Oprogramowanie

Outlook: konwersacje i społeczności

przeczytasz w 2 min.

Outlook to dla wielu firm najważniejszy składnik pakietu Office, odpowiadający za komunikację, planowanie pracy i spotkań, czy też pełniący rolę przechowalni materiału referencyjnego i kontaktów. W pakiecie Office 2010 program ten otrzymał chyba najwięcej nowości i ulepszeń.

Microsoft chce, aby kontaktowanie się ze współpracownikami i innymi osobami stało się jeszcze łatwiejsze. W Outlooku pojawił się Social Connector. W wersji beta jeszcze nie działa do końca poprawnie, ale w finalnej edycji pakietu zaoferuje możliwość wyświetlania zdjęć z kontaktów, poprzednie konwersacje, wspólne załączniki itd. Będzie też współpracować z popularnymi serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook czy Twitter. Dzięki temu w jednym programie uzyskasz dostęp również do kontaktów z serwisów tego typu.

Outlook 2010 beta

Widok konwersacji i People

Widok Konwersacje sprawia, że obsługa Outlooka jest łatwiejsza, a praca z nim - bardziej efektywna. Aby znaleźć odpowiednie maile, będziesz mógł przeglądać kompletne listy konwersacji. Wiadomości w ten sposób pogrupowane sprawią, że szybciej znajdziesz to, czego szukasz. Dodatkowo funkcja "Clean up conversation" (z ang. oczyść konwersację) usunie zbędne wiadomości z rozmowy, czyli dublujące się informacje.

Konwersacje to jedna z najprzydatniejszych funkcji Outlooka, ponieważ można wygodnie zapoznać się z całą wymianą e-maili.

Przykładowa konwersacja (wymiana maili na dany temat) z Outlooka w skrzynce odbiorczej

Kolejną nowością jest zakładna People (z ang. ludzie). Znajdują się tam szczegóły na temat poszczególnych kontaktów z Outlooka. Początkowo jest tylko nazwa kontaktu (zazwyczaj imię i nazwisko), ale później mogą pojawić się także informacje o stanowisku, zdjęcie, planowane spotkania (jeśli występują w kalendarzu), czy też załączniki przesłane przez dany kontakt. To jednak nie koniec.

W zakładce People mogą znaleźć się także aktualizacje wprowadzone w Twitterze, Facebooku czy MySpace, jak i zdjęcia z Flickr i innych serwisów społecznościowych. Wszystko to wraz z dostępem do e-maili sprawia, że Outlook staje się o wiele bardziej funkcjonalnym narzędziem. Szkoda tylko, że w wersji beta część z tych nowości jeszcze nie działa.

Zakładka People – szczegóły zgromadzone o danym kontakcie

Cały program ma już interfejs oparty na wstążce. Pojawiło się także sporo mniejszych zmian, ale największą niewątpliwie jest Social Connector, konwersacje i szczegóły o danym kontakcie znajdujące się w jednym i łatwo dostępnym miejscu.

Outlook stał się jeszcze lepszym programem dla wszystkich pracowników. Zarządzanie e-mailami, kalendarz, zadania i wiele innych możliwości znajdziemy w jednym i łatwym w obsłudze programie. Nie da się ukryć, że to jeden z najcenniejszych składników pakietu.