Projektory

W praktyce - ocena i werdykt

przeczytasz w 4 min.

Ricoh WX2240 obiektyw

Poznaliśmy projektor od strony teoretycznej, jego konstrukcję i menu, teraz pora włączyć urządzenie i zobaczyć jak się sprawuje.

Głosność i temperatura

Specyfikacja projektora sugeruje, że nie jest to wyjątkowo cichy projektor, nawet gdy porównać go z innymi projektorami tej klasy. Praktyka pokazuje, że istotnie jest to urządzenie słyszalne, ale w zastosowaniach do jakich je przeznaczono (pomieszczenia o dość dużej głośności otoczenia), hałas nie będzie przeszkadzał. Po włączeniu trybu Eco możemy liczyć na cichszą pracę, przy zachowaniu dość wysokiej jasności.

Ricoh WX2240 lampa
Dostęp do lampy wewnątrz projektora

Projektor nagrzewa się w trakcie pracy w typowy sposób dla projektorów tej klasy. Gorąca jest przede wszystkim część gdzie znajduje się lampa. Po wyłączeniu, temperatura dość szybko spada do poziomu umożliwiającego transport.

Mobilność urządzenia

Rozmiary projektora oraz torba dołączona do zestawu sugerują, że jest to urządzenie, które oprócz pracy stacjonarnej może być wykorzystane również w terenie. Wszędzie gdzie mamy dostęp do zasilania i montażową przestrzeń odpowiadającą kartce papieru formatu A4.

Ricoh WX2240 torba

Ricoh PJ WX2240 nie został wyposażony w funkcje szybkiego startu czy wyłączenia, dlatego będziemy musieli odczekać co najmniej minutę, zanim projektor osiągnie wystarczającą jasność. Z kolei po wyłączeniu, przed przejściem do trybu czuwania gdy można go odłączyć od zasilania lub ponownie włączyć, chłodzenie działa tylko przez 30 sekund.

Po wyłączeniu się projektora możemy go odłączyć od źródła zasilania i praktycznie od razu umieścić w transportowej torbie.

Praca i pozycja obrazu

Ricoh PJ WX2240 oferuje standardowy, ale dość długi rzut. Oznacza to, że dla uzyskania nawet nie największych przekątnych będziemy musieli oddalić projektor znacznie od ekranu. Zoom optyczny o krotności jedynie 1.1x niewiele tu pomoże.

Co to oznacza w przypadku zastosowań biznesowo-edukacyjnych? Jeśli zechcemy prezentować materiał w niewielkiej salce należy nastawić się na ustawienie projektora pod tylną ścianą. Trzeba będzie uważać by głowy słuchaczy nie przesłoniły nam obrazu. Warto ustawić projektor na wyższym stoliku, bo domyślne przesunięcie obrazu w pionie (113%) na wiele nam się tutaj nie zda.

Gdy zechcemy skorzystać z projektora w większej salce konferencyjnej, a także w miejscu, gdzie słuchacze siedzą przynajmniej 2,5 do 3 metrów od ekranu, projektor można ustawić przed nimi, na przykład na stole.

Zawsze jednak będzie to dość duża odległość od ekranu, sporo ponad 10 metrów przy maksymalnej rekomendowanej przekątnej obrazu. Dla przykładu:

 • obraz o przekątnej 80” - odległość od 2,7 do 2,9 m (zależnie od ustawień zoomu)
 • obraz o przekątnej 150” - odległość od 5 do 5,5 m
 • obraz o przekątnej 300” -  odległość od 10 do 11 m

Ze względu na dużą jasność projektora, duże przekątne są realne. Opcji regulacji zniekształceń obrazu mamy niewiele. Ratują nas trzy regulowane nóżki w postawie, i korekta Keystone (choć tylko w pionie i z oczywistymi konsekwencjami dla jakości obrazu).

Dźwięk

Projektor wyposażono w pojedynczy 2W głośnik. Sprawdzi się w tych sytuacjach, gdy dźwięk jest jedynie dodatkowym elementem bez większego wpływu na przebieg prezentacji. W przypadku gdy wymagana jest wysoka jakość dźwięku możemy liczyć na możliwość podłączenia zewnętrznego głośnika.

