranu).

- Dla osób wykorzystujących nawigację w długich trasach czas działania na bateriach nie ma tak dużego znaczenia - po podłączeniu zasilania do nawigacji, jedyne co tracimy to jedno wolne gniazdo do ładowania. Długi czas działania na baterii docenią przede wszystkim ci, którzy wykorzystują nawigację często i na krótkich dystansach - wtedy częste podłączanie kabla do urządzenia GPS ze słabą baterią faktycznie może być uciążliwe. Wygodnym rozwiązaniem są tzw. uchwyty aktywne, a więc takie, które można na stałe podłączyć do zasilania - Michał Turski, Bajtel.

3. Czy w nawigacji TomTom / Garmin zainstaluje AutoMapę?

Niestety, nie ma takiej możliwości. W nawigacjach marek TomTom i Garmin nie ma ani Windows CE, ani Windows Mobile.

4. Mam problem z instalacją/aktualizacją TomTom Navigator / AutoMapy / MapyMap / GPMapy. Coś nie działa. Możecie mi pomóc?

Skontaktuj się bezpośrednio z dostawcą twojej mapy.

TomTom – telefon (22) 34 91 598 (poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00) lubdział support na stronie internetowej.
AutoMapa – e-mail: [email protected] lub telefon (22) 85 90 240. Zespół Helpdesk (Infolinii) AutoMapy udziela pomocy telefonicznie w godzinach 8:00 - 19:00 w dni robocze oraz e-mailem w w/w i nieco rozszerzonych godzinach w dni robocze a także (z nieco dłuższym czasem reakcji) we wszystkie dni świąteczne i weekendy.
MapaMap – e-mail: [email protected] lub telefon (22) 66 53 333.
GPMapa – e-mail: [email protected] lub [email protected]

5. Co to jest ActiveSync?

ActiveSync to program służący do połączenia komputera z niektórymi nawigacjami GPS.

6. Moja nawigacja się zacięła. Nic nie mogę zrobić. Co teraz?

Poszukaj przycisku reset - mała dziurka w obudowie. Wciśnij go rysikiem lub igłą. Jeśli twoja nawigacja nie jest wyposażona w przycisk reset, spróbuj przytrzymać długo włącznik lub wyłączyć ją w sposób podany w instrukcji. Ponowne uruchomienie powinno rozwiązać problem.

7. Co się stanie, kiedy skończą mi się darmowe aktualizacje mapy? Nawigacja przestanie działać?

Nawigacja będzie nadal działać. Nie będziesz mógł ściągnąć najnowszych map – to wszystko. Nie ma przymusu wykupywania aktualizacji, ale oczywiście jest to zalecane, aby mieć możliwie najdokładniejszą mapę.

8. Od jakiej wielkości ekranu nie jest potrzebny rysik?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ale 4,3” można uznać za bezpieczne minimum. Ponadto nie polecamy nawigacji, które mają mniejszą przekątną niż 4,3".

9. Czy na nawigacji da się równocześnie nawigować i słuchać muzyki MP3?

To zależy od nawigacji. Najczęściej w momencie, gdy nawigacja wydaje komunikat - załóżmy "skręć w prawo" - muzyka przestaje grać. Odtwarzanie jest wznawiane wraz z końcem komunikatu.

10. Zepsuła mi się ładowarka samochodowa do nawigacji Navigon / Garmin. Kupiłem uniwersalną za 15 zł. Po podłączeniu do urządzenia wyświetla się ikona komputera. Co teraz?

Firmy Garmin i Navigon stosują specjalne, droższe w zakupie ładowarki. Zastosowanie zamiennika na 90% spowoduje przejście nawigacji w tryb komputera. Traktuje ona wtedy ładowarkę jak kabel USB.

Rozwiązanie problemu dla nawigacji Garmin zaproponował użytkownik majstermod:

"Mam odbiornik Garmin Oregon 300 i jakąś zwykłą ładowarkę, nie firmową. Normalnie odbiornik rzeczywiście przełącza się w tryb wymiany danych, ale wystarczy w ustawieniach zmienić interfejs na: Garmin Spanner. Po tej zmiane każde podłączenie ładowarki powoduje komunikat z zapytaniem, czy przełączyć odbiornik w tryb wymiany danych, czy w tryb normalnej pracy. Po wybraniu zwykłego trybu wszystko ładnie działa i ponadto podświetlenie ekranu nie dość, że działa ciągle, to jeszcze jest mocniejsze niż na akumulatorkach i dodatkowo poprawia czytelność, co w samochodzie jest nie bez znaczenia."

11. Co to znaczy, że gwarancja jest door-to-door?

Gwarancja Door-To-Door to informacja, że transport wadliwego sprzętu do serwisu odbywa się na koszt gwaranta. Przysyła on do klienta kuriera - klient nie ponosi kosztów wysyłki.

12. Gdzie należy zamontować nawigację w samochodzie?

Większość zestawów GPS zawiera uchwyt montażowy z przyssawką, przeznaczony do przyklejenia do szyby lub płaskiej powierzchni na desce rozdzielczej.

13. Jak duży powinien być ekran nawigacji GPS?

Do samochodów osobowych polecamy nawigacje oferujące ekran od 4,3 do 5 cali. W samochodach z daleko odsuniętą szybą sprawdzą się większe nawigacje, a także w innych, większych pojazdach (busy, samochody ciężarowe, vany).