Monitory

LG 29WK600 – monitor dla niedzielnego gracza

przeczytasz w 3 min.

Gracz, który nie tylko jest graczem, zwykle też nie będzie skłonny aż tyle przeznaczyć na zakup monitora. Co nie oznacza, że powinien sięgać po propozycje biurowe lub iść w stronę matryc słabszych, niż IPS. To, na co chcemy zwrócić Waszą uwagę, to obecność na rynku monitorów o innych, niż 16:9 proporcjach i to również w tym niższym segmencie cenowym. Tu przykładem niech będzie testowany przez nas nieco ponad rok temu LG 29WK600. Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z tą recenzją, jeżeli właśnie takiego typu monitora szukacie. 

LG 29WK600-W - Prezentacja

Monitor o bardzo wszechstronnych zastosowaniach – LG 29WK600

Jako raczej mniej wymagający gracz, nie musisz się skupiać na wysokim odświeżaniu, ale i tak nie zaszkodzi nieco podnieść sobie komfort codziennego obcowania z monitorem, wybierając matrycę z odświeżaniem 75 Hz – różnica nie wydaje się duża, ale to nadal + 25% względem domyślnych 60 Hz :) Rozmiar to już zupełnie kwestia zapotrzebowania – jeżeli fundusze i miejsce na biurku pozwalają, to śmiało można celować nawet w LG 34UM69G, ale jako takie rozsądne minimum uznajemy 29” w przypadku proporcji 21:9 – przekłada się to na identyczną, jak przy monitorze 24” wysokość matrycy, ale otrzymujemy dodatkowe 15 cm ekranu w przypadku szerokości.

21:9 to format niemalże idealnie pokrywający się z kinowym 2,35:1 – oglądając filmy nie uświadczymy denerwujących czarnych pasków!

Te dodatkowe 15 cm to wcale nie mało i pozwala na dużo lepsze zarządzanie np. przestrzenią roboczą, kiedy nie gramy – a w samych grach też nie jest bez znaczenia – zwłaszcza w tych spokojniejszych strategicznych (typu Starcraft 2 albo Civilization) lub przygodowych, w szczególności platformowych (typu Ori albo Tomb Raider) - po prostu więcej widzimy na ekranie. Skorzystają na tym nawet gry wyścigowe, gdzie szybciej dostrzeżemy przeciwnika, który zaczyna nas wyprzedzać. Właściwie ta ilość informacji widocznych może być uznana za przewagę w grze typu MOBA, jak Leage of Legends, gdzie oczywiście nie sprawi, że nasza postać widzi dalej przez „mgłę wojny”, ale wspomagając się dodatkowymi totemami wizji możemy mieć cały czas oko na krzaki w rzece ;)

LG 29WK600-W - Regulacja z profilu

Jako że matryca nie jest specjalnie szybko odświeżana, to nie musimy aż tak się obawiać monitorów z wolniejszym czasem reakcji pikseli – okienko 13,3 ms, jakie daje nam 75 Hz na odświeżenie obrazu, jest w stanie poprawnie zagospodarować monitor z czasem reakcji 5 ms GtG. Monitor LG 29WK600 całkiem dobrze tego dowodzi, gdyż w trybie Overdrive faktycznie nie uświadczymy żadnych powidoków.

Nie każda gra realnie zyska z dodatkowych Hz odświeżania, za to w każdej grze z pewnością docenimy dobrze odwzorowane kolory

Warto wiedzieć, że nie zawsze matryca IPS oznacza dobre pokrycie przestrzeni kolorów – bardzo często budżetowe monitory oznaczone jako IPS, realnie mają problem nawet z uzyskaniem 80% zgodności z sRGB! Tu wskazany LG 29WK600 wypada akurat bardzo dobrze - z wynikiem na poziomie niemalże 100%.

LG 29WK600-W - od tyłu

Ostatecznie to, co jest również ważne przy wyborze monitora do sporadycznego grania, na przemian z filmami i pracą, to jasność i kontrast – te nie powinny (dla zachowania komfortu w najbardziej słoneczne dni) schodzić odpowiednio poniżej 300 cd/m2 oraz 1000:1.

LG 29WK600 posiada nawet całkiem dobrze grające wbudowane głośniki – w sam raz do chwilowego przełączenia się na nie ze słuchawek, aby pokazać rodzinie/współpracownikom śmieszny film z kotkami!

Ostatnia rzecz, która jest cechą wspólną wszystkich dzisiaj określonych segmentów, to wsparcie dla adaptacyjnej synchronizacji (FreeSync) - nawet, jeżeli nie ma oficjalnego wsparcia dla G-Sync Compatible (jak proponowany przez nas LG 29WK600). Naszym zdaniem jest to obecnie jedna z ważniejszych technologii, jaką oferują monitory dla graczy i zalecamy takich właśnie modeli szukać - również wtedy, gdy nie gracie dużo.

LG 29WK600-W - podstawka

Najważniejsze cechy monitora dla casualowego gracza

Reasumując – to, co dla niedzielnego gracza jest ważne i co oferuje przykładowy monitor LG 29WK600:

  • kinowe proporcje 21:9
  • wyższe (niż standardowe) odświeżanie 75 Hz
  • oszczędna pod względem wydajności komputera rozdzielczość 2560x1080
  • znacznie lepsze kolory, niż w matrycach TN (oraz budżetowych IPS)
  • obsługa FreeSync
  • obsługa HDR10 - nawet mimo niedużej jasności podświetlenia, nadal pomaga w dostrzeganiu detali w ciniach

W celu sprawdzenia pełnej specyfikacji oraz wyników testów LG 29WK600 odsyłamy do wyżej linkowanej recenzji, a na koniec przygotowaliśmy jeszcze bonusową kategorię dla graczy-entuzjastów, czyli grupy, w której cena nie gra szczególnej roli – zapraszamy na ostatnią stronę, na której również podsumujemy niniejszy poradnik.