Projektory

W praktyce i podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

InFocus IN119HDx lampa włączona obiektyw

InFocus IN119HDx gotowy jest do pracy w około pół minuty i dość szybko osiąga dobre parametry pracy (szczególnie chodzi o jasność). Po skończonej pracy urządzenie wymaga schłodzenia (brak opcji natychmiastowego wyłączania). Zajmuje to niespełna minutę. W sytuacji gdy włączymy projektor ponownie w ciągu minuty, uruchomi się on natychmiast (należy aktywować odpowiednią opcję w menu). Zobaczmy teraz jak sprawdził się testowany projektor pod różnymi względami, które decydują o ostatecznej ocenie.

Głośność i temperatura

Testowany projektor ma sporo otworów w obudowie, co niekoniecznie musi oznaczać dobrze zaprojektowaną wentylację, ale w tym przypadku nie mamy powodu do narzekania. Projektor nie nagrzewał się ponad to, czego można oczekiwać od urządzenia pracującego przez określony czas - zaliczyłbym projektor nawet do chłodniejszych urządzeń z lampą. Przeniesienie nawet po wielogodzinnej pracy nie było żadnym problemem.

InFocus IN119HDx wnętrze projektora
Widok wnętrza od strony, przez którą projektor zasysa powietrze

InFocus IN119HDx wentylator
Otwory wentylacyjne od strony wywiewu powietrza

Nieco inaczej ma się sprawa z głośnością. Ogólnie rzecz biorąc projektor nie jest hałaśliwy i kompletnie nie przeszkodzi w prowadzeniu prezentacji czy wykładzie. Jednak w pewnych warunkach towarzyszący szumowi głównego wentylatora dźwięk przypominający brzęczenie (wewnątrz znajdują się jeszcze dodatkowe elementy aktywnie chłodzące) może być irytujący. Istotna jest nie tyle głośność, co charakter tego dźwięku.

InFocus IN119HDx elementy wewnętrzne
Wnętrze projektora

Podręczność i pozycja obrazu

Jak wspomniałem, InFocus IN119HDx nie jest urządzeniem dedykowanym przenośności, lecz waga 2,4 kilograma i łatwość transportowania mogą temu przeczyć. Jeśli zdecydujemy się przenieść projektor z miejsca na miejsce, nie będzie to problemem. Przyda się pokrowiec, który ochroni otwory wentylacyjne i soczewkę - w zestawie takiego nie ma.

InFocus IN119HDx obiektyw i port IR

Mobilność projektora wpływa pozytywnie również na łatwość montażu. Projektor nie wymaga zbyt wiele miejsca, producent zaleca jednak, by przy montażu sufitowym zapewnić niewielką strefę bezpieczeństwa pod samym projektorem.

Obraz z projektora jest przesunięty nieznacznie w pionie o 15% w górę (w dół przy montażu sufitowym), co przekłada się na przesunięcie dolnej (górnej) krawędzi obrazu względem płaszczyzny na której został umieszczony projektor równe 18 cm przy odległości 2,5 m, a 50 cm przy odległości 6,5 m.

Zgodnie ze specyfikacją, rzut projektora pozwala na uzyskanie 100-120” obrazu (zależnie od ustawień zoomu) z odległości 2,5 metra, a maksymalna odległość, przy której osiągniemy akceptowalną jasność (przekątna 250-320”) to około 6,5 metra. W praktyce projektor lepiej ustawić nawet nieco bliżej - gdyż jasność jest niższa niż deklarowana (czytaj poniżej). By uzyskać mniejsze przekątne, np. 80" trzeba zbliżyć projektor na 2 metry do ekranu.

InFocus IN119HDx szczelina pierścień zoom
Szczeliny wokół pierścieni regulacji zoomu i ostrości przepuszczają światło w trakcie pracy projektora

Oznacza to, że jest to urządzenie, które najlepiej sprawdzi się przy mocowaniu sufitowym, jako urządzenie umieszczone na stole w sali konferencyjnej lub z tyłu w mniejszych pomieszczeniach wykładowych. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z projektora w mieszkaniu, przy sporych przekątnych, projektor należy umieścić tuż przed widzem - ze względu na brak opcji korekty keystone w poziomie, projektor powinien zawsze znajdować się na wprost ekranu.

