Oprogramowanie

Funkcjonalność: Menedżer haseł, Notatki, Krótkie nazwy zakładek

przeczytasz w 2 min.

W internecie roi się od witryn wymagających rejestracji lub takich, które oferują różne korzyści dla użytkowników zarejestrowanych. Internauci są z kolei zmęczeni częstym wpisywaniem tych samych danych. Na szczęście można łatwo temu zaradzić.

Udaj się do menu Narzędzia -> Preferencje... -> Formularze.

Następnie wpisz informacje osobiste, które będą automatycznie wprowadzane do formularzy. Uruchom także menedżera haseł, który pozwoli ci na szybkie logowanie się do serwisów, w których masz utworzone konta.

Teraz, gdy będziesz chciał się gdzieś zarejestrować, kliknij na odpowiednim polu formularza prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz "Wstaw osobiste". To o wiele wygodniejszy sposób na wypełnianie formularzy online, niż wstukiwanie znaków na klawiaturze.

Co warte wzmianki, kiedy po raz pierwszy zalogujesz się w danym serwisie, Opera zapyta, czy chcesz, aby przeglądarka zapamiętała hasło. Warto się zgodzić. Dzięki temu, gdy następny raz odwiedzisz ten sam serwis, będziesz mógł kliknąć ikonę klucza umieszczoną obok adresu URL.

Po kliknięciu ikony klucza automatycznie zalogujesz się w serwisie.

Notatki

Notatki to szybki sposób na przechowywanie informacji. Później oferują do nich również łatwy dostęp. Kiedy czytasz tekst, który bardzo cię zainteresował i wiesz, że może się przydać w przyszłości, zaznacz go lewym przyciskiem myszy.

Następnie kliknij nań prawym przyciskiem i wybierz "Kopiuj do notatki".

Utworzyłeś notatkę - znajdziesz ją w panelu Notatki.

Krótkie nazwy zakładek

W Operze możesz zapisywać zakładki i określać je krótkimi nazwami. Rozwiązanie to sprawia, że później możesz je łatwo wyświetlić, wpisując w polu adresu właśnie ich krótką nazwę.

Aby dodać ulubioną stronę do zakładek wybierz menu Zakładki -> Dodaj zakładkę.

W nowo otwartym oknie kliknij przycisk "Szczegóły". Następnie wypełnij pole "Krótka nazwa".

Od tej pory w polu adresu możesz wpisać krótką nazwę danej zakładki i wcisnąć przycisk [Enter].