Gry

Wywiad z Krisem Huang z firmy Asus, na temat Republic of Gamers

przeczytasz w 3 min.

Podczas kolejnej odsłony targów multimediów i rozrywki Poznań Game Arena 2008 udało nam się porozmawiać z Chrisem Huangiem z Asus. Specjalistą do spraw marketingu w dziale płyt głównych, który przybliżył nam trochę nowe produkty Republic of Gamers.

Benchmark.pl: Przedstaw się proszę i powiedź nam czym się zajmujesz?

Chris Huang: Witam, nazywam się Chris Huang i pracuje w departamencie zajmującym się płytami głównymi z serii Republic for Gamers.

Benchmark.pl: Opowiedz nam proszę trochę o waszych nowych produktach, co wypuściliście niedawno na rynek i co planujecie wypuścić w przyszłości?

Chris Huang: Nasz najnowszy produkt to płyta główna Rampage II Extreme, która oparta jest na chipsecie x58, czyli nowej architekturze Core i7 (Nehalem) firmy Intel. Płyta ta ma kilka naprawdę ciekawych funkcji. Pierwsza z nich to tak zwany TweakIt. Dzięki niej, użytkownik może zmienić napięcie oraz częstotliwość procesora "w biegu", przy pomocy specjalnego drążka znajdującego się na płycie. Jest to rozwiązanie czysto sprzętowe i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. To właśnie z pomocą TweakIt udało nam się pobić rekord overclockingu w 3dMark Vantage o jakieś tysiąc punktów. A to przecież całkiem sporo. Druga ważna funkcja to ProbeIt. Na płycie umieszczony jest miernik, który w czasie rzeczywistym sprawdza napięcie i dostarcza tych informacji użytkownikowi z poziomu płyty głównej. Rampage II Extreme wykorzystuje też system zarządzania energią Extreme Engine. Wybraliśmy taką nazwę, bo uważamy, że płyta główna w komputerze jest jak silnik samochodu sportowego. Dzięki temu rozwiązaniu płyta ma 16-fazową sekcje zasilania procesora, oraz 3-fazową sekcje zasilania kontrolera pamięci, mostka północnego i innych podzespołów. W ten sposób możemy zapewnić stabilne napięcie przy ekstremalnym overclockingu.

Benchmark.pl:
Czego jeszcze możemy się spodziewać z pod znaku Republic for Gamers?

Chris Huang: Pracujemy też nad panelem montowanym do obudowy komputera. Pozwoli on na sprzętowy overclocking w czasie rzeczywistym, bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. Na razie nazywamy ten produkt kryptonimem G-panel, bo do produkcji najwcześniej wejdzie w pierwszym kwartale 2009 roku.

Benchmark.pl:
Dlaczego seria Republic of Gamers jest tak atrakcyjna dla samych graczy? Czym różnią się te płyty główne od innych produkowanych przez Asus?

Chris Huang: ROG dzieli się na dwie serie. Pierwsza z nich to właśnie Extreme Series o której mówiłem wcześniej. Produkty te są tak dobre, ponieważ bardzo wiele czasu poświeciliśmy na rozmowach z ludźmi zajmującymi się podkręcaniem sprzętu. Zebraliśmy ich opinie, dowiedzieliśmy się czego oczekują po tego rodzaju sprzęcie i część z tych pomysłów umieściliśmy w naszych produktach. Jest też jednak druga seria płyt. Kierowana przede wszystkim do graczy. Należą do niej chociażby płyty Striker II Formula oraz Maximus II Formula. Gracze mają to do siebie, że dla nich najważniejsza jest wydajność sprzętu, ale nie zawsze do końca wiedzą jak taki sprzęt podkręcać. Dlatego w tych płytach umieściliśmy takie funkcje jak CPU Level Up, która w prosty sposób pozwala na zwiększenie wydajności procesora. Gracz wchodzi do BIOS'a, wybiera określoną opcje, a system robi wszystko za niego.

Benchmark.pl: Czyli nie musi być ekspertem w tej dziedzinie bo wszystko jest zautomatyzowane?

