Telefon szybki, piękny i o połowę tańszy od flagowców - Realme X3 SuperZoom
Smartfony

Telefon szybki, piękny i o połowę tańszy od flagowców - Realme X3 SuperZoom

przeczytasz w 7 min.

Test Realme X3 SuperZoom pokazał, że to bardzo dobry smartfon. Kupując go, niemal na pewno nie będziemy rozczarowani. Działa bardzo szybko, ma mnóstwo pamięci, dobre aparaty, pracuje 2 dni na baterii, wygląda atrakcyjnie i kosztuje o połowę mniej od smartfonów flagowych. Recenzja

Ocena benchmark.pl
  • 4,9/5
Plusy

- dość długi czas pracy na baterii,; - bardzo szybkie działanie,; - 120-hercowy wyświetlacz,; - dobra jakość zdjęć i filmów 4K60,; - zoom optyczny 5x jest dobry,; - wysoka wydajność w grach i aplikacjach,; - dużo szybkiej pamięci (12/256 GB),; - NFC, dual SIM,; - szybki czytnik linii papilarnych,; - atrakcyjna i dobrze wykonana obudowa.

Minusy

- brak klasycznego wyjścia słuchawkowego 3,5 mm,; - brak miejsca dla karty pamięci microSD,; - przeciętna jakość głośnika,; - smartfon jest dość ciężki,; - aparat makro jest tak słaby, że w ogóle nie powinno go być.

Realme X3 Superzoom - recenzja

Przez 10 lat miałem okazję korzystać z wielu smartfonów, ale rzadko się zdarza taki, który robi równie duże wrażenie, od momentu rozpakowania, aż do końca testu. Realme X3 SuperZoom taki właśnie jest. Okazał się jednym z najlepszych smartfonów, z jakich korzystałem w ostatnich latach. Nie jest idealny, ma kilka realnych wad, ale jednocześnie jest niesłychanie przyjemny w użyciu.

W skrócie: Wyświetlacz 120 Hz, imponująco płynne działanie systemu, dobry czas pracy na baterii, bardzo szybkie ładowanie akumulatora, wysoka wydajność w każdej sytuacji, 12 GB RAM, 256 GB superszybkiej pamięci masowej UFS 3.0, kilka dobrych aparatów, nagrywanie 4K 60 kl/s, szybki czytnik linii papilarnych, piękna obudowa. To tak na dobry początek.

Realme X3 SuperZoom - test

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, to zapraszam do recenzji Realme X3 SuperZoom.

Dobry czas pracy na baterii

Niby tylko 4200 mAh, ale Realme X3 SuperZoom jest tak dobrze zoptymalizowany, że robi z tego akumulatora świetny użytek. Telefon realnie działa 2 dni na baterii. Bardzo ciężko jest zajechać go w jeden dzień - mi się nie udało ani razu. Jeśli ktoś nie korzysta z nawigacji i nie robi zbyt wiele zdjęć oraz filmów, to telefon potrafi wytrzymać nawet ponad 2 dni.

  • Czas pracy: 2 dni
  • SOT: 6 - 8 godzin
  • Pojemność akumulatora: 4200 mAh
  • Ładowarka w zestawie: 5 V x 6 A = 30 W
  • Czas pełnego ładowania: około 55 minut
  • Łatwa wymiana baterii: nie
  • Bezprzewodowe ładowanie: nie

Bardzo szybkie ładowanie

BBK Electronics daje radę. W Polsce nie słyszał o tej korporacji prawie nikt. Tymczasem należą do niej: Oppo, Vivo, OnePlus i Realme, czyli jedne z największych marek mobilnych na świecie. Nic więc dziwnego, że współpracują one ze sobą i dzielą się technologiami.

Doskonałym przykładem jest szybkie ładowanie akumulatora Dart Charge, które więcej osób może kojarzyć z modeli OnePlus jako Dash Charge / Warp Charge.

Smartfon ładuje się w 30 minut do około 80%. Później proces zwalnia, by chronić akumulator, więc czas pełnego ładowania od 0 do 100% to około 55 minut.

