Telefony

Wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 2 min.

Wspominałem już o ekranie VGA – spore zalety wyższej rozdzielczości to doskonała ostrość czcionki oraz duży obszar widoczny. Oprócz tego ekran wyświetla ładne kolory, a jego jasność wystarcza do pracy na zewnątrz, choć trzeba unikać pełnego słońca.

VGA to podwyższone wymagania dla procesora, który musi sobie poradzić z czterokrotnie większą liczbą pikseli, niż w przypadku rozdzielczości QVGA.  Ultimate 9502 nie działa na pewno tak płynnie i szybko jak HTC Kaiser, ale w zasadzie nie można narzekać. Reakcje na dotyk są prawie natychmiastowe, aplikacje działają bez zacięć i przestojów.

Skoro już wspomniałem o Kaiserze – małe porównanie tych urządzeń, bo Kaiser to w tej chwili bezpośredni konkurent dla Ultimate 9502, aż do czasu wejścia na rynek HTC Touch Pro (Raphael).

Kaiser jest mniejszy przy takiej samej wadze, ma ekran takiej samej wielkości, ale QVGA, jest też pozbawiony wyjścia TV, jakość wykonania stoi w obu przypadkach na najwyższym poziomie. Poza tym klawiatura Kaisera jest większa, przez to wygodniejsza w obsłudze, nie mówiąc już o przyciskach pod ekranem – w urządzeniu HTC posługiwanie się nimi to przyjemność, precyzja i szybkość. Obecnie producent Kaisera oferuje bezpłatny upgrade systemu do wersji 6.1 PL, co zwiększa nieco funkcjonalność mobilnych „okienek”.

Aparat fotograficzny w Ultimate 9502 jest przeciętny, typowo „komórkowy”. Ma słabą ostrość, przekłamania barw, długi czas reakcji i inne przypadłości, na które cierpią tego typu cyfraczki. W dobrych warunkach można nim zrobić poprawne zdjęcie, ale nie oczekujmy zbyt wiele.

Aparat nie radzi sobie ze zdjęciami obiektów w ruchu, automatyczny balans bieli często zawodzi, bardzo niska rozpiętość tonalna matrycy powoduje przekłamania kolorów i wypalenia jasnych obszarów na zdjęciu. Jednak pomimo tych wad aparat w Ultimate 9502 wydaje mi się nieco lepszy, niż w modelach Etena czy też HTC Kaiser. No i zdjęcia na ekraniku 9502 wyglądają o wiele lepiej, niż po przeniesieniu do komputera i wyświetleniu ich na dużym monitorze LCD.

Moduł GSM w Ultimate 9502 jest dopracowany i nie znajduję w nim żadnych wad. Oferuje bardzo dobrą jakość i głośność dźwięku, nie ma żadnych opóźnień, bardzo dobrze nawiązuje połączenia, świetnie też sobie radzi z transmisją danych w szybkich standardach.

Jako urządzenie multimedialne i-mate sprawdza się dobrze – przede wszystkim wspomniane już wyjście TV umożliwia wyświetlanie filmów lub zdjęć na dużym ekranie. Jakość dźwięku na dołączonych słuchawkach (niezbyt wygodnych) jest przeciętna, poprawia się po podłączeniu lepszych pchełek dousznych typu EP-630.

Bezproblemowo działa też moduł GPS – łapie fix’a po kilkunastu sekundach, nie gubi pozycji w gęstej i wysokiej zabudowie (no dobra, raz zgubił, ale odzyskał po kilku sekundach :)), a AutoMapa wygląda bardzo dobrze na ekranie VGA.

Praca na baterii to mocna strona Ultimate 9502 – co mnie bardzo cieszy, bo nie lubię podłączać dwa razy dziennie PDA do ładowarki. Bateria o pojemności 1660 mAh wytrzymuje trzy – cztery dni sporadycznego użytkowania (kilka rozmów, kilkanaście SMS-ów, kilkadziesiąt minut grania lub grzebania w systemie, trochę słuchania muzyki itp. Intensywne użytkowanie – na przykład przeglądanie Internetu przez GPRS z jednoczesnym słuchaniem muzyki wyczerpuje baterię po około 6 godzinach. Jak na ekran VGA to bardzo dobry wynik, moim zdaniem.