Sony SWF-BR100 - test subwoofera
Audio

Sony SWF-BR100 - test subwoofera

przeczytasz w 3 min.

Za pomocą tej niewielkiej, lecz solidnej skrzynki, możemy istotnie polepszyć dźwięk telewizorów Sony Bravia i jednocześnie uniknąć plątaniny kabli.

Ocena benchmark.pl
  • 5/5
Plusy

bardzo dobra jakość niskich tonów, diametralna poprawa dźwięku telewizora, niemal luksusowe wykonanie

Minusy

dość wysoka cena, działa tylko z telewizorami Sony

Dźwięk wydobywający się ze zdecydowanej większości współczesnych telewizorów w zasadzie jaki jest, każdy słyszy: podobnie jak one jest nie tylko cienki i płaski, lecz także anemiczny i ogólnie rzecz biorąc nie do przyjęcia dla szanującego się melomana. Nic więc dziwnego, że na rynku znajdziemy cały szereg poprawiających brzmienie soundbarów, subwooferów, czy też mniej lub bardziej rozbudowanych zestawów kina domowego.

Dla tych użytkowników, którzy nie mogą wydać więcej niż 1300 zł i nie mają miejsca na rozbudowane zestawy, firma Sony ma bardzo ciekawą propozycję: bezprzewodowy subwoofer SWF-BR100.

Subwoofer to stosunkowo mała, lecz gustowna skrzynka o wymiarach 27 x 31 x 40 cm. Góra jest srebrna, boki białe, a boczne krawędzie przyjemnie zaokrąglone. Cała konstrukcja epatuje solidnością: obudowę wykonano z płyty MDF (18 mm), a główną wewnętrzną przegrodę z grubej płyty wiórowej. SWF-BR100 jest oczywiście subwooferem aktywnym, a zastosowany w nim wzmacniacz ma moc 100 W (RMS).

Sony SWF-BR100 - wnętrze

Zastosowany w subwooferze głośnik ma oficjalnie średnicę 20 cm (razem z koszem), natomiast wg naszych pomiarów średnica samej membrany to 18 cm. Zdaniem producenta membranę wykonano ze spienionego tworzywa z dodatkiem miki, choć naszym zdaniem z zewnątrz membrana wygląda jak coś w rodzaju masy papierowej z dodatkiem włókna szklanego. Membrana ma popularną strukturę plastra miodu (ang. honeycomb), która zapewnia jej zarówno lekkość, jak i odpowiednią sztywność.

Sony SWF-BR100 - spód

W pudełku znajdziemy trzy elementy: subwoofer, nadajnik podłączany do USB oraz instrukcję obsługi. Nadajnik skonstruowano tak, aby pasował do górnego gniazda USB w telewizorach Bravia i nie blokował innych portów.

Konfiguracja jest bardzo szybka i dziecinnie prosta: wkładamy nadajnik do włączonej Bravii i czekamy aż oba urządzenia się ze sobą „dogadają”, co trwa kilka sekund. Jeżeli wyłączymy automatykę i będziemy uruchamiać subwoofer ręcznie, włączenie subwoofera z poziomu menu powoduje jego aktywację, ale nie od razu, lecz dopiero po ok. 5-6 sekundach, co wyraźnie słychać.

Za pomocą nadajnika subwoofer nie tylko komunikuje się telewizorem, ale przede wszystkim wykrywa konkretny model Bravii oraz, korzystając z wewnętrznej bazy ustawień konfiguracyjnych, odpowiednio dostosowuje swoją charakterystykę (wzmocnienie, częstotliwość odcięcia itp.) do możliwości telewizora. Inne będą parametry współpracy z tanim telewizorem z serii W6B, a inne z zaawansowanym modelem 4K z serii X9B, który ma „na pokładzie” aż 8 przetworników. Działanie układu dopasowania charakterystyki obrazuje skrótowo poniższy rysunek:

Sony SWF-BR100 - konfiguracja
LEGENDA:
WSW - bezprzewodowy subwoofer SWF-BR100
Full range - głośnik szerokopasmowy
For Small TV - małe telewizory
Fc - częstotliwość odcięcia
Gain - wzmocnienie
Level - poziom natężenia dźwięku
SW - subwoofer
Woofer - głośnik niskotonowy
TW -  głośnik wysokotonowy (tweeter)
For X9B - telewizor Bravia z serii X9B
low frequency - niskie częstotliwości
mid frequency - średni zakres częstotliwości

Można by się spierać w jakim stopniu BR100 poprawia brzmienie całego zestawu telewizor-subwoofer, ale poprawa jest bezdyskusyjna. Z pewnością znajdą się i tacy, którzy stwierdzą coś w rodzaju: „przecież on tylko poprawia bas, a pozostałe części pasma nie ulegają zmianie”. Otóż nie jest to do końca prawdą. SWF-BR100 z pewnością nie poprawi tonów wysokich, ale średnicę już tak. Dzieje się tak dlatego, bowiem subwoofer odciąża głośniki niskośredniotonowe z obowiązku reprodukcji niskich częstotliwości, dzięki czemu średnie tony zyskują na klarowności i przestrzenności.

