Komputery

Oprogramowanie towarzyszące serii ATIV

przeczytasz w 3 min.

Receptą na atrakcyjną prezentację jest pokazywanie nie tylko sprzętu, ale i oprogramowania, które pomaga roztoczyć aurę przydatności wokół tego pierwszego. Zwłaszcza gdy nowe komputery czy tablety nie stosują super innowacyjnych rozwiązań, którym można poświęcić godziny prelekcji. Na spotkaniu była zatem mowa również o oprogramowaniu. Nie systemie Windows 8, a tym co oferuje Samsung.

Wewnętrzna część obudowy Samsung Ativ Book 9 Lite ma nadrukowane poniżej klawiatury dwie tajemnicze nazwy - SideSync oraz HomeSync Lite. Jak nietrudno się domyślić to określenia technologii, których celem jest współdzielenie się zasobami pomiędzy urządzeniami ATIV Book, ATIV One i ATIV Tab, a także smartfonami Samsunga (z Androidem). Co jednak czynią one dokładnie?

Narzędzie SideSync zsynchronizuje zawartość pamięci smartfona i komputera (w tym celu wykorzystywane są usługi KIES). To jednak tylko dodatek, gdyż istotą SideSync jest połączenie przestrzeni roboczych obu połączonych urządzeń (przewodowo przez USB lub bezprzewodowo poprzez Wi-Fi). Po włączeniu aplikacji SideSync i nawiązaniu połączenia możemy wybrać jeden z dwóch trybów pracy.

Pierwszy to Phone Screen Sharing, czyli powielenie ekranu smartfona w oknie na pulpicie komputera. A co najważniejsze, sterowanie smartfonem może odbywać się właśnie za pomocą tego okna. Najprostszym przykładem jest pisanie SMSa za pomocą fizycznej klawiatury laptopa. To samo co pojawi się we współdzielonym ekranie smartfona na wyświetlaczu laptopa, ujrzymy na ekranie smartfona. Podobne rozwiązania można znaleźć również w sprzęcie konkurencji, aczkolwiek w tym przypadku sklonowany ekran smartfona nie zajmuje całej powierzchni roboczej.

Drugi tryb pracy, SideSync, czyli Keyboard/Mouse Sparing, najlepiej opisują słowa „rozszerzenie pulpitu”. Bo faktycznie ma ono miejsce. Przesuwając kursor do krawędzi ekranu komputerowego monitora przeniesiemy go na ekran smartfona i od tej chwili możemy korzystać z myszy i klawiatury w urządzeniu mobilnym. Szybki ruch w przeciwną stronę i jesteśmy z powrotem na komputerowym Pulpicie.


Windowsowy kursor na ekranie startowym Androida.

Kolejne flagowe narzędzie to HomeSync Lite. To taka prawie chmura - mówiąc inaczej, prywatna chmura dostępna w sieci. Samsung mówi o HomeSync jako rozwinięciu idei AllShare. Dopisek Lite pojawił się w tym przypadku nie bez powodu. Zamiast dedykowanego serwera sieciowego, z własnym hardwarem i dyskiem 1 TB mamy w tym przypadku szansę na przeistoczenie w taki serwer każdego domowego komputera. Kosztem zagwarantowania stałej dostępności tego komputera do sieci. By przypadkiem nie stracić tej chmury „z oczu”, w opcjach oprogramowania HomeSync Lite znajdziemy pole wyboru, które aktywuje blokadę wyłączania komputera.

Dane przechowywane na centralnym komputerze HomeSync Lite mogą być ponownie przesłane na smartfon czy tablet nawet po ich wykasowaniu z tych urządzeń. Z kolei wszystkie nowo tworzone mobilne treści są synchronizowane z komputerem, gdy ten będzie dostępny.

A co gdy chcemy być całkowicie w chmurze niezależni od jednego komputera? Samsung proponuje użytkownikom rodziny ATIV chmurę… No właśnie tym razem nie SugarSync, nie Dropbox, a Bitcasa. Po zarejestrowaniu uzyskujemy nieograniczony czasowo dostęp do 10 GB przestrzeni dyskowej. Możemy także skorzystać z opcji nieograniczonej powierzchni dyskowej, przez pierwsze dwa miesiące za darmo, licząc się z tym, że wszelkie nadmiarowe dane po upływie darmowego okresu staną się jedynie danymi do odczytu. Podobną sytuację mamy w przypadku wygaśnięcia promocji na dodatkowe miejsce w Dropboxie.

Samsung stara się również poprawiać to, co w systemie Windows 8 działa nie najlepiej lub jest jego zdaniem niedopracowane. Aplikacje S Pen i S Note, jak się można spodziewać, pozwalają wyciągnąć maksimum potencjału z dołączonego piórka, a S Camera to dopieszczone narzędzie obsługujące wbudowaną kamerę wraz z opcjami edycyjnymi. S Player to realna alternatywa dla wbudowanego Media Playera. Dodaje obsługę płyt DVD i Blu-ray, a także kodeków, z których Microsoft w ramach „oszczędności” zrezygnował.


Jaki by nie był tablet, jakie by nie było oprogramowanie, to gdy zapewni nam "fun" reszta zejdzie na drugi plan

Chcielibyśmy na koniec pochwalić serię ATIV za preinstalowane oprogramowanie Adobe Photoshop Elements. Niestety, to jedynie 90-dniowy trial z opcją 30% zniżki na zakup. Czy jednak będziemy z tego powodu płakać? Na pewno nie.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tanakov
  2
  Smutne jest to że samsung zapewnia lepszą integrację swoich urządzeń z systemem windows niż sam microsoft i jego telefony z windows phone.
  • avatar
   DyndaS
   1
   Już leci pozew od apple za biały kolor
   • avatar
    0
    Ten "Phone Screen Sharing" chyba by mi się przydał. Jednak jeśli pomyślę o tym ile bym wydał kasy na SMS-y pisząc je hurtowo na klawiaturze komputera, to mi się odechciewa. ;)

    Ogólnie jednak ciekawe rozwiązania i niczego sobie sprzęcik :) . Dzięki za relację Karol!
    • avatar
     Ravir
     0
     Michur - przegrywa? wręcz odwrotnie Windows Phone 8 się rozwija - wolno to fakt, ale stale mu przybywa urzytkowników.

     Obecnie android to TOTALNY syf, szmelc - na 4 rdzeniowych procesorach z 2 GB RAM chodzi ZNACZNIE WOLNIEJ niż WP8 na 2 rdzenich i 512 MB RAM.

     Sam posiadam Samsunga Galaxy S4 oraz Nokię Lumię 720 i L720 BIJE na głowę SzmelcDroida czasem przcy, szybkościa i płynnościa działania.

     Na 1000% NIE KUPIĘ niczego na Androidzie - WP8 jest 1000x lepszy - w Szajsungu GS4 od półroku non-stop wgrywam nowe ROM'y a w L720 poprostu DZIAŁAM. Zero problemów.

     Mam nadzeję, że pojawią sie tablety na WP8 - wystarczy zwykły, tani dwu rdzniowy procesor 1 GB RAM i mamy DOSKONAŁE, płynne działanie - tymczasem na Androidzie trzeba 4 rdzeni a i tak się zacina.

     Porównaj sobie Lumię 520 i podaj mi równie tani NIE ZACINAJĄCY i ZMULAJĄCY się telefon.
     • avatar
      Sasior
      0
      Jedną rzecz należy Samsungowi przyznać, ostatnio zatrudniają bardzo ładnej modelki :)