Kolory, kontrast i jasność

InFocus IN119HDx nie jest projektorem, który wprost z pudełka oferuje idealne ustawienia barw. Wręcz przeciwnie, pierwsze godziny z projektorem, zanim zajrzałem do ustawień, wydawały się męczarnią. Po sprawdzeniu obrazu z prezentacji, w którym kolory pozostawiały wiele do życzenia, na warsztat trafił materiał wideo, który prezentował się jeszcze gorzej. Oznacza to, że…

…kilka predefiniowanych zestawów ustawień kolorów znalazło się w menu nie bez powodu. Wskazane jest by zawsze wybrać jedno z ustawień, które jest najbliższe warunkom roboczym, a w przypadku dalszej niezgodności barw, posiłkować się opcjami korekty w menu.

InFocus IN119HDx tubus obiektywu

Po wyregulowaniu projektora - co okazało się niełatwą, na szczęście owocną, procedurą, udało się uzyskać dobre rezultaty. Otrzymaliśmy obraz kontrastowy, z dość dobrze odwzorowanymi kolorami i całkiem poprawnym balansem bieli.

W przypadku prezentacji zmiany mogą nie rzucać się tak mocno w oczy (choć i w tym przypadku poprawność kolorystyczna jest wskazana), ale podczas wyświetlania zdjęć czy odtwarzania filmu (choć nie jest to tryb pracy sugerowany jako podstawowy) poprawa ustawień była zauważalna od razu.

InFocus IN119HDx projektor włączony

InFocus IN119HDx ciemne pomieszczenie, chłodzenie

InFocus IN119HDx ma deklarowaną jasność 3200 lumenów. Projektor istotnie jest jasny, w trybie dużej jasności można na nim komfortowo pokazywać prezentacje w niezaciemnionym pomieszczeniu. Specyfikacja przegrywa jednak z praktyką, która wskazuje, że projektor nie osiąga docelowej jasności. Choć jasność nadal jest do zaakceptowania.

Można powiedzieć, że dopiero przy dokładnym porównaniu z urządzeniem, które osiąga taką jasność jak ta deklarowana przez InFocus, dostrzeżemy różnicę.

W przypadku pracy z materiałem, w którym mamy dużo ciemnych barw, a biel nie odgrywa dużej roli, istotna staje się nie tylko jasność bieli, ale również kolorów. W tym przypadku musimy liczyć się ze znaczącym spadkiem jasności obrazu (kolory nie będa mocno nasycone) - dla zwiększonego komfortu wskazane jest już przyciemnienie otaczającego oświetlenia i aktywowanie dostępnej w menu funkcji korekty kontrastu.

Dźwięk

Na wyposażeniu mamy monofoniczny głośnik. Wystarczający dla przekazania podstawowych wrażeń dźwiękowych w trakcie prezentacji, w sytuacjach gdy wymagana jest lepsza słyszalność i klarowność dźwięku, powinien być zastąpiony przez zewnętrzne urządzenie.

W menu możemy określić skąd będzie pochodził dźwięk, który trafi na wyjście, a także wyciszyć głośnik wewnętrzny, co pozwoli sterować głośnością zewnętrznego zestawu za pomocą pilota.

Czytelność obrazu

Projektor InFocus IN119HDx to urządzenie przeznaczone do pracy w biurze i edukacji. Dostarcza on obraz bardzo wyraźny. Strony internetowe, prezentacje, teksty, diagramy, są czytelne także z większej odległości. Zarówno przy mniejszym jak i większym obrazie.

W pewnych sytuacjach obraz może wydawać się nawet zbyt szczegółowy, co jest wynikiem przeostrzenia przez oprogramowanie. W docelowych zastosowaniach ta cecha nie przeszkadza, ale jeśli zdecydujemy się na oglądanie wideo za pomocą testowanego projektora, a jesteśmy przyzwyczajeni do delikatności obrazu, możemy odczuć pewien dyskomfort. Nie jest to jednak w żadnym przypadku wada, a cecha, która jest konsekwencją przeznaczenia projektora.

InFocus IN119HDx widok przód logo tył

Podczas testów z obrazem na jasnym białym tle, szczególnie przy mniejszych przekątnych, w testowanym egzemplarzu zarejestrowałem niejednolite oświetlenie płaszczyzny obrazu. Lewy górny narożnik był nieznacznie ciemniejszy niż pozostałe. Różnica jest zauważalna, ale w stopniu, który nie wpływa negatywnie na komfort użytkowania urządzenia.

