SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Do niedawna kupując laptopa czy netbooka właściwie zmuszeni byliśmy nabyć je z dyskiem twardym, który nie dość, że ma nieporównywalnie niższą wydajność do dysku SSD, to (co gorsza) pobiera również dużo więcej prądu i jest wrażliwy na wstrząsy.

Obecnie mamy większy wybór. Nośniki Samsunga z serii 470  nadadzą się idealnie do urządzeń zasilanych baterią ze względu na bardzo mały pobór prądu wynoszący około 240 miliwatów, a 30-nanometrowy proces produkcyjny zapewni przy okazji obniżone nagrzewanie się (które nawet we wcześniejszych dyskach SSD było niskie).

Nośnik korzysta z interfejsu Serial ATA II, ale jest kompatybilny również z nowszą jego wersją SATA III 6 GB/s (po przesiadce na ten drugi nie odczujemy jednak dodatkowego wzrostu wydajności).

Z opisywanego Samsunga zadowolone będą wszystkie osoby, które oczekują wydajnościowego kopa po przesiadce z dysku twardego HDD. Jeśli jednak dysponujecie interfejsem SATA III w swoim pececie, radzimy wybrać urządzenie weń wyposażone. Już za około 400-450 zł można kupić dysk oferujący nawet 500 MB/s transferu. Właściciele komputerów mobilnych niestety nie mają aż tak dużego wyboru - na szczęście Samsung jest jednym z prymusów w klasie Serial ATA II, więc jego zakup będzie trafnym wyborem.

 

 Podsumowanie
 plusy:
wysoka wydajność zapisu i odczytu
bardzo krótki czas dostępu
niskie temperatury pracy
wysoka odporność na wstrząsy
całkowicie bezgłośna praca
sprawdzi się w urządzeniach zasilanych z baterii
dobra relacja ceny do pojemności (w klasie SSD)
 minusy:
przeciętna relacja ceny do wydajności
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 750 zł
 

 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomek Stiller
  1
  Tomek, jak wszystko rozumiem, ale większość zalet tego dysku to zalety SSD ogólnie jako takich. Sam te "zalety" definiowałem podczas pierwszych testów SSD.

  Na dodatek w plusach masz wysoką wydajność, a w minusach kiepską wydajność w stosunku do ceny. Jak to rozumieć? To w końcu jaka jest ta wydajność? Dobra czy słaba?

  Z mojego punktu widzenia jest to dysk przeciętny. Jest masa szybszych, a nawet znacznie szybszych w tej cenie. Ten dysk nie zasługuje na znaczek dobry produkt.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   przegięcie z ceną
   OCZ SSD Vertex2 Series 120GB SATA2 3.5''(285/275MB/s read/write) za 596zł
   szybszy tańszy, do desktopa
   Crucial Real SSD C300 128GB 2,5'' SATA 6Gb/s (355/140MB/s read/write ) za 653zł
   o stówę taniej i już z SATA III
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    750 zł i tak niska wydajność ? dno.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Rzeczywiście, cena trochę przesadzona. Ale przecież może się zdarzyć tak, że właśnie taki dysk wygra się w konkursie :-) W tedy wysoka cena przestanie być problemem :-)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dysk bardzo ładny, nawet bardzo, bardzo ;-)))
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A ja tylko chciałbym dodać, że nikt do tej pory nie zauważył, że niemal we wszystkich laptopach, netbookach, desktopapch dowolnego producenta montowane są dyski:
       SAMSUNGA
       O czym to świadczy? Moim zdaniem o małym ryzyku awarii, awaria takiego dysku w laptopie dajmy na to dell odbije się złym echem na dellu a nie na samsungu...
       • avatar
        0
        Testy wydajności po wuju... jakieś nieporozumienie, a nie recenzja na BMK.

        Ode mnie za taką kichę zasłużony minus.