Audio

Muzyka

przeczytasz w 3 min.

Opracowany kilka lat temu przez Apple mechanizm dostępu do utworów muzycznych jest wysoce uproszczony i przejrzysty. Sortowanie muzyki według nazwy artysty, albumu, utworów, dostęp do ręcznie i dynamicznie tworzonych list odtwarzania jest naprawdę wygodny. Dynamicznie tworzone „playlisty” powstają między innymi poprzez system ocen jakie użytkownik może błyskawicznie nadać każdemu utworowi już na etapie odtwarzania. Playlisty generowane są również na podstawie częstotliwości słuchania wybranych „kawałków”.

Świetnie prezentuje się trójwymiarowy podgląd listy albumów z okładkami – Cover Flow. Te ostatnie widoczne są gdy kupimy muzykę w iTunes lub wgramy odpowiednio przygotowane albumy MP3.


 

Lista odtwarzania

Przeglądanie albumów


Obsługa odtwarzania muzyki niemal w 100% odbywa się przy użyciu dotykowego ekranu. Nowością w iPod Touch 2G są dwa dodatkowe przyciski regulacji głośności znajdujące się na obudowie. Trudno jednak chwalić Apple za tak oczywisty element, którego wyraźnie brakowało w iPod Touch 1G. Dotykowa obsługa poprzez ekran choć wygodna i bardzo sprawna, akurat w przypadku nagłej konieczności zmiany głośności, po prostu nie spisywała się tak dobrze.

Nowy model iPoda pozwala na wygodniejszą regulację natężenia dźwięku gdy odtwarzacz znajduje się kieszeni. Niestety dwa przyciski (ciszej/głośniej) są dość małe, słabo wyczuwalne gdy próbujemy je wyszukać „po omacku” przez materiał kurtki czy spodni.

W chwili gdy przez dłuższą chwilę nie zamierzamy majstrować przy odtwarzaczu, bardzo szybko możemy zablokować dotykowy ekran. W tym celu wystarczy raz przycisnąć przełącznik zasilania (w górnej części obudowy). Co ciekawe, podczas słuchania muzyki, równie szybko możemy uzyskać dostęp do ekranu sterowania odtwarzaniem. Nawet przy zablokowanym ekranie wystarczy dwa razy nacisnąć przycisk pod ekranem.

Do wgrywania plików muzycznych do pamięci iPoda oczywiście posłużyć może nam jedynie iTunes. Tak to przynajmniej widzi firma Apple i stara się robić wszystko aby ten system stanowił jedyną możliwość. Podręczna biblioteka aplikacji może być wzbogacana naszymi plikami lub kupionymi w sklepie iTunes. Ta druga opcja niestety nadal nie jest dostępna dla mieszkańców kraju nad Wisłą. Trudno nie odnieść wrażenia, że pod tym względem iPod w polskich realiach to nieco okrojony produkt.

 

 

W zestawie otrzymujemy białe słuchawki Apple. Parametry (20Hz-20KHz, impedancja 32Ohm) teoretycznie pokazują, że mamy do czynienia z przyzwoitymi słuchawkami. W praktyce nie jest źle. Słuchawki odwzorowują poprawnie tony niskie, średnie i wysokie ale brak im głębi. Drugim dość wyraźnym mankamentem słuchawek jest brak tłumienia dźwięków otoczenia. Podróżując autobusem, tramwajem czy hałaśliwym metrem (np. w Budapeszcie), dość wyraźnie dochodzą do nas różnorakie, niepożądane odgłosy. Wymagający użytkownicy będą zmuszeni do zakupu innych słuchawek.

Po podłączeniu słuchawek Sennheiser HD 202, Koss Pro3AA oraz Koss Porta Pro, okazuje się, że iPod nieco rozwija skrzydła. Przyznam się, że nie słuchałem formatów bezstratnych. Uznałem, że Touch zasadniczo służy nam do słuchania MP3 i pochodnych, które z racji swojej „stratności” muszą oferować nieco słabszy dźwięk. Próby doszukiwania się wartości audiofilskich w przenośnym odtwarzaczu wydają się nieco „naciągane”.

Powracając do wrażeń z odsłuchu na wspomnianych słuchawkach. Jest zdecydowanie lepiej. Zwłaszcza na dobrych Koss Porta Pro, dźwięk brzmi tak jak powinien przy dobrze przekodowanych MP3 (Cd -> MP3 kodowane Lame 3.96 {–alt-preset extreme}). Mimo kilkunastu gotowych ustawień korektora dźwięku (Equalizer) nie udało mi się idealnie dopasować dźwięku do moich oczekiwań. Apple nadal uważa, że użytkownicy nie potrzebują oddzielnego, manualnego regulowania zakresu częstotliwości, które mają być uwypuklone, bądź przytłumione.

Zaletą Touch jest przyzwoite brzmienie dźwięku bez dodatkowych zakłóceń generowanych np. przez ekran. Nie jest to odtwarzacz, który pozwoli na zasilenie mocnych słuchawek. Z pewnością jednak nie można mu odmówić wysokiej pozycji wśród dotychczas testowanych przez nas mobilnych odtwarzaczy audio.