Samsung Galaxy Gear - dla agenta i prezydenta
Akcesoria mobilne

Samsung Galaxy Gear - dla agenta i prezydenta

przeczytasz w 2 min.

Premiera! Dzięki zegarkowi Gear każdy może zabawić się w agenta ochrony mówiącego do rękawa. Mamy trudności aby rozstać się z tym bardzo ciekawym gadżetem.

Samsunga Galaxy Gear mieliśmy już okazję poznać na tegorocznych targach IFA w Berlinie. Od samego początku wzbudzał w nas duże emocje z jednego prostego względu – wnosił duży powiew świeżości do świata przepełnionego podobnymi do siebie smartfonami i tabletami.

Oczywiście Samsung nie jest jedyną firmą, która wpadła na pomysł wypuszczenia tego typu sprzętu. Dobrym przykładem może być choćby zegarek Pebble, czy smartwatch Sony, a przecież korzenie tych urządzeń sięgają do lat 80-tych (np. słynne w owym czasie terminale nadgarstkowe firmy Seiko). Na czym więc polega ten „powiew świeżości”?

Samsung Galaxy Gear zapewnia nie tylko przyjemną dla oka stylistykę, ale również całkiem bogaty zestaw funkcji programowych. Nie można go zaliczyć do samodzielnych, miniaturowych smartfonów, gdyż nie dysponuje własnym slotem kart SIM, ale potrafi łączyć się z Samsungiem Galaxy Note 3 zapewniając odpowiedni interfejs do prowadzenia rozmów telefonicznych i odbioru SMS-ów.

Samsung Galaxy Gear

Zegarkiem aktualnie zarządza system Android 4.2.2 spreparowany tak, aby można było go komfortowo obsługiwać na maleńkim ekraniku o przekątnej 1,63” (czyli nieco ponad 4 cm). Musimy przyznać, że pod tym względem producent spisał się naprawdę na medal. Interfejs graficzny nie dość, że działa płynnie to jest również bardzo intuicyjny. Poruszanie się po menu to pestka – wystarczy opanować kilka podstawowych gestów. Zazwyczaj ograniczamy się do przesuwania palcem w poprzek ekranu (poruszanie się po menu), z góry na dół (zamykanie aplikacji) lub z dołu do góry (dodatkowe funkcje). Wszystko zostało uproszczone do maksimum, więc nauka obsługi nawet najbardziej opornym osobom nie zajmuje więcej niż kilka minut. To duża zaleta opisywanego zegarka.

Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – Galaxy Gear to wciąż tylko gadżet. Co prawda bardzo ekscytujący, ale bez odpowiedniego kompana niezbyt przydatny. Takim kompanem jest w chwili obecnej imponujący smartfon o nazwie Samsung Galaxy Note 3 lub niezbyt rozpowszechniony jeszcze Note 10.1 (model 2014). Według zapewnień Samsunga w niedalekiej przyszłości kompatybilność ma zostać rozszerzona o kolejne urządzenia ultramobilne, takie jak Galaxy S4 i szereg innych, które jeszcze nie miały swojej premiery. Na razie jednak wielkiego wyboru nie ma. W niniejszej recenzji skupimy się głównie na działaniu samego zegarka – testu smartfona należy oczekiwać wkrótce.

Specyfikacja:

Wyświetlacz:Super AMOLED, 1,63" (41,4 mm), 320x320 px (ok. 278 ppi)
Procesor:ARM, 800 MHz, 1 rdzeń
Pamięć RAM:512 MB
Pamięć masowa:4 GB
Łączność:Bluetooth 4.0 + BLE
Aparat:1,9 Mpx (1392 x 1392 px)
Nagrywanie:1280x720 px (MP4, H.264)
Bateria:315 mAh
Sensory:akcelerometr, żyroskop
Inne cechy:2 mikrofony, głośnik
Wymiary:36,8 x 56,6 x 11,1 mm
Waga:74 g

Oto jak ewolucję smartwatch-y widzi sam producent (oczywiście z przymrużeniem oka). ;-)