Smartfony

Podstawowe aplikacje

przeczytasz w 4 min.

Dźwięk bez zbędnych szumów

Jedną z rzeczy z którymi kojarzą nam się topowe Xperie jest odtwarzanie muzyki przy zachowaniu wysokiej jakości dekodowania i ponadprzeciętnej funkcjonalności. Aplikacją domyślnie przeznaczoną do tego jest (oczywiście) Walkman.

Dobra jakość dźwięku nie jest uzależniona jednak od samego programu, lecz w większej mierze od układu przetwarzającego sygnał. W tym przypadku mamy do czynienia z DSP Qualcomm Hexagon, QDSP6V5A (28 nm, 600 MHz). Spisuje się on naprawdę dobrze. Wzmocnienie sygnału jest przy tym na tyle duże, że Xperia Z2 poradziła sobie nawet ze słuchawkami Denon AH-D2000 (i kilkoma innymi, mniejszymi).

Po podłączeniu słuchawek Sony MDR-NC31EM z aktywną redukcją szumu smartfon rozpoznał je natychmiast i zaoferował trzy tryby pracy – bez redukcji, redukcja aktywowana automatycznie oraz redukcja ciągła.

Dzięki bardzo przydatnej funkcji Smart Connect możemy zdefiniować akcję jaka ma być wykonana po podłączeniu słuchawek (lub wielu innych akcesoriów – np. ładowarki, smartwatcha itp.). Przykładowo po wsunięciu wtyku mini jack 3,5 mm od słuchawek uruchomić może się wybrany odtwarzacz i zmieni się poziom głośności.

TrackID to aplikacja podobna do Soundhound - po dotknięciu dużego przycisku smartfon nagrywa kilka sekund słyszanej muzyki, po czym identyfikuje ją i wyświetla nazwę utworu, wykonawcy, albumu i kilka dodatkowych łączy. W systemie zainstalowano też Track ID TV – aplikacja działa podobnie ale odnosi się do filmów, a nie utworów muzycznych.

Po dotknięciu przycisku multitaskingu na ekranie pojawi się charakterystyczna lista aplikacji uruchomionych w tle oraz nieco mniej typowy pasek z dodatkowymi widżetami. W praktyce są one prostymi „pływającymi” aplikacjami, które umieścić można ponad innymi elementami graficznymi oraz oknami.

Ilość, kolejność i rodzaj skrótów widocznych po rozwinięciu górnego paska powiadomień można dopasować korzystając z przycisku Edytuj w prawym górnym rogu.

W ustawieniach wyświetlacza możemy włączyć tzw. tryb rękawiczek czyli podbicie czułości warstwy dotykowej wyświetlacza tak by dało się obsługiwać właśnie z założonymi rękawiczkami. Inną ciekawą opcją jest „Stuknij, by wybudzić”. Po jej aktywacji możemy aktywować ekran bez konieczności wciskania małego i niezbyt wygodnego w użyciu klawisza zasilania.

By odinstalować program wystarczy na ekranie galerii aplikacji przesunąć palcem od lewej krawędzi ekranu ku środkowi. Wysunie się menu w którym znajdziemy m.in. opcję odinstalowania, wyszukiwania i sortowania.

Sony dołożyło do „zet dwójki” 30-dniowe mapy nawigacji samochodowej NAVIGON (Xperia Edition). Nie jest to w sumie żadna atrakcyjna oferta – podobnych znajdziemy wiele nie tylko na smartfony Sony Xperia.

Interfejs klawiatury ekranowej jest właściwie identyczny jak w Xperii Z1. Osoby o dość dużych dłoniach bez problemów dadzą radę pisać wiadomości trzymając smartfona jedną ręką. Jeśli ktoś dysponuje mniejszymi dłońmi niestety będzie zmuszony pisać korzystając z obu rąk – w końcu 5,2” to już nie byle jaka przekątna.

System podpowiedzi i korekty w języku polskim działa sprawnie.

Do obsługi dokumentów biurowych wykorzystać można zainstalowaną domyślnie aplikację OfficeSuite 7. Jest to pełen edytor plików zgodnych z MS Word, Excel i PowerPoint. Otwiera też PDF'y. Dla bardziej wymagających przeznaczony jest OfficeSuite Premium (ok. 9 zł/miesiąc lub ok. 60 zł/rok – ceny w chwili pisania recenzji).

Socialife to jedna aplikacja do obsługi wielu źródeł informacji. Wyświetlać moze nie tylko newsy z kanałów RSS i portali internetowych, ale również z profili społecznościowych np. na Facebooku, Twitterze i YouTube.

Wykonując charakterystyczne uszczypnięcie na ekranie przejdziemy do trybu edycji. Na dole ekranu ukaże się menu, które pozwala dodać do jednego z maksymalnie siedmiu pulpitów widżety i skróty do aplikacji oraz zmienić tapetę lub od razu cały motyw graficzny. Interfejs topowych Xperii jest dość funkcjonalny i intuicyjny, ale najbardziej doceniamy w nim motywy graficzne, które są bardzo dopracowane i efektowne.

Sony Select to coś w rodzaju nakładki na sklep Google Play. Producent rekomenduje tutaj gry i programy użytkowe, które według niego godne są wyróżnienia, ale należy do tych rekomendacji podchodzić z dystansem – nie wszystkie propozycje są z najwyższej półki jakościowej.

Mówi Wam coś słowo „Vine”? Jeśli kojarzy Wam się z krótkimi, kilkusekundowymi filmikami o przeróżnej tematyce, to trafiliście w dziesiątkę. Właśnie do tego służy aplikacja Vine w Xperii Z2. W Polsce wciąż jest niezbyt znana, ale na zachodzie cieszy się dużą popularnością.