Realme X3 SuperZoom - czas pracy na baterii

Wyświetlacz 120 Hz

Tutaj zaleta jest przede wszystkim jedna - odświeżanie 120 Hz sprawia, że wszelkie animacje w systemie, przewijanie stron w przeglądarce, a także obraz w wielu grach i aplikacjach są imponująco płynne.

Snapdragon 855+ oraz 12 GB RAM dają takiego kopa, że w wielu grach da się wycisnąć ponad 100 kl/s. Dlatego wyświetlacz 120 Hz ma sens w tym smartfonie.

Realme X3 SuperZoom - wyświetlacz 120 Hz

W pozostałych kwestiach wyświetlacz jest dobry, ale nie najlepszy. Jasność około 440 cd/m2 wystarcza w domu, ale w ostrym słońcu już nie do końca. Przeciętne są też kontrast i głębia czerni. Cóż - mamy tutaj wyświetlacz IPS LCD, a nie AMOLED. Zaletą jest to, że barwy są nasycone, ale nie cukierkowe.

  • Typ wyświetlacza: IPS LCD 120 Hz
  • Wielkość: 6,6 cala
  • Rozdzielczość: 1080 x 2400 px
  • Jasność maks.: ok. 440 cd/m2
  • HDR: nie
  • Obsługa w okularach polaryzacyjnych: wygodna w pionie (jasny obraz), bardzo uciążliwa w poziomie (duże przyciemnianie)

Aparat - jakość zdjęć i filmów

Tutaj Realme X3 SuperZoom nie daje wielkich powodów do narzekania. Smartfon ma 4 aparaty z tyłu i 2 aparaty z przodu, a do tego nagrywa filmy 4K w 60 kl/s i oferuje tryb super stabilizacji w Full HD.

Tak wyglądają zdjęcia robione wieczorem, po godzinie 19:00.

aparat tylny, podstawowy
aparat tylny, podstawowy

aparat tylny, ultraszerokokątny
aparat tylny, ultraszerokokątny

aparat tylny, zoom optyczny 5x
aparat tylny, zoom optyczny 5x

Aparatem podstawowym można zrobić bardzo dobrej jakości zdjęcia, nawet w nieco słabszym świetle. Sensor ma 64 Mpx, ale w trybie automatycznym rejestruje zdjęcia 16 Mpx i tyle w stu procentach wystarczy. Jakość wciąż jest wysoka, a pliki zajmują mniej miejsca w pamięci telefonu.

Szczegółowość jest w pełni akceptowalna, jakość kolorów też. Tryb HDR jest po prostu wyśmienity - na poziomie podobnym do tego, co oferują nowe modele Samsung w podobnej cenie.

aparat tylny, podstawowy
aparat tylny, podstawowy

aparat tylny, ultraszerokokątny
aparat tylny, ultraszerokokątny

aparat tylny, zoom optyczny 5x
aparat tylny, zoom optyczny 5x

Aparat ultraszerokokątny też ma niezłą jakość, zwłaszcza w centrum kadru, a także świetny HDR. Pod względem ostrości obrazu i nasycenia kolorów nadaje się w stu procentach, do publikacji w internecie.

Zoom - tak, ale nie Super

Tutaj producent trochę pojechał z fantazją. Standardowo dostępny jest teleskopowy zoom optyczny 5x, który faktycznie wypada dobrze. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń - obraz jest całkiem ostry, wyraźny i dość szczegółowy. Ale...

Pozostałe dwa standardowe tryby zoomu w interfejsie aparatu to przybliżenie cyfrowe 2x i przybliżenie hybrydowe (optyczno-cyfrowe) 10x. Pierwsze z nich (2x) jest moim zdaniem bardzo słabe. To teoretycznie wykadrowany obraz z aparatu podstawowego, ale wygląda w większości przypadków źle, niemal pod każdym względem. Szczegółowość, ostrość, kolory, kontrast, w zoomie 2x wszystko jest słabe.

aparat tylny, ultraszerokokątny
aparat tylny, ultraszerokokątny

aparat tylny, podstawowy
aparat tylny, podstawowy

aparat tylny, zoom optyczny 2x
aparat tylny, zoom optyczny 2x

aparat tylny, zoom optyczny 5x
aparat tylny, zoom optyczny 5x

aparat tylny, zoom hybrydowy 10x
aparat tylny, zoom hybrydowy 10x

aparat tylny, zoom 60x
aparat tylny, zoom 60x (jak widać jest on głównie cyfrowy, stąd tak słaba jakość)

Zoom 10x jest trochę lepszy i faktycznie można czasami z niego skorzystać. Nie ma szału, ale wystarcza, żeby pomniejszone zdjęcie gdzieś opublikować.

