Konsole do gier

Pierwszy kontakt

przeczytasz w 3 min.

Sony PS Vita

PS Vita robi rewelacyjne pierwsze wrażenie. Duży, superpłaski i połyskujący czernią przedni panel wraz z osadzonym w jego środku 5-calowym ekranem i doskonale spasowanymi doń metalicznymi wykończeniami pozwalają poczuć, że mamy do czynienia z produktem nietuzinkowym. Odczucie to pogłębia się wraz z odkrywaniem zastosowanych rozwiązań technicznych. Jedno jest jednak pewne, pod względem wykonania i jakości użytych materiałów PS Vita daleko w tyle pozostawia wszystkie wydane dotąd edycje PSP. 

Sony PS Vita

Choć PS Vita jest nieco większa od poprzednich modeli PSP, to jest też nieznacznie lżejsza. Stylistyka nowej konsoli Sony wyraźnie nawiązuje do nowoczesnych smartfonów. Stąd płaski panel przedni i schowane w nim przyciski. Nawet napis PS Vita umieszczony pod ekranem może przywoływać podobne skojarzenia. Na szczęście charakterystyczny kształt nie pozostawia wątpliwości, że mamy tu czynienia z następcą PSP.

Sony PS Vita
Kształt, przezroczyste klawisze boczne i przyciski przywołują na myśl PSP

Mówią nam o tym również typowe dla konsoli Sony przyciski. Zwyczajowo więc po lewej stronie ekranu znalazł się krzyżak (D-pad), a po prawej cztery okrągłe przyciski z charakterystycznymi oznaczeniami. Tym razem jednak oba te elementy uległy zmniejszeniu ze względu na osadzenie pod nimi dwóch, powleczonych gumą gałek analogowych. O dziwo, pomimo swoich niewielkich rozmiarów są to pełnoprawne analogi, a nie "grzybki" znane z poprzednich PSP. Oznacza to, że działają podobnie jak ich starsi bracia z Dual Shocków, z tą tylko różnicą, że nie da się ich wciskać.

Sony PS Vita
Tuż obok gałek znalazły się stereofoniczne głośniki oraz przyciski Playstation, Select i Start.

Oczywiście pierwsze co rzuca się w oczy to nie gałki czy przyciski, ale 5-calowy ekran. Prawdziwy jego potencjał odkrywamy dopiero po uruchomieniu konsoli. PS Vita to pierwsza przenośna konsola z wyświetlaczem OLED, stosowanym do tej pory przede wszystkich w wybranych modelach smartfonów. Pozwoliło to uzyskać obraz o niesamowitym kontraście, ostrości, nasyceniu barw i dużej tolerancji na kąty patrzenia. Jego jakość powala szczególnie w grach pokroju Uncharted czy Wipeout 2048.

PS Vita - Wipeout 2048

Oczywiście ekran ten jest w pełni dotykowy i reaguje na wiele punktów dotyku. Nie sposób w tym miejscu nie pochwalić Sony za doskonałe wykonanie tego elementu i spasowanie z resztą konstrukcji. Nic się tu nie ugina, nic nie trzeszczy. Pod tym względem PS Vita to produkt najwyższej klasy. Szkoda tylko, że czarny, połyskujący panel szybko "łapie" odciski palców. No cóż, taki już urok urządzeń dotykowych.

Sony PS Vita

Jednym z największych atutów nowej konsoli Sony jest wbudowany w tylną ściankę obudowy pojemnościowy panel dotykowy. Jego powierzchnia zaakcentowana została malutkimi, charakterystycznymi dla Playstation symbolami krzyżyka, kółka, kwadratu i trójkąta. Dzięki gumowanym wgłębieniom polepszającym uchwyt konsoli wykorzystanie panelu dotykowego jest bardzo intuicyjne.

Sony PS Vita
Ta specyficzna budowa tylnego panelu powoduje, że palce wskazujące i środkowe same lądują na jego środkowej części

Niestety to unikalne rozwiązanie pociągnęło za sobą nieco mniej fortunną zmianę w konstrukcji urządzenia. Nie mamy już bowiem dostępu do baterii, która została wbudowane na stałe. Na razie nie stanowi to wielkiego problemu, ale nie wiadomo jeszcze jaka jest faktyczna żywotność wbudowanego akumulatora. O takich rzeczach dowiemy się zapewne dopiero za jakiś czas.

Sony PS Vita

Boczna krawędź PS Vity kryje w sobie kilka ciekawostek. I tak w górnej części konsoli znalazły się metalowe przyciski regulacji głośności i włącznik konsoli. Pomiędzy nimi zaś, pod dwoma zaślepkami, których jakość nieco psuje ogólny świetny odbiór urządzenia, umiejscowione zostało specjalne gniazdo rozszerzeń i slot na  dedykowane Vicie karty z grami. Tak, tak, napęd UMD odszedł w niepamięć.

Sony PS Vita
W PS Vita zminimalizowano liczbę przycisków. Większość funkcjonalości uruchamianych jest z poziomu samej konsoli, po przytrzymaniu przycisku Playstation

Dolna część PS Vity należy do gniazda słuchawkowego oraz specjalnego portu USB służącego do ładowania konsoli i podłączania jej do PC lub Playstation 3. Nieco dalej, za kolejną zaślepką ukryty jest slot na specjalną kartę pamięci. W bogatszej wersji 3G na boku konsoli znaleźć można jeszcze gniazdo dla karty SIM.

Sony PS Vita

Sony PS Vita

Nieco dziwić może za to brak wyjścia wideo, które przecież dodano do nowszych modeli PSP. Nie ma jednak pewności czy zabieg ten nie był uzasadniony. Sony, dysponując statystykami sprzedaży dedykowanych kabli wideo do PSP uznać mogło, że jest to mało wykorzystywane rozwiązanie. Z drugiej strony mogło to w pewien sposób kolidować z wbudowanymi czujnikami ruchu (żyroskopem i akcelerometrem) czy możliwością zabawy z Rozszerzoną Rzeczywistością (AR).

Sony PS Vita
Dwie wbudowane kamerki - przednia i tylna nie porażają może jakością generowanego obrazu, ale świetnie nadają się do zabawy