Faktyczne działanie subwoofera SWF-BR100 przetestowaliśmy na telewizorze Sony KD-55X8505B (4K, IPS, Triluminos). Po podłączeniu BR100 cały zestaw zagrał dużo lepiej niż się tego spodziewaliśmy. Brzmienie nabrało nieosiągalnej wcześniej potęgi, skali i głębi. Ba, nawet głosy zyskały bardzo dużo, zwłaszcza na naturalności. Poprawiła się także głębia i efekty przestrzenne. Dokonany przez konstruktorów wybór obudowy zamkniętej i związany z tym brak kanału basrefleksu miał pozytywny wpływ na brzmienie: bas był zwarty i szybki. Połączenie Bravii 55X8505B i BR100 dało tak dobre rezultaty, że gdy odłączyliśmy subwoofer, zastanawialiśmy się, jak mogliśmy wcześniej zadowalać się dźwiękiem z samego telewizora. Co ciekawe, choć KD-55X8505B już w sam w sobie zapewnia całkiem przyzwoite brzmienie (jak na telewizor), dopiero podłączenie BR100 pokazuje jak dużo tracimy bez subwoofera.

Krótko mówiąc, BR100 to świetny produkt, a o jego wartości najlepiej się przekonać ... wyłączając go. Uwierzcie nam – nie będziecie chcieli wrócić do poprzedniego dźwięku.

Podsumowanie

Jeżeli poszukujesz jednego pudełka, które diametralnie poprawi dźwięk z Twojej ukochanej Bravii, to nie szukaj dalej. Mając budżet 1000-1200 złotych, zdecydowanie warto rozważyć jeśli nie zakup BR100, to na pewno jego wypożyczenie i odsłuch. Jesteśmy przekonani, że po odsłuchu w domowych pieleszach większość wypożyczonych subwooferów nie wróciłaby już do sklepów. Naszym zdaniem, SWF-BR100 jest niedocenianym produktem, który zdecydowanie zasługuje na szerszą popularyzację i jest ze wszech miar godny polecenia.

Sony SWF-BR100 wygląd

Ocena z testów Sony SWF-BR100

  • bardzo dobra jakość niskich tonów
  • diametralna poprawa brzmienia
  • automatyczne dopasowanie do konkretnego modelu Bravii
  • dziecinnie prosta instalacja
  • brak zniekształceń typowych dla rozwiązań typu basrefleks
  • świetne zestrojenie z podłogą i związana z tym mała wrażliwość na lokalizację
  • niezłe możliwości regulacyjne
  • stabilne, bezproblemowe połączenie bezprzewodowe
  • nowoczesny wygląd
  • świetne materiały i wykończenie
  • dostępny w dwóch kolorach
  • dość wysoka cena
  • działa tylko i wyłącznie z telewizorami Sony (od rocznika 2014)
  • nie działa z telewizorami serii R
  • kolor czarny trudno dostępny w Polsce

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    COD418
    3
    Cena jak dla mnie zabija ten produkt. Ja do swojej Bravii kupiłem tandetnie (bardzo) wykonane Tracery za 150zł na przecenie, ale do dźwięku nie mam się co przyczepić bo siła basu jak i głębia mnie zdziwiły jak na produkt tej półki. Pewnie jakieś tam pasma i inne audiofilskie słowa się chowają przy tym wooferze Sony, ale to mnie dźwięk ma zadowalać, a nie kogoś innego a nie jedną imprezę napędzały już te głośniki.
    • avatar
      Tyskie89
      0
      Dokonany przez konstruktorów wybór obudowy zamkniętej i związany z tym brak kanału basrefleksu miał pozytywny wpływ na brzmienie: bas był zwarty i szybki.

      Akurat b-r to kwestia gustu albo ktos woli impuls albo woli nizsza czestotliwosc i wyzsze natezenie w danym pasmie.
      • avatar
        Tyskie89
        0
        A z pkt znieksztalcenia typowe dla bass reflexu tez sie mozna klocic bo jest na odwrot a inzynierowie sony chyba by potrafili dobrac tunel niengenerujacy zaklocen.
        • avatar
          d i l
          0
          Zdjęcia wypadałoby podpisać, jeśli nie są waszego autorstwa.
          Przydałby się też jakiś wykres z testu, skoro to jest "test."