Teoretycznie producent chwali się nawet zoomem 60x, ale tutaj jest po prostu koszmar. Nie polecam tego przybliżenia nikomu i w żadnej sytuacji.

Realme X3 SuperZoom - dobra jakość zdjęć

Jest jeszcze bardzo słaby aparat makro. Jego jakość, rozdzielczość i użyteczność jest znikoma. Producent lepiej by postąpił, gdyby w ogóle tego aparatu nie oferował.

aparat tylny, makro
aparat tylny, makro - jakość tego aparatu jest po prostu słaba

aparat tylny, makro
aparat tylny, makro - jakość tego aparatu jest po prostu słaba

Tryb zdjęć nocnych jest w porządku. Jakość stoi na poziomie smartfonów klasy średniej lub średniej-premium.

aparat tylny, tryb nocny
aparat tylny, tryb nocny

aparat tylny, tryb nocny
aparat tylny, tryb nocny

Z przodu o dziwo mamy dwa różne aparaty, różniące się szerokością kadru i rozdzielczością. Węższy jest lepszy w większości sytuacji, bo oferuje trochę lepszą szczegółowość i jasność. Szerszy obiektyw przyda się podczas robienia kilkuosobowych selfików.

aparat przedni - standardowy
aparat przedni - standardowy

aparat przedni - szerokokątny
aparat przedni - szerokokątny

Realme X3 SuperZoom nagrywa dobrej jakości filmy 4K 60 kl/s, z przepływnością około 50 Mb/s. W czasie nagrywania można zmieniać kadr, co jest istotną zaletą. Kolory są w porządku, choć wieczorem lub w pochmurny dzień obraz potrafi być trochę za ciemny.

Do dyspozycji jest też przydatny tryb podwyższonej stabilności (Full HD 60 kl/s), w której można nagrywać film nawet podczas chodzenia i biegania, a obraz będzie znacznie stabilniejszy, niż w podczas standardowego nagrywania. Warto zaznaczyć, ze optycznie stabilizowany jest tylko teleobiektyw z zoomem optycznym 5x.

Szybki czytnik linii papilarnych

Umieszczono go na szczęście na boku obudowy, a nie pod powierzchnią wyświetlacza. Dzięki temu odblokowywanie jest bardzo szybkie, niezależnie od zastosowanej folii lub szkła na ekranie. 

Alternatywnie można korzystać z bardzo szybkiego rozpoznawania twarzy, ale jest ono mniej bezpieczne od czytnika.

Realme X3 SuperZoom - szybki czytnik linii papilarnych

NFC, dual SIM, brak microSD

Smartfonem Realme X3 SuperZoom można płacić w sklepach zbliżeniowo, tak, jak zwykłą kartą płatniczą, dzięki łączności NFC. Jest też miejsce na dwie karty nano SIM (funkcja dual SIM), ale niestety brakuje szufladki na dodatkową kartę pamięci microSD. Oczywiście nie dla każdej osoby będzie to wada. Smartfon ma aż 256 GB GB pamięci wbudowanej, która wystarczy na długi czas.

Bardzo szybki, ładny i nowoczesny - Realme X3 SuperZoom to smartfon, którego używa się przyjemnie

Jeden głośnik

Jeden głośnik na dolnej krawędzi obudowy spisuje się przeciętnie. Nie wyróżnia się niczym szczególnie pozytywnym, ani negatywnym. Dźwięk jest w miarę głośny i wystarczająco czysty, ale płaski i trochę zbyt wysokotonowy. Zdecydowanie brakuje głębi.