Kolory, jasność i kontrast

Ricoh PJ WX2240 dedykowano prezentacjom dlatego pierwszym materiałem testowym były takie właśnie materiały. Projektor doskonale radzi sobie z wyświetlaniem prezentacji, plików PDF, dokumentów, w których główną rolę odgrywają kontrastowe treści - tekst, diagramy, wykresy. Wysoka jasność bieli, w połączeniu z głębokim poziomem czerni, zapewnia spory kontrast i wysoką czytelność wyświetlanych materiałów.

Nie musimy także obawiać się bladych kolorów, wręcz przeciwnie - są one mocno nasycone, choć pojawia się tu inny problem. Mowa o dokładności odwzorowania kolorów, która w tym przypadku nie jest najlepsza - dotyczy to szczególnie obrazów z dużą liczbą odcieni jednego koloru i obrazów, w których mamy dużo przejść tonalnych w cieniach. Ten ostatni problem uwidacznia się przede wszystkim w przypadku obrazów ruchomych.

W przypadku prezentacji, nawet tych obfitujących w zdjęcia czy animacje wideo, w których ważna jest treść, a wierność kolorów jest sprawą drugorzędną, problem nie będzie uciążliwy. Inaczej ma się sprawa w przypadku filmów, ale to nie jest przeznaczenie tego projektora.

Czytelność obrazu

Nie jest regułą, że każdy projektor HD (zwykle o rozdzielczości WXGA) oferuje porównywalną czytelność obrazu. Zdarzają się projektory, w których niższa niż FullHD (do której jesteśmy przyzwyczajeni) rozdzielczość rzuca się od razu w oczy, ale są też takie, które mimo zauważalnych różnic oferują czytelny obraz. Ricoh PJ WX2240 należy zaliczyć do tej drugiej kategorii projektorów HD, z wyraźnym obrazem. Prezentuje się on dobrze podczas wyświetlania tekstu lub schematów i diagramów, a to jest podstawowym przeznaczeniem tego projektora.

Pierścień ustawiania ostrości działa pewnie i precyzyjnie, aczkolwiek mamy tu niewielki margines ustawień przy których obraz prezentuje się ostro.

Ricoh WX2240 pierścień ostrości

Ricoh PJ WX2240 to edukacyjno-biznesowy projektor i nie należy go oceniać jako urządzenia multimedialnego. Mimo to warto zauważyć, że nada się on nawet do pokazów zdjęć czy prezentacji wideo (ewentualnie filmów). Oczywiście z ograniczeniami, o których była mowa powyżej, ale przy przyzwoitej ostrości, na ile jest to możliwe przy rozdzielczości HD.

Podsumowanie

Choć Ricoh PJ WX2240 nie jest projektorem przeznaczonym do innych niż biznesowo-edukacyjne zastosowań, sprawdziłem jak zachowuje się w każdej możliwej sytuacji. Test potwierdza, że istotnie podstawowym przeznaczeniem WX2240 powinna być praca w szkole lub w biurze. W takich zastosowaniach jak prezentacja dokumentów, tabel, diagramów, które muszą być czytelne nie tylko w słabo oświetlonych pomieszczeniach, ten projektor sprawdzi się znakomicie. Doskonale zastępuje klasyczną tablicę, a spora liczba złącz i niewielkie rozmiary ułatwiają instalację w różnych warunkach.

Ricoh WX2240

Jego słabą stroną jest odwzorowanie barw i szczegółów w cieniach, można jednak założyć, że w sytuacjach w jakich będzie on stosowany, nie będzie to przeszkodą. Projektor może posłużyć zatem również do okazjonalnego wyświetlania demonstracyjnych zdjęć czy wideo.

Moim zdaniem Ricoh PJ WX2240 mógłby być nieco tańszy, ale i tak trudno obecnie znaleźć projektor HD (a w zasadzie WXGA, czyli o proporcjach obrazu 16:10) w lepszej cenie. To atrakcyjna propozycja dla instytucji edukacyjnych i biznesowych, które bacznie obserwują swój budżet, a zarazem potrzebują jasnego projektora do czytelnych prezentacji na dużym ekranie.

Ocena końcowa:

 • duża jasność
 • głębokie czernie
 • dobra szczegółowość jak na projektor HD
 • łatwy w obsłudze
 • osłona obiektywu w zestawie
 • transportowa torba w zestawie
   
 • słabo radzi sobie z obrazami o szerokiej gamie barw
 • niewiele szczegółów w cieniach
 • cena mogłaby być niższa 

80%

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  1
  Kasa w błoto