Monitory

Przegląd paneli LCD 15" : Samsung SyncMaster 152V

przeczytasz w 3 min.

Korzystny stosunek jakości do ceny sprawia, że panele LCD tej firmy są często wybierane przez klientów. W segmencie najtańszych monitorów 15-calowych, Samsung ma na rynku model 152V. Zobaczmy, jaką er

Typ ekranu
TFT
Rozdzielczość optymalna (piksele)
1024x768
Wielkość plamki (mm)
0.297
Przekątna ekranu (cale)
15
Czas reakcji (ms)
25
Jasność (cd/m2)
250
Kontrast
300:1
Paleta barw (mln kolorów)
16.2
Kąt widzialności poziom/pion
140/120
Wejścia sygnałów
D-Sub
Pobór mocy: maksymalny/czuwanie(W)
35/?
Wbudowane głośniki (W)
-
Dodatkowe funkcje
-

Tam, gdzie liczy się przede wszystkim niska cena użytkownik może się pogodzić z pewnymi niedociągnięciami i słabszymi parametrami. Należy pamiętać, że kupując jeden z najtańszych na rynku paneli LCD nie otrzymamy super kolorków, rozbudowanej ergonomii, uniwersalności. Jednak nawet tani panel będzie w zupełności wystarczający w niektórych zastosowaniach, zachowując przy tym podstawowe zalety monitorów LCD: jest przyjazny dla wzroku użytkownika, zajmuje mało miejsca na biurku, zużywa niewielką ilość energii. Nie bez znaczenia jest też miły dla oka i poczucia estetyki wygląd monitora, tutaj Samsung 152V prezentuje się bardzo ciekawie.

Wykonanie stoi na dobrym poziomie, panel pewnie i stabilnie stoi na biurku, kolorystyka wersji silver-black jest spokojna i nowoczesna. W sprzedaży jest również wersja biało-grafitowa. Z tyłu tylko dwa gniazdka: zasilające oraz D-Sub. Kable można schować za klapką ramienia podstawy, co ułatwia ich ładne ułożenie na biurku.

Przyciski OSD dość nietypowo umieszczone są na dolnej płaszczyźnie pod ekranem. Mają twardy skok z wyraźnym klikiem, ale posługiwanie się nimi jest łatwe od pierwszych chwil kontaktu z monitorem.

Dostępne regulacje OSD:

  • ustawienie jasności i kontrastu
  • dostrajanie obrazu, likwidacja zakłóceń
  • reset ustawień
  • dostrojenie temperatury kolorów
  • zmiana nasycenia barwami RGB
  • wybór języka, pozycji ekranowej oraz czasu wyświetlania OSD
  • informacja o parametrach pracy
  • autodostrajanie

Ponadto przyciski sterujące umożliwiają bezpośredni dostęp do regulacji jasności obrazu.

Wyposażenie to kabel D-Sub oraz sieciowy, krótka instrukcja montażu i uruchomienia monitora oraz płytka CD, za którą firmie Samsung należą się szczególne słowa uznania.

Otóż na płycie umieszczona jest po polsku świetna instrukcja obsługi. Bardzo szczegółowa, napisana przystępnie, ilustrowana obrazkami oraz animacjami. Nie pominięto żadnego aspektu instalacji monitora, obsługi, postępowania w razie awarii. Dokładnie omówiono regulacje OSD, są rady dotyczące dostrojenia obrazu, podano parametry techniczne... Nawet osoba nie mająca żadnego doświadczenia z monitorami LCD za pomocą instrukcji poradzi sobie z instalacją i właściwym dostrojeniem tego monitora.

Oprócz instrukcji na płycie znajduje się też program Natural Color, instalując go uzyskujemy dostęp do kilku przydatnych opcji, ponadto sam program stanowi cenne narzędzie służące poprawie obrazu i wyregulowaniu parametrów pracy wyświetlacza.

Jakość obrazu

Od razu trzeba stwierdzić, że jakość obrazu monitora 152V jest całkowicie wystarczająca do pracy biurowej i przeglądania Internetu. Ładna, wyraźna czcionka i dość czysta biel sprawiają, że pracuje się komfortowo, a wzrok się nie męczy.

Kolory wyświetlane są poprawnie, chociaż widać niewielkie przekłamania na przykład w czasie oglądania zdjęć lub grafik. Interpolacja do pełnej palety barw odbywa się prawidłowo, przejścia tonalne są płynne.
Jasność i kontrast można nieco zmniejszyć z predefiniowanych ustawień fabrycznych. Uzyskamy wtedy ładną czerń, jednak nie na całym ekranie - w lewym dolnym rogu obraz jest jaśniejszy, co można zauważyć przy wyświetlaniu ciemnych scenerii.

Kąty widzenia niezbyt duże, przekłamania i utrata kontrastu następują już przy niewielkim odchyleniu się w pionie bądź w poziomie od ekranu.

Smużenie niewielkie, jak na 25-cio milisekundowy czas reakcji. Jednak w szybkich grach przeszkadza i jest widoczne. Nie jest to monitor dla gracza, a i filmy prezentują się przeciętnie z racji małej przekątnej ekranu.

Ogólnie SyncMaster 152V jest idealnym monitorem dla kogoś niedoświadczonego, kto kupuje pierwszy komputer do pracy w domu i chce mieć dobry obraz za niewielkie jak na LCD pieniądze.

 

Budowa

Ergonomia

Wyposażenie

 

Samsung SM 152V

6

5

6

17

 

skala: 0-10

Odwzorowanie kolorów

Ocena jasności i kontrastu

Smużenie i odświeżanie

Jakość czcionki

 

Samsung SM 152V

6

6

6

6

24