Bardzo dobra jakość na słuchawkach

Tak, Realme X3 SuperZoom nie ma wyjścia słuchawkowego 3,5 mm. To moim zdaniem wada. W dodatku nie ma przejściówki w zestawie (a przynajmniej mój fabrycznie zapakowany nie miał).

Realme X3 SuperZoom - dobra jakość dźwięku na słuchawkach

Ratuje go to, że przez przejściówkę gra bardzo dobrze. Zupełnie szczerze mogę umieścić go w czołówce smartfonów w 2020 roku. Zaznaczę tylko, że korzystałem z przejściówki 3,5 mm - USB-C, pochodzącej ze smartfona Google Pixel 2 XL. Nie wiem czy jest ona dobra, czy słaba, ale tylko taką miałem pod ręką.

Dźwięk na niej był świetny - basowy, głęboki, dynamiczny, czysty i co ważne, głośność była wysoka zarówno na dużych słuchawkach (Denon AH-D2000), jak i małych (Degauss Twelve Drivers).

Obudowa - ładna i dobrze wykonana

Czy wygląd się podoba, czy nie, to rzecz subiektywna. Moim zdaniem Realme X3 SuperZoom wygląda pięknie z tyłu i po prostu dobrze z przodu.

Tył jest szklany, ale wyróżnia się satynową powierzchnią, dzięki której jest matowy i ma atrakcyjny, perłowy efekt.

Realme X3 SuperZoom - tył

Krawędzie obudowy też są ładne - wypukłe na bokach, płaskie na dole i u góry, precyzyjnie wykonane.

Realme X3 SuperZoom - głośnik

Z przodu wyróżnia się tylko podwójny aparat. Ramki są dość smukłe, ale nie nazwałbym ich cienkimi. Szkło przednie to Gorilla Glass 5. Ma fabrycznie nałożoną folię ochronną, ale zdjąłem ją niemal natychmiast po rozpakowaniu, bo obsługa dotykowa z nią jest nieprzyjemna.

Realme X3 SuperZoom - przód

Ogólnie rzecz ujmując obudowa tego smartfonu jest zdecydowanie na plus, ale trzeba zaznaczyć, że jest ciężka (202 g) i dość gruba (9,2 mm bez aparatu i 10,4 mm z aparatem).

Oficjalnie telefon nie jest wodoszczelny, ale szufladka SIM ma uszczelnienia, więc jest szansa na to, że nieoficjalnie smartfon wytrzyma solidne zachlapanie.

  • Wymiary (wy/sz/gr): 163,8 x 75,8 x 8,9 mm (zmierzona grubość: 9,2 mm, a z aparatem 10,4 mm)
  • Masa: 202 g
  • Materiały: szkło Gorilla Glass 5 (przód), plastik (krawędzie boczne), szkło z matową, satynową powierzchnią (tył)
  • Wodoszczelność: brak

Szybkość działania - rewelacja!

Szybkość działania Realme X3 SuperZoom przypomina smartfony OnePlus - jest bardzo dobrze. Bardzo wydajny procesor + mnóstwo RAM'u + fenomenalna optymalizacja = niesamowita płynność i szybkość obsługi, w każdej sytuacji. Po skróceniu czasu animacji z 1x do 0,5x to już w ogóle rewelacja. Smartfon nadaje się do gier.

3.8

Wyniki benchmarków

GFXBench T-Rex
45 kl/s
GFXBench Manhattan
45
3DMark (Sling Shot)
7803
AnTuTu 8
501216
5.3

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2.96 MHz
Pamięć RAM
12288 MB
Przekątna ekranu
6.6 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2400 px
Waga
202 g
6.1

Bateria

Bateria - rozmowy
1821 min.
Bateria - internet
871 min.
Bateria - filmy
1136 min.
9.3

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.4
Jakość zdjęć
5.3
Jakość wykonania
5.5

Realme X3 SuperZoom - Antutu 8Realme X3 SuperZoom - 3DMark Sling Shot

Realną sprawność uruchamiania aplikacji i gier poprawia też bardzo dobra szybkość pamięci masowej UFS 3.0. Prędkości odczytu sekwencyjnego przekraczają nawet 1400 MB/s, a zapis ponad 500 MB/s. Natomiast wartości losowe, to 180 - 190 MB/s.

