Klawiatury

Oprogramowanie

przeczytasz w 5 min.

Najnowsza dostępna w Internecie wersja oprogramowania dla Maca zajmuje 12 MB. Pecetowy SetPoint w wersji 3.10 to natomiast całe 39 MB. To tyle, ile kiedyś wynosił rozmiar całego twardego dysku!

Oprogramowanie charakteryzuje się kilkoma ciekawymi funkcjami. Poza panelami sterowania i możliwością sprawdzenia stanu baterii, ustawiania stopnia akceleracji, czy przypisywania przycisków myszy i klawiatury do różnych akcji, naszą uwagę zwrócił też OSD (On-Screen-Display), wyświetlający zmianę stanu klawiszy Num Lock, Scroll Lock i Caps Lock. Jest to bardzo ciekawy pomysł, dzięki któremu od razu widać, czy przypadkowo nie wcisnęliśmy jednego z tych klawiszy. Można też ustawiać czułość myszy i kilka innych parametrów pod jedną, wybraną grę. Sterowniki zadbają o to aby ustawienia zmieniły się automatycznie po włączeniu gry.

Przypisywanie funkcji przyciskom myszy

Klawiatura S510 ma również dodatkowe ikony przy klawiszach funkcyjnych. Do ich aktywacji służy klawisz Mode, który przełącza funkcjonalność klawiszy funkcyjnych (albo działają jak standardowe klawisze funkcyjne albo aktywują swoją dodatkową funkcjonalność). Dodatkową funkcjonalność można zdefiniować za pomocą oprogramowania, klawisze F9-F12 są specjalnie przeznaczone do tego celu. Można też zmodyfikować już przypisane funkcje, domyślnie są to np. uruchomienie Worda, Excela, czy zapis bieżącego dokumentu do pliku.

Przypisywanie dodatkowych funkcji klawiszom funkcyjnym

Oprogramowanie pozwala również na włączenie szyfrowania danych przesyłanych z klawiatury do odbiornika. W tym celu podajemy specjalny klucz i od tej pory możemy czuć się bezpieczniej, bo żaden znajdujący się w pobliżu komputer nie będzie w stanie odczytać informacji o wciskanych przez nas klawiszach.

Podsumowanie

Zestaw S510 i S530 Mac Logitecha to solidne zestawy dla posiadaczy PC-tów i Maców, którzy szukają wysokiej klasy, a przy tym nie za drogiego zestawu klawiatury i myszy. Trzeba jednak pamiętać, iż z racji opóźnień spowodowanych komunikacją bezprzewodową, nie jest to zestaw przeznaczony dla hardcore'owych graczy, czy profesjonalnych grafików.

Raczej nie warto też kupować S530 i podłączać jej do peceta - inny układ klawiszy będzie sprawiał kłopoty. Lepiej zaopatrzyć się w S510. Podobnie ma się sprawa w przypadku posiadania Macintosha - znacznie bardziej optymalnym wyborem będzie w tym przypadku S530.

Pomimo swoich niewielkich niedoskonałości w postaci trochę niedopracowanych myszek, opisywane zestawy można bez trudu polecić, między innymi dzięki temu, że są całkiem wygodne i dostępne w sensownej cenie. Trzeba tylko pamiętać, że nie są to prawdziwe "płaskie" klawiatury z notebookowym klikiem.

Podsumowanie
zestaw Logitech S510
zestaw Logitech S530
Jakość produktu, wykonanie
super super
Ergonomia klawiszy
super super
Układ i wygoda użytkowania
super super
Przyciski/funkcje dodatkowe
dobrze dobrze
myszki
LX5
MX600
Kształt, jakość, wykonanie
dobrze super
Ergonomia przycisków
dobrze dobrze
Ergonomia rolki
całkiem nieźle całkiem nieźle
Precyzja
całkiem nieźle dobrze
Ogólnie
Cena / możliwości zestawu
dobra dobra
 

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Mam S510 już kilka lat i działa rewelacyjnie, a w zasadzie klawiatura działała do niedawna, dopóki nie uszkodziłem wewnętrznej folii ze ścieżkami przy czyszeniu. Ten element jest jednak dość delikatny. Klawisze są idealnie wyprofilowane i odpowiedniej wysokości. Klawiatury z wysokim skokiem to powoli relikt przeszłości, a przestawienie się na taką "laptopową" o płaskich klawiszach graniczy z cudem. Szczerze mówiąc nie znalazłem do tej pory wygodniejszej klawiatury niż ta z zestawu S510. Mysz jak mysz - wygodni Klawisze są idealnie wyprofilowane i odpowiedniej wysoe się trzyma, ale ogólnie to podstawowy gryzoń bez wodotrysków. Mi wystarcza, a "tilt" rolki to super sprawa, bo mogę sobie podstawić dodatkowe funkcje w grach. Co najlepsze, większość klawiszy multimedialnych jest obsługiwana pod Linuksem "out of the box". Nutka bez problemu otwiera domyślny systemowy odtwarzacz i działają kontrolki odtwarzacza, jak i sterowanie głośnością.

    Jednym słowem polecam.