Chris Huang:Tak, dokładnie. Opcje tę można wykorzystać w przypadku pokręcania Core i7. Teraz na rynku dostępne są trzy procesory w tej architekturze: i920, i940 oraz i965. Najtańszy z nich, czyli i920 kosztuje teraz w okolicach 280USD, a najdroższy i965 około 1000USD. Dzięki CPU Level Up gracz może zwiększyć wydajność swojego i20 do poziomu i65 i zaoszczędzić przy tym około 700USD. Bo nasze testy wykazały że wydajność takiego podkręconego procesora jest porównywalna do i965. Zdajemy sobie też sprawę, że gracze przywiązują też dużą wagę do jakości dźwięku. Z tego też powodu zaprojektowaliśmy własną kartę dźwiękową. Jej najnowsza, trzecia generacja, nazywa się Supreme FX X-Fi i jak sama nazwa wskazuje,  wykorzystuje technologie X-Fi licencjonowaną przez firmę Creative. Niektórzy klienci mogą być też zainteresowani zwiększeniem wydajności swojego dysku twardego, dlatego w płytach z chipsetem p45 umieściliśmy funkcje Speeding Hard Drive. Jeśli spojrzeć na to z technicznego punktu widzenia to działa ona podobnie jak RAID. Ale gracze nie muszą wiedzieć co to dokładnie jest RAID i jak to zrobić żeby dysk był szybszy. Wystarczy tylko, że klikną odpowiednią opcje w wizardzie, a wszystko zrobi się samo.

Benchmark.pl: Jakie są wasze plany na przyszłość? Czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Chris Huang: Jest wiele pomysłów które bierzemy pod uwagę. Jednym z nich jest stworzenie małego komputera PC dla graczy. Nasze płyty główne są dość duże, czego przykładem jest właśnie Rampage II. Ale podróżowanie z takim dużym komputerem na przykład na LAN Party jest nie zbyt przyjemnym doświadczeniem. Rozmawialiśmy na ten temat z graczami i choć wielu z nich lubi kiedy komputer jest duży, to powoli wyłania się trend na mniejsze i zgrabniejsze komputery. Bierzemy więc pod uwagę stworzenie takiego właśnie produktu, ale trudno mi powiedzieć czy rzeczywiście ujrzy on światło dzienne. W przyszłości chcemy też się skupić na kartach dźwiękowych i dyskach twardych, ale czas pokaże co z tego wyjdzie. Nastroje graczy są bardzo zmienne.

Benchmark.pl: Dziękuje za wywiad.

Chris Huang: Ja również dziękuje.         

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jedno co mogę powiedzieć oglądając filmik z części rozrywkowej to to że hostessy pierwsza klasa :)
  • avatar
   Bartek Żak
   0
   Filmik bardzo dobrze zmontowany, dynamiczny, za to plus :)
   Jednak minus dla MTP za otwarcie zbyt małej ilości kas zbyt późno (chyba, że to wina organizatorów PGA). Minus dla wystawców za zbyt mało turniejów otwartych, a jeśli były to słabo opisane, w dodatku przeważnie spóźniłem się na zapisy, a na pyt. czy będą następne, dostawałem negatywną odpowiedź.
   Hostessy - większość to nowe twarze, plusik :).
   No i TŁUMY ludzi, co skutecznie utrudniło wielu osobom dopchanie się do czegokolwiek.
   Fajny też był paintball, ciekawy scenariusz (dużo lepszy niż w zeszłym roku). Pare minut strzelania się ze znajomymi i można było się pozytywnie wymęczyć.
   Wiem, że PGA to raczej targi dla pragnących coś zwiedzić i obejrzeć, ale dobrze zorganizowana rywalizacja turniejowa by nie zaszkodziła.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Co do samego PGA to stwierdzam iż targi się udały, ale było kilka minusów. Jaka już wcześniej zostało wspomniane kolejki nie tyle do kas co do wejścia, żeby dostać się do kas trzeba było najpierw czekać ponad 15 min, żeby zostać wpuszczonym na teren targów. Kolejnym minusem było to iż nie można było się zapisać do jakichś turniejów, bo dawno było po zapisach a wszedłem na teren targów chyba pół godziny po otwarciu. Co do Intel Arena to w konkursach udział brały same dzieciaki, zamiast dać szansę również starszym graczom plusem tego akurat były czasem zabawne potyczki wyświetlane na telebimie.
    Jeśli chodzi o plusy to należą do nich z pewnością hostessy. I chociażby ludzie z komputronika z którymi można było porozmawiać o nowych technologiach, jak i zasięgnąć fachowej opinii. Za to bardzo duży Plus. Poza tym wszędzie kolorowo i non stop coś się działo więc nie można było narzekać na nudę. Tak czy inaczej stwierdzam, że warto było tam być.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     w tekście jest "Podobnie działo się z grą Deep Space..." oraz "...również bardzo wymowne i krwawe demo Deep Space" chodziło chyba o tytuł Dead Space ?!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Hmm może SCEP chce wskrzesić Playstation Experience ?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       PGA 2008 Podsumowanie ; http://www.youtube.com/watch?v=NbzZ5I1pko4 http://www.youtube.com/watch?v=eWY0d9rh598&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=vMno92BDxs8&feature=related Poznań Game Arena 2008 - hostessy http://gry.wp.pl/id;76646;size;,0;x;ngaleria;core.html