Seagate Momentus XT - dysk hybrydowy do laptopa
Dyski

Seagate Momentus XT - dysk hybrydowy do laptopa

przeczytasz w 1 min.

Czy hybrydowy dysk rzeczywiście jest o 80% szybszy od zwykłych dysków twardych? Czy pamięci SSD pozwalają na błyskawiczny start komputera?

Aktualizacja: Zobacz dodatkowe testy hybrydowego dysku Seagate Momentus XT

Wydawałoby się, że dyski SSD oparte na pamięciach flash powinny już dawno odesłać tradycyjne konstrukcje w niebyt. Jednak pomimo upływu czasu sytuacja zmieniła się nieznacznie. Początkowo dyski SSD imponowały osiągami, ale ich cena i pojemność skutecznie odstraszały potencjalnych klientów. Czas mijał, dyski SSD stawały się coraz doskonalsze, szybsze, pojemniejsze i tańsze. Oczywiście pomimo tego, że ich cena spadała, to i tak pozostawały konstrukcjami znacznie droższymi od talerzowych "twardzieli".

Jednak producenci klasycznych dysków twardych nie dali za wygraną. Dyski magnetyczne stawały się coraz pojemniejsze, ich konstrukcje coraz bardziej doskonalsze, a osiągi - lepsze. Pomimo tych zmian w zasadzie nadal został zachowany status quo: dyski SSD to przede wszystkim niesamowite osiągi i energooszczędność za odpowiednią cenę, a dyski magnetyczne oferują najlepszy stosunek pojemności do ceny, zachowując przy tym wystarczającą do większości zastosowań szybkość działania.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, jednak klasyczne konstrukcje wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. Większość użytkowników zwraca uwagę przede wszystkim na pojemność. Co komu po superszybkim SSD, na którym po miesiącu skończy sie miejsce na dane? Oczywiście posiadacze komputerów stacjonarnych mogą zainstalować dysk SSD na system operacyjny oraz dodatkowy, pojemny dysk twardy na multimedia, ale w przypadku notebooków nie ma takiej możliwości. Można ratować się wprawdzie zewnętrznymi nośnikami, lecz dla wielu osób to bardzo niewygodne rozwiązanie.

W końcu ktoś wpadł na pomysł, aby połączyć obie konstrukcje, żeby zachować cenę i pojemność klasycznych dysków twardych, a zarazem zbliżyć się osiągami do pełnoprawnych dysków SSD opartych na pamięciach flash. Czy połączenie klasycznego dysku i SSD w jedno daje faktycznie same superlatywy, czyli dużą pojemność i wydajność za przystępną cenę bez żadnych minusów? Sprawdźmy to testując nowość Seagate'a - 2,5-calowy hybrydowy dysk Momentus XT.