Procesory

Testy wydajności

przeczytasz w 2 min.

Pierwotnie do testów miałem użyć Windows Vista, niemniej bardzo szybko okazało się, że platforma dostarczona do testów przez Via nie podoła obsłudze nowego systemu rodem z Redmond. Nawet po wyłączeniu Aero oraz zbędnych serwisów system działał na tyle wolno, że jakakolwiek praca na nim sprawiała spore problemy. Trudno powiedzieć co było tego główną przyczyną takiej sytuacji, sam Windows twierdzi że grafika zintegrowana w chipsecie jest po prostu za wolna. Mnie natomiast wydaje się, że to procesor nie grzeszy wydajnością.

Płyta główna oparta na Atomie działała znacznie lepiej, po podobnej optymalizacji system był na tyle responsywny, że dało się normalnie pracować. Biorąc pod uwagę fakt, że Vista jest jedynym oficjalnie dystrybuowanym (nie licząc zabaw z downgrade) systemem Microsoftu, może to mieć spore znaczenie. Dla potomnych poniżej przedstawiam wyniki wbudowanego w system benchmarka:

Vista Performance Index dla płyty z procesor VIAC7

Vista Performance Index dla płyty z procesorem Intel Atom


Ostatecznie zdecydowałem się zatem, że wszelkie testy przeprowadzę wyjątkowo pod Windows XP. Zacznijmy od testów syntetycznych. Jako, że PCM Vantage nie działa pod Windows XP, musimy zadowolić się starszym PC Markiem 2005

O ile w przypadku wyjść audio/video Via skasowała Gigabyte'a, to biorąc pod uwagę wydajność jest dokładnie odwrotnie. Niemal w każdym teście składowym platforma oparta o Atoma jest przynajmniej dwa razy szybsza. Wyjątkiem jest oczywiście test HDD, ponieważ obie platformy pracowały na tym samym dysku twardym, a ten o dziwo uzyskał nieco wyższe wyniki na platrofmie Via.

Dla pewności sprawdzimy także wyniki w Sandrze.

Różnica jest jak widać miażdżąca. Szczególnie słabo w przypadku VIA wypada test podsystemy pamięci. Nieco ponad 1GB/s to bardzo mało jak na obecne standardy, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do testu była używa pamięć DDR2.

Gdyby ktoś z Was zastanawiał się dlaczego nie ma tutaj wyników z żadnych benchmarków 3D lub gier, to pragnę wyjaśnić iż obie platformy są na to po prostu za słabe. W akcie desperacji uruchomiłem 3D Marka 2003 na Via, ale benchmark najpierw postraszył nie komunikatami o braku zgodności z "nowymi" technologiami, a potem zademonstrował najniższy w historii redakcji wynik - 80 punktów.

W takiej sytuacji pozostałe testy 3D sobie po prostu odpuściłem. Trzeba sobie jasno uzmysłowić fakt, iż tego typu konstrukcje nie są przeznaczone do grania, nie warto zatem nawet próbować ich do tego zmuszać.