Realme X3 SuperZoom - Androbench

Smartfon ma nowoczesny system Android 10 z nakładką Realme UI. Jest duża szansa na to, że w przyszłości dostanie aktualizację do Androida 11. Jak już wspomniałem wcześniej, komfort obsługi telefonu jest fenomenalny. Wszystko działa bardzo szybko.

pulput Realme UIaplikacje

Przydatne funkcje

Gesty trzema palcami - Przeciągając trzema palcami z dołu do góry w aplikacji podzielimy wyświetlacz na dwie części. Natomiast przesuwając z góry na dół wykonamy zrzut ekranu.

gesty

Pasek boczny - Pasek wysuwany z krawędzi wyświetlacza, zawierający skróty do przydatnych aplikacji i funkcji - np. nagrywanie ekranu, menedżer plików, kalkulator, latarka itp. Aplikacje można łatwo dodawać i usuwać.

pasek boczny 1pasek boczny 2

Zmiana stylu ikon - Funkcja Art+ umożliwia zmianę kształtu, zaokrąglenia i wielkości ikon.

styl ikon 1styl ikon 2

Częstotliwość odświeżania - Domyślnie jest ona automatyczna, czyli telefon sam przełącza się między trybem 120 Hz i 60 Hz. Można jednak wymusić odświeżanie 120 Hz. Ma to lekki wpływ na skrócenie czasu pracy na baterii, ale nawet z tak wysokim odświeżaniem telefon działa prawie 2 dni na baterii.

odświeżanie

Kolory wyświetlacza - Wyświetlacz obsługuje profil DCI-P3 i domyślnie wyświetla żywe, nasycone oraz dość chłodne. Można je jednak ocieplić stosując profil Delikatny oraz za pomocą suwaka temperatury kolorów. Oczywiście jest też tryb ciemny oraz ochrona oczu - oba przydają się wieczorem. na zmniejszenie zużycia energii nie ma co liczyć, bo mamy tutaj panel IPS LCD, a nie OLED.

kolory wyświetlacza

Muzyka na dwóch parach słuchawek jednocześnie - To nietypowa funkcja w której smartfon jednocześnie odtwarza dźwięk na słuchawkach Bluetooth i na wyjściu słuchawkowym (przez przejściówkę).

Tryb obsługi jedną ręką - Pomniejszanie interfejsu, ułatwiające obsługę aplikacji jedną dłonią.

Obsługa gestami - Smartfon może ukryć pasek dolny, z przyciskami systemowymi, a zamiast nich włączyć obsługę gestami (od dołu wyjście z aplikacji lub przełączanie, a od boku cofanie).

Tryb wydajności - Krótkotrwałe zwiększanie wydajności procesora, w bardzo wymagających sytuacjach. Przydatne na chwilę, ale w dłuższym czasie nieopłacalne, bo zużywa znacznie więcej energii.

USB OTG - Telefon ma funkcję OTG, ale trzeba ją włączyć ręcznie w ustawieniach dodatkowych. Opcja dezaktywuje się po 10 minutach nieużywania.

Realme X3 SuperZoom - czy jest dobry?

Czy warto kupić Realme X3 SuperZoom? Opinia

Realme X3 SuperZoom to smartfon, który działa fenomenalnie szybko - praktycznie na równi z nowymi modelami OnePlus, co jest najlepszą możliwą rekomendacją.

Działa 2 dni na baterii, ma 120-hercowy wyświetlacz, wygląda świetnie, jest dobrze wykonany, ma NFC, dual SIM, 12 GB RAM, superszybką pamięć masową z odczytem 1400 MB/s, szybki czytnik linii papilarnych, a do tego robi dobrej jakości zdjęcia z tyłu i z przodu oraz nagrywa filmy 4K 60 kl/s.

Nie ma jednak klasycznego wyjścia słuchawkowego 3,5 mm, ani miejsca dla karty microSD. Oficjalnie nie jest wodoszczelny, jakość głośnika jest przeciętna, a jedyny dobry zoom to 5x (optyczny).

