Audio

Multimedia

przeczytasz w 2 min.

Sprowadzając iPod Touch 2G jedynie do roli odtwarzacza MP3 na pewno popełniłbym spory błąd. Funkcje multimedialne takie jak odtwarzanie plików wideo, przeglądanie zdjęć, czy korzystanie z Youtube, to drugie oblicze urządzenia. Mając ciągle na uwadze, że otrzymujemy 3.5-calowy ekran LCD i to przyzwoitej rozdzielczości, trudno nie skorzystać z multimediów. Warto również wspomnieć o nowości, której bardzo brakowało w pierwszej wersji Touch – zwłaszcza w przypadku trybu wideo. Domyślacie się co to może być? To wbudowany głośnik, który znajdziecie w 2G. W  zupełności wystarcza on do oglądania krótkich filmów  np. z kolegą/koleżanką podczas podróży.

Przeglądarka wideo

 

Zacznijmy zatem od ruchomego obrazu. Pliki wideo podobnie jak muzykę możemy wgrać jedynie przy pomocy iTunes. Dla fanów DivXów i tym podobnych formatów mam złą wiadomość – takiego filmu nie da się wrzucić bezpośrednio do pamięci iPoda. Jeśli naprawdę bardzo tego pragniemy, to czeka nas kodowanie do formatów obsługiwanych przez Toucha. Sytuacja ta dotyczy wszystkich multimedialnych iPodów – Apple bardzo lubi własne rozwiązania co z pewnością pozwala mu na ograniczenie potencjalnego piractwa.

W gruncie rzeczy, najwygodniej jest ściągać, a w zasadzie kupować filmy prosto z iTunes. Niestety, w polskich realiach, znowu natrafimy na problem braku możliwości kupowania muzyki na polską kartę kredytową. Znowu tracimy jakąś część wygody i funkcjonalności iPoda.

Jeśli jednak uda nam się zdobyć odpowiedni format wideo, to samo odtwarzanie prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Apple podaje na stronie internetowej szczegółowe informacji na temat specyfiki każdego z obsługiwanych formatów wideo. W praktyce warto trzymać się zaleceń aby nie natrafić na problemy z dekodowaniem wideo. Zresztą, nawet jeśli będziecie próbowali wgrać do Touch 2G obraz HD w formacie 480p, to iTunes poinformuje, że taka operacja nie ma sensu i zablokuje transfer.

Przeglądarka plików graficznych


W przypadku plików graficznych jest już dużo lepiej. Lista wspieranych formatów nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Mamy tu popularne „jotpegi”, statyczne GIFy oraz BitMaPy, TIFFy i PNG. Wgrywanie plików oczywiście tylko przy pomocy iTunes. Oprogramowanie podczas ładowania danych do iPoda tworzy dodatkowe miniaturki zdjęć do podglądu. To niestety trochę wydłuża cały proces.

Już podczas przeglądania zdjęć w odtwarzaczu nawet w przypadku fotografii dużej rozdzielczości, sprzęt bardzo płynnie radzi sobie z ich dekodowaniem. Dzięki dotykowemu ekranowi możemy palcami powiększać i zmniejszać zdjęcia, przewijać kolejne obrazy. Obsługa jest naprawdę bardzo wygodna.

Obsługa Youtube

Touch 2G, podobnie jak jego wcześniejsza wersja, został wyposażony w przeglądarkę Safari. Aplikacja nadal nie pozwala na wyświetlanie obiektów Flash. Stąd do obsługi serwisu Youtube stworzona została oddzielna aplikacja, która domyślnie znajduje się w pamięci świeżo kupionego iPoda. Dzięki bezprzewodowemu dostępowi do sieci – wspomnę o tym na następnej stronie – zyskujemy dostęp do setek tysięcy wideo zgromadzony na serwerach popularnego serwisu.

O ile większość filmów w bazie Youtube swoją rozdzielczością nie zadowoli użytkownika wielkoformatowego monitora LCD, o tyle na ekranie iPoda (480x320px) sprawa ma się zupełnie inaczej. Filmy po prostu dobrze wyglądają na 3.5-calowym ekranie. Minusem przeglądarki jest nieco utrudniona nawigacja po filmach udostępnianych przez tego samego użytkownika Youtube.

Youtube – nawigacja