Android 9.0 dla OnePlus 6 - co nowego w OxygenOS 9
Systemy operacyjne

Android 9.0 dla OnePlus 6 - co nowego w OxygenOS 9

przeczytasz w 4 min.

Co nowego w systemie Android 9 na smartfonach OnePlus? W tym krótkim artykule prezentujemy podstawowe zmiany w OxygenOS 9.0. Dostajemy takie funkcje jak: nowy tryb gry, tryb nie przeszkadzać, adaptacyjny tryb oszczędzania energii, nowy interfejs i poprawki bezpieczeństwa.

Co nowego w Android 9.0 Pie dla OnePlus 6

Smartfony OnePlus zyskały duże uznanie wśród osób, które mają pewne rozeznanie w branży mobilnej. Z roku na rok ich popularność rośnie, podobnie jak jakość i funkcjonalność. W danej cenie smartfony OnePlus plasują się w ścisłej czołówce najlepszych telefonów. W podsumowaniu naszego testu iPhone XS stwierdzamy nawet, że zamiast najnowszego flagowca od Apple lepiej kupić OnePlus 6. Jest bardzo dobry, a przy tym ponad dwukrotnie tańszy.

OnePlus 6 - Android 9.0 Pie - OxygenOS 9.0

Niedawno OnePlus 6 otrzymał aktualizację do najnowszego systemu Android 9.0 Pie, a dokładniej jego zmodyfikowanej wersji OxygenOS 9.0. Jako, że nowszy OnePlus 6T zostanie niedługo zaprezentowany, to na rynku zapewne pojawi się sporo tańszych (nowych lub używanych) telefonów OnePlus 6. Jest więc szansa, że niektórzy z Was kupią ten znakomity smartfon. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki artykuł prezentujący kilka najważniejszych nowości w Androidzie 9.0 (OxygenOS 9.0).

Zmodyfikowany wygląd interfejsu

Pierwsza, najbardziej widoczna, choć nie najważniejsza zmiana dotyczy interfejsu systemu. Sam ekran główny nie różni się zbyt mocno od wcześniejszego, ale większe zmiany widoczne są w górnym, rozwijanym menu powiadomień. Widać więcej zaokrągleń, zgodnie z nowymi wytycznymi Google.


starszy OxygenOS 5.1 (po lewej), nowszy OxygenOS 9.0 (po prawej)


starszy OxygenOS 5.1 (po lewej), nowszy OxygenOS 9.0 (po prawej)

Zmiany w kolorystyce

Drobne zmiany widać też w menu ustawień. Kolejne pozycje zostały wyróżnione kolorem, na czym zyskała ergonomia, bo nie trzeba dokładnie czytać napisów, ani nawet rozpoznawać kształtu ikonek - wystarczy przyzwyczaić się do rozmieszczenia kolorów.


starszy OxygenOS 5.1 (po lewej), nowszy OxygenOS 9.0 (po prawej)

Już wcześniej można było domyślny jasny motyw zmienić na ciemny (bardziej pasujący do wyświetlaczy AMOLED, ale teraz doszedł trzeci motyw „kolorowy”. Jest on jasny i ma wielobarwne ikony w menu.

W motywie ciemnym i jasnym można oczywiście zmieniać akcenty kolorystyczne. Możemy więc mieć czarne tło + ikonki i inne drobne elementy graficzne w wybranym przez siebie kolorze.


OxygenOS 9.0 (Android 9.0 Pie)

Gesty zamiast przycisków systemowych

To nowość w czystym Androidzie 9.0 i częściowo nowa funkcja w OxygenOS 9.0. Co prawda już wcześniej mieliśmy opcje pełnego sterowania gestami, tak jak poniżej:

 • Ruch od środka dolnej ramki w górę to „Home” czyli wyjście na ekran główny.
 • Ruch od środka dolnej ramki do góry i przytrzymanie spowoduje otwarcie „ostatnich aplikacji”. Dokładnie tak samo jak w iPhone XS.
 • Ruch od lewej lub prawej strony dolnej ramki ku górze to „Cofnij”.

Teraz jednak doszły gesty jak w czystym Androidzie 9.0 (np. w smartfonach Pixel).

 • Klasyczny przycisk „Cofnij” po lewej
 • Hybrydowy przycisk „Home” na środku (przyciśnięcie krótkie sprawi, że wychodzimy na pulpit, a przesunięcie od przycisku w górę powoduje wyświetlenie „ostatnich aplikacji”.


OxygenOS 9.0 (Android 9.0 Pie)

Bateria adaptacyjna

Jest to nowy tryb oszczędzania baterii, który jest domyślnie włączony od razu po zainstalowaniu aktualizacji do Androida 9.0 Pie (OxygenOS 9.0). Działanie tej funkcji jest dość proste - ogranicza wykorzystanie energii z akumulatora przez rzadko używane aplikacje. Z pierwszych obserwacji wynika, że nie ma to wpływu na pogorszenie działania tych aplikacji, ale ma lekki wpływ na wydłużenie czasu działania telefonu.

Tryb gry

Jak sama nazwa wskazuje jest to specjalny tryb pracy telefonu, przydatny w czasie grania w gry mobilne. W najprostszych słowach chodzi o to, by w czasie grania nikt nam nie przeszkadzał lub ewentualne powiadomienia były wyświetlane w dyskretny, nieprzeszkadzający sposób. Przykładowo tekst z wiadomości nie przesłoni większości ekranu, tylko jego małą część na górze wyświetlacza.

Tryb „nie przeszkadzać”

Przydatny tryb w którym możemy dokładnie określić przez ile godzin od momentu uruchomienia telefon ma nam nie przeszkadzać. Możemy ustawić jakie połączenia lub wiadomości i przypomnienia mogą być dozwolone. Przydaje się też możliwość ustawienia reguły - np. tryb „nie przeszkadzać” włączany jest automatycznie wieczorem o godzinie 22:00, a wyłączany o 7:00 rano. Innymi słowy nie musimy pamiętać, by wyciszać telefon na noc.

Tryb Google Lens w aparacie

Przydatna funkcja, dzięki której szybko rozpoznamy dany obiekt i np. od razu możemy przejść do sklepu by go kupić. Google Lens potrafi też skanować kody QR i kopiować tekst (np. numery telefonów).


OxygenOS 5.1 (Android 8.1 Oreo)


OxygenOS 9.0 (Android 9.0 Pie)


OxygenOS 9.0 (Android 9.0 Pie)

Nowsze łatki i inne drobne poprawki

Poza wymienionymi wyżej funkcjami w OxygenOS 9.0 dostajemy też nowsze poprawki zabezpieczeń (na początek z września 2018), a producent informuje też o szeregu innych drobnych poprawek i łatek, które usprawniają ogólną obsługę systemu.

Słowem: Aktualizacja do systemu Android 9.0 w smartfonach OnePlus może nie jest przełomowa, ale z pewnością warto ją zainstalować, bo wprowadza kilka ciekawych funkcji oraz (przede wszystkim) nowsze zabezpieczenia systemu, które utrudnią zdalne „włamanie” na niego lub złapanie szkodliwego oprogramowania.

Jeśli chcecie zapoznać się z pełnymi możliwościami tego telefonu, to zapraszamy do naszego testu OnePlus 6.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xenzorg
  4
  Dobry artykuł. Cieszę się, że postanowiliście go napisać :)