Realme X3 SuperZoom - czy warto kupić? Opinia

Realme X3 SuperZoom nie zasługuje na dopisek "SuperZoom", ale poza tym jest to smartfon znakomity i wart zakupu. W cenie poniżej 2400 zł jest jedną z najciekawszych, nowych propozycji. Walczyć może z nim przede wszystkim rodzina spod znaku OnePlus - zwłaszcza model OnePlus 7 Pro.

Czy polecam Realme X3 SuperZoom? Z pełnym przekonaniem: tak.

Realme X3 SuperZoom - ocena

  • dość długi czas pracy na baterii
  • bardzo szybkie działanie
  • 120-hercowy wyświetlacz
  • dobra jakość zdjęć i filmów 4K60
  • zoom optyczny 5x jest dobry
  • wysoka wydajność w grach i aplikacjach
  • dużo szybkiej pamięci (12/256 GB)
  • NFC, dual SIM
  • szybki czytnik linii papilarnych
  • atrakcyjna i dobrze wykonana obudowa
     
  • brak klasycznego wyjścia słuchawkowego 3,5 mm
  • brak miejsca dla karty pamięci microSD
  • przeciętna jakość głośnika
  • smartfon jest dość ciężki
  • aparat makro jest tak słaby, że w ogóle nie powinno go być

Super ProduktSuper Wydajność

98% 4,9/5

Zobacz również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Zircon1987
    7
    IPS LCD za 2,5K? Porażka.
    • avatar
      1
      ładny kitku
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        Słabo za te pieniądze mam OnePlus 7 pro albo 7t bez pro poco2 wypada podobnie a 2 stówy taniej
        • avatar
          pawluto
          0
          Ponad 2 tys zł a zdjęcia robi fatalne.
          • avatar
            kalkulatorek
            0
            Namawiać do kupna czegoś takiego (nie uzyję pasującego tu słowa) to ze strony redakcji totalny brak szacunku do nas. A jak nas zabraknie to zostanie wam praca w Biedronce na kasie. Warto ryzykować ???
            • avatar
              cattani43
              -1
              Wszystkie firmy, które do tej pory sprzedawały swoje telefony w rozsądnych cenach zmieniły swoją politykę cenową. Po pierwsze, gdyż zajęli się nimi nasi pośrednicy (ceny muszą iść w górę bo inne wyroby podobnej jakości zalegają magazyny) po drugie chcą sobie wyrównać straty spowodowane recesją spowodowaną koronawirusem. Czy tędy wiedzie droga ? Uważam, że nie ale żyjąc w kapitaliźmie tylko pieniądz ma wartość i znaczenie. Pozdrawiam
              • avatar
                MastaLama
                -2
                Każdy smartfon upadł mi przynajmniej kilka razy- po co szkło z tyłu skoro nie ma ładowania indukcyjnego :/ brak wodoszczelności certyfikowanej to nie problem choć mam nadzieję, że przy cenach ponad 2KPLN dają jakiekolwiek uszczelki wewnątrz :D

                No naprawdę ciekawa pozycja na rynku pod kątem parametrów i hardwareu !
                • avatar
                  TEST0VIRON
                  -2
                  Umówmy się - trzeba być psychicznie chorym by dać 2,5tys za takie "coś". 500zł więcej i mamy Iphone'a 11 czy nawet Samsunga S20. Raz w życiu byłem kretynem i kupiłem chinczyka-flagowca Huaweia P30PRO - to był najgorszy telefon jaki miałem w życiu. Wszystko było w nim do dupy. Plułem sobie w brodę i ostatecznie oddałem żonie. Ludzie ogarnijcie się tych Xiaomi, Mi, Huaweiów, Honorów i innych wynalazków ciężko nazwać telefonami.

                  Podsumowując. Beznadziejny wyświetlacz, kiepski system, fatalna jakość wykonania, zero bezpieczeństwa, anonimowa firma, wysoka cena. Uciekać!
                  • avatar
                    grrola
                    0
                    Jakość wykonania bardzo dobra, dodają etui i szkło na wyświetlacz. Do tego chyba gorillaglas 5 i szybka pamięć ufs 3.0. Za 1800