Telefony

PDA: i-mate Ultimate 9502

przeczytasz w 2 min.

Różne problemy firmy i-mate spowodowały spore opóźnienia premier nowych modeli PDA tej firmy. Niedawno weszły wreszcie do sprzedaży dwa urządzenia, pochodzące z serii Ultimate: modele 9502 oraz 8502.

Oferta PDA z pełną klawiaturą QWERTY nie jest wbrew pozorom bogata – zaledwie kilka nowoczesnych modeli, które można u nas kupić, a dodatkowo nie wszystkie udane... Nic więc dziwnego, że każda premiera oczekiwana jest niecierpliwie przez liczne grono spragnionych nowości użytkowników. Model Ultimate 9502 odznacza się bardzo rozbudowanymi możliwościami oraz niecodzienną budową – wystarczy przeczytać specyfikację i zerknąć na zdjęcia. Robi wrażenie, prawda?

Strona producenta

Procesor
400 MHz Qualcomm MSM 7200
Pamięć
256 MB ROM, 128 MB RAM
Ekran
Dotykowy 2.8" VGA (640×480), 65k kolorów, TFT
Zakresy GSM
GSM / GPRS / EDGE
- Quad-band 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
- GPRS class 12
- EGPRS Multislot Class 12
- Tri-band UMTS / WCDMA
- Band 1 (2100 MHz)
- Band 2 (1900 MHz)
- Band 5 (850 MHz)
- Diversity for Band 1
- HSDPA and HSUPA
 
Dźwięk i multimedia
Wspierane formaty: AAC, AAC+, MP3, Midi, AMR, ASF, WMA oraz H.263, H.264, MPEG4, WMV
Zintegrowany mikrofon, gniazdko słuchawkowe micro-jack
Aparat fotograficzny
Aparat 3.0 megapixela z diodową lampą błyskową
Kamera VGA do rozmów video
Interfejsy
WiFi 802.11 b/g, Bluetooth
Slot MicroSD
GPS
GPS - zintegrowany Qualcomm GPS z anteną wewnętrzną
System operacyjny
Microsoft Windows Mobile 6 Professional
Bateria
1660 mAh, Li-ion
Wprowadzanie danych
Ekran dotykowy, przyciski funkcyjne, klawiatura QWERTY
Wymiary
116mm(L) x 60mm(W) x 17.8mm(T)
Waga (z baterią)
200g

 Ultimate 9502 to sporych rozmiarów komputerek, wyglądający po prostu rewelacyjnie, czego zdjęcia nie mogą w pełni oddać.

W środku królują podzespoły Qualcomma – procesor, chipset, GPS, moduł GSM, pracujące pod kontrolą systemu Windows Mobile 6, ale polski dystrybutor obiecuje w niedalekiej przyszłości upgrade do wersji 6.1, co powinno poprawić nieco niektóre mankamenty urządzenia.

Przód z dotykowym ekranem 2.8 cala wyposażony został w sporą ilość przycisków, wyraźnie opisanych i podświetlanych. Może od razu powiem, że projektanci nie popisali się zbytnio - przyciski są za małe, mają twardy klik, ich używanie jest średnio przyjemne. Najgorzej wypada górna część wybieraka kierunkowego, jej wciśnięcie jest skrajnie trudne, zazwyczaj przypadkowo wciskałem też środkowy przycisk, przy akompaniamencie słów uważanych powszechnie za wulgarne. Przecież miejsca na większe, wygodniejsze przyciski jest dosyć, nie rozumiem, jak można było zepsuć tak ważny element, jak sterowanie... Szkoda, tym bardziej, że przyciski umieszczone na bocznych ściankach są wygodne i logicznie rozmieszczone.


Ultimate 9502 ma z boku gniazdko mini-USB, które służy też jako wyjście TV oraz wejście ładowarki. Specjalny kabel z przejściówką umożliwia jednoczesne przesyłanie obrazu do telewizora oraz ładowanie baterii. Na drugim boku mieści się wyjście słuchawkowe w standardzie micro-jack.

Drobna, a może istotna dla niektórych wada – brak zaczepienia na smycz.