Opóźnienie wyświetlania mieści się w granicach 30-40 ms, co jest akceptowalną wartością, również w przypadku graczy.

Podsumowanie

Od projektora biznesowo-edukacyjnego oczekujemy dużej jasności, czytelnego obrazu, dobrze odzwierciedlonych barw, bogatego zestawu złącz i sporych możliwości regulacji obrazu. Podczas testów zwróciłem uwagę, że lampa nie osiąga deklarowanej jasności, a barwy nie są idealne (przynajmniej na początku).

Spójrzmy się jednak na rezultaty i porównajmy je z oczekiwaniami, w stosunku do urządzenia, które można nabyć w cenie 2399 złotych.

InFocus IN119HDx projektor włączony

Okaże się, że jasność mimo iż mniejsza od deklarowanej nadal jest wystarczająco wysoka, by obraz był czytelny także w niezaciemnionym pomieszczeniu. Pozwala to spokojnie rekomendować InFocus IN119HDx jako projektor do biura i szkoły, a kolory można doprowadzić do względnego ładu.

Firmy, które wymagają bezwzględnie idealnego odwzorowania barw, zapewne sięgną po inne urządzenia, jednak pamiętajmy, kolory będą idealnie odwzorowane w warunkach prezentacyjnych tylko w ściśle określonych warunkach.

Czytelny obraz i tekst - co w trakcie konferencji i wykładów jest kluczowe, wszystkie najpotrzebniejsze złącza (aczkolwiek w tym modelu brak wsparcia dla funkcji bezprzewodowych i sieciowych), to mocne strony testowanego projektora. Funkcja cyfrowego zoomu w połączeniu z możliwością przesuwania skalowanego obrazu w ramach pola widzenia, daje namiastkę przesuwnej osi optycznej. W pewnych sytuacjach, gdy użytkownik będzie skłonny poświęcić część rozdzielczości FullHD, taka opcja może być przydatna.

InFocus IN119HDx zoom cyfrowy, przesuwny obraz
Zmniejszony obraz może być przesuwany w ramach pola rzutowania obrazu przez projektor - w tym przypadku to cały powyższy kadr

A czy projektor o przeznaczeniu biznesowo-edukacyjnym może sprawdzić się jako element kina domowego, a przynajmniej jako alternatywa dla dużego telewizora? Nasze wcześniejsze doświadczenia wskazują, że tak może być w istocie.

InFocus IN119HDx nie jest odstępstwem od tej reguły. Gdy idealne kolory są naszym priorytetem, nie ma tu o czym mówić, to przy utemperowanych oczekiwaniach, testowany projektor całkiem dobrze sobie poradzi podczas wyświetlania materiału wideo. Tryb obrazu Video, oprócz trybu Prezentacja, oferuje najlepszą kolorystykę po wyjęciu z pudełka.

InFocus IN119HDx w trakcie projekcji

Podsumowując. W cenie 2399 złotych otrzymujemy niewielkie, zgrabne, urządzenie o sporej jasności, które można sensownie wykorzystać w biznesie i edukacji, tudzież w domu. InFocus IN119HDx jest projektorem, który z początku wymaga cierpliwości (menu, konfiguracja), ale zasługuje na wyróżnienie w kategorii opłacalność zakupu.

Ocena końcowa:

 • atrakcyjny stosunek możliwości do ceny
 • rozdzielczość FullHD
 • bardzo ostry i czytelny obraz
 • funkcja cyfrowego zoomu
 • wszystkie najważniejsze złącza
 • niewielka waga i rozmiary
 • duża jasność, ale…
   
 • …wciąż mniejsza niż deklarowana
 • podobnie mniejsza niż oczekiwana jasność kolorów
 • przydałby się dodatkowy port HDMI
 • konfiguracja, szczególnie barw, wymaga cierpliwości
 • niezbyt głębokie czernie
 • zauważalne niejednolite oświetlenie ekranu
 • efekt keystone tylko w pionie

80%

Super Opłacalność

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Dzięki za dokładną recenzję. W oparciu o ten artykuł podjąłem decyzję w sprawie zakupu tego infocusa. Jestem bardzo zadowolony, full hd, spora jasność, a do tego sporo bajerów jak cyfrowy zoom czy efekty 3d.
  • avatar
   wanakamura
   0
   Zróbcie testy opticonow też są w niezłych cenach zobaczyłbm chętnie czym się różnią