Oprogramowanie

Stabilizacja wideo - porównanie

przeczytasz w 1 min.

W testach wykorzystaliśmy nagranie wykonane za pomocą smartfona Samsung Galaxy S3. Stabilizacja sprzętowa była włączona, jednak efekty poruszania kamerą wciąż są widoczne. Oto jak każdy z opisywanych programów poradził sobie z dalszą stabilizacją wideo. Należy pamiętać, że użyliśmy ustawień domyślnych dla efektu stabilizacji - a każdy z programów (także edytor You Tube) umożliwiał jego modyfikację.

Jak widać domyślne ustawienia nie zawsze imponują efektem. Stabilizacja w PowerDirectorze jest zaledwie poprawna, Pinnacle zalicza drobne przeskoki obrazu, a Vegas zwalnia i przyśpiesza wyświetlanie filmu. Bardzo dobrze radzi sobie vReveal, a You Tube pozwala uzyskać wręcz nienaturalną płynność - jednak mocno odbija się to na jakości obrazu. Adobe Premiere Pro Creative Cloud w ogóle wypadł z naszego zestawienia, z powodu problemów z poprawnym działaniem tej opcji - a nie sposób nie zauważyć, że w tej aplikacji jest ona najbardziej rozbudowana. Sposób jego pracy można jednak podziwiać na filmie umieszczonym na pierwszej stronie tego artykułu.

Omawiając efekt stabilizacji, warto zwrócić uwagę na te aplikacje, które oferują akcelerację GPU - stabilizacja może wtedy przebiegać nawet w czasie rzeczywistym. Dobrym tego przykładem jest technologia AMD Steady Video, która jest wbudowana między innymi w sterowniki kart AMD Radeon.

Dzięki niej każde odtwarzane w systemie wideo może zostać poprawione. Istnieje możliwość wyświetlania wideo obok siebie, a także włączyć wyświetlanie ikonki, tak by wiedzieć kiedy technologia jest uruchamiana. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, które chcą po prostu ustabilizować film podczas oglądania, a nie interesuje ich obróbka materiału.

Trudno znaleźć rozwiązanie idealne - programowa stabilizacja prawie nigdy nie będzie idealna, może powodować zniekształcenia obrazu oraz obniżenie jego jakości. Tym niemniej niektóre nagrania aż proszą się o zastosowanie stabilizacji, a nie zawsze wymagamy od filmu krystalicznej jakości.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  4
  Wow, coraz fajniejsze artykuły/testy na Benchmarku :)

  Co do samej stabilizacji to dla mnie najlepszy jest warp stabilizer w Adobe After Effects CS 6.

  Chociaż film do stabilizowania wybraliście naprawdę hardkorowo ciężki. Przydałby się jeszcze test na długiej ogniskowej i po prostu z drżeniem, ruchami na boki i góra dół, bez zmiany perspektywy i montion.
  • avatar
   4
   Na większość filmów z "wakacji" gdzie obraz trzęsie się jak galareta to nic się nie poradzi. Jeśli ktoś nie wie jak operować kamerą, do tego ma objawy jak po odstawieniu, to żaden program nie pomoże.
   • avatar
    jeomax.co.uk
    2
    Probowaliscie robic stabilizacje stabilizacji ? :)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Tak to wszystko prawda. Ze wszystkim w tej wypowiedzi się zgadzam. Absolutnie umiar. Wprawna ręka. Statyw, czasem nawet stadycam domowej roboty. Ale mowa tu o nie "wideofilmowaniu" tylko padło konkretne pytanie"Stabilizacja wideo - jakiego programu użyć?" Kto po tym artykule będzie wiedział że np. Vegas'