Laptopy

Matryca LCD

przeczytasz w 4 min.

Chociaż zainstalowana w notebooku matryca nie rzuca na kolana, to jak na tego typu urządzenie jest bardzo rozsądna. Czas reakcji przeciętny - na tyle niewielki, że wciąż nadaje się do gier i multimediów, a z drugiej strony na tyle duży, że przy przesuwaniu czarnego tekstu widoczne są dość wyraźne smugi.

Czytelna i bardzo jasna matryca o luminancji ~160 cd/m2
dobra temperatura, odwzorowanie kolorów całkiem niezłe

Podświetlenie trochę poniżej przeciętnej - w rogach ciemniejsze niż na środku, przy dolnej krawędzi szczególnie jasne, z występującymi gdzieniegdzie lekko żółtawymi plamami. Kąty widzenia w sam raz - może trochę im brakuje, ale są akurat takie, że nie ma problemu z objęciem wzrokiem całego ekranu bez ryzykowania przekłamaniami kolorów. Matrycę można więc ocenić jako niezłą, ale nic ponad to.

Grafika

O zintegrowanej w chipsecie VIA PM800 grafice S3G UniChrome Pro można napisać tylko tyle : do prac 2D wystarcza w zupełności, w trybie 3D jest bardzo słabiutka. Od Intel Media Graphics Accelerator 900 jest prawie dwukrotnie słabsza. Na tym notebooku raczej sobie nie pogramy - conajwyżej w same starocie.

Rozdzielczość 800x600, 3D Mark 2003 GameTest1 tylko ~18 fps

Pamięć karty graficznej jest współdzielona z RAM i możemy jej przydzielić od 8 do 128 MB. Z uwagi na słabą wydajność 3D nie ma sensu ustawiać więcej jak 32MB. Wspomaganie sprzętowego dekodowania MPEG-2, pozwala komfortowo oglądać filmy DVD na tym notebooku.

Dźwięk

Za dźwięk odpowiada chip Realteka. Niestety na maleńkich, znajdujących się u dołu ekranu, wbudowanych głośnikach nie jest on w stanie zademonstrować nawet części swoich możliwości. Soprany trochę przytłumione, tony średnie zupełnie zniekształcone i totalny brak basów - bez podłączenia zewnętrznego sprzętu audio na nic więcej nie można liczyć. W notebooku znajduje się służące do tego celu wspomniane już wyjście słuchawkowe (wraz z gniazdem do mikrofonu). Głośność można też regulować przy pomocy klawiatury.

Wydajność

Celeron M 1.5 GHz uzyskuje w benchmarkach ciut lepsze wyniki od testowanego wcześniej Celerona M 350J @1.3 GHz. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że jest to starsze wydanie procesora opartego na rdzeniu 'Banias' (technologia wykonania 130 nm), wyposażonego w o połowę mniej pamięci podręcznej cache L2 - 512KB. Na dłuższą metę jego wydajność podczas pracy może być tak sama jak 'Dothana' z 1MB cache L2.
Wydajność pamięci i dysku twardego jest słabsza od testowanych już notebooków Acer 2304 i HP nx6110. Niższe osiągi dysku są spowodowane mniejszą prędkością obrotową talerzy - 4200 rpm.

BIOS

Wbudowany PhoenixBIOS jest bardzo skromny. Pozwala na ustawienie haseł oraz kolejności bootowania - i to właściwie wszystko. Dużą jego zaletą jest fakt, iż obsługuje inicjowanie systemu operacyjnego z urządzeń USB, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku innych notebooków.

Aby wgrać nowy BIOS, należy ściągnąć ze strony producenta obraz bootowalnej płyty aktualizującej lub samoinstalującego się programu wykonywalnego, przeznaczonego dla systemu Windows.

Poziom hałasu i temperatura

W Amilo V2010 zainstalowano bardzo cichy dysk Fujitsu MHT2040AT. Jest on ledwie słyszalny nawet z małej odległości - dzięki temu, że talerze kręcą się w nim z prędkością obrotową 4200 (a nie 5400, jak w większości laptopów). Mniejszy hałas przekłada się jednak również na o kilkanaście procent niższą wydajność. Da się to odczuć nie tylko w programach testujących, ale również podczas pracy z systemem.

Poza wyjęciem baterii i HDD nic więcej nie da się zrobić

Wentylator nie jest głośny, ale wyraźnie słyszalny - na szczęście włącza się rzadko. Zdarza się, że nie słychać go przez ponad pół godziny, następnie uaktywnia się na kilkanaście sekund, a później znów mamy do czynienia z błogą ciszą.

Wbudowany optyczny napęd combo firmy QSI dobrze pasuje do pozostałych komponentów komputera - kiedy włożymy do niego płytę, z wewnątrz wydobywa się tylko lekki szum - poziom hałasu obracającej się płyty jest niższy od tego, który generuje wentylator.

Otwory wentylacyjne znajdują się po lewej stronie, z tyłu. Podczas dłuższej pracy lewy bok komputera potrafi się dość mocno nagrzać - jednak nie można powiedzieć, aby był gorący. Stosunkowo wysoka temperatura jest efektem kompromisu, zastosowanego przez producenta, mającego na celu jak najlepsze wyciszenie komputera - chłodzenie włącza się w nim tylko wówczas, kiedy jest naprawdę niezbędne.

Nie za gorący i bardzo, ale to bardzo cichy - taki jest opisywany Fujitsu-Siemens.

Zasilanie

Do komputera dołączono niewielkich rozmiarów zasilacz, wyprodukowany przez koncern Li Shin.

W notebooku zainstalowano baterię litowo-jonową Sony. Zasilany przy jej pomocy komputer wytrzymuje około 2 godziny ciągłej pracy. Jest to bardzo przeciętny rezultat w klasie niedrogich komputerów przenośnych - trudno go uznać za zaletę.

Ergonomia i podsumowanie

Notebook byłby zupełnie przeciętny, gdyby nie jedna zaleta - niski poziom generowanego hałasu. Dzięki zastosowaniu oszczędnego procesora, wolnoobrotowego dysku oraz rzadko włączającego się wentylatora chłodzącego, przez zdecydowaną większość czasu spędzonego przed tym komputerem do naszych uszu nie będzie dobiegał niemalże żaden szmer.

Kolejne zalety laptopa to niezła bateria, wyjście telewizyjne oraz aż cztery porty USB. Z drugiej strony razi nieprzemyślany design i fatalny touchpad. Czy jest więc wart polecenia?

Amilo Pro V2010 może być niezłą propozycją jako biurkowa maszyna dla osób, którym nade wszystko zależy na ciszy. Po podłączeniu dodatkowej myszy zniknie potrzeba korzystania z irytującego touchpada, a jeżeli przenoszony będzie z rzadka, duży ciężar również nie będzie stanowił większego problemu.

Pytanie tylko, czy biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety, nie lepiej po prostu zdecydować się na inny model. Zwłaszcza, że w wersji z WiFi i systemem Windows XP Professional opisywany notebook kosztuje aż 2900 złotych. W tej cenie na rynku komputerów przenośnych zdecydowanie jest w czym wybierać.

OCENA
Ergonomia i jakość wykonania
całkiem nieźle
Matryca LCD
dobra
Czas pracy na bateriach
całkiem nieźle
Wydajność 2D
dobra
Wydajność 3D
słabo
Największe zalety
Wi-Fi 802.11b/g
bardzo cicha praca
Windows XP w cenie (wybrane modele)
Ogólnie
(cena/możliwości)
całkiem nieźle

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!