Karty graficzne

Pobór prądu. Obciążenie CPU

przeczytasz w 1 min.

Jak na powyższe odczucia względem obciążenia PSU przez nową kartę AMD, zmierzony pobór mocy zaskakuje jednak in plus. Po pierwsze w trybie spoczynku cała platforma pobierała jedynie 129W, czyli o 20W więcej aniżeli w przypadku konfiguracji wykorzystującej HD5870, po drugie w przypadku dołączenia kolejnego monitora przewaga jedno układowej karty skurczyła się już tylko do około 5W. Tu odpowiedź wydaje się już prosta – obsługą obydwu wyświetlaczy zajmuje się jeden z układów w jednym czasie.

 

 

Zarządzanie pobieraną przez kartę energią w zależności od obciążenia, zostało zrealizowane w sposób niemal wzorcowy. W rozdzielczości FullHD, w jakiej badane były wszystkie karty, pobierała ona od 48 do 55W więcej co pojedynczy HD5870. W trybie Eyefinity średni pobór wzrastał o dalsze 25-30W. Wciąż jednak, jest to nieco mniej aniżeli wynosi sama różnica w TDP obydwu porównywanych urządzeń.

 

 

Obciążenie CPU

Możliwości sprzętowego wspierania nowoczesnych formatów HD wideo to jedna z najlepszych cech wszystkich kart z rodziny HD5000.


DXVA Checker – kilka mniej lub bardziej banalnych informacji na temat sprzętowego wspomagania strumieni HD

Nie inaczej jest i w tym przypadku. Obciążenie procesora przy odtwarzaniu filmów zakodowanych w formacie VC-1 wahało się od 3 do 7%. Niewiele wyższe było także przy odtwarzaniu H.264. Kodek WMV w rozdzielczości 1080p nie był już jednak tak łaskawy. Tu utylizacja CPU sięgała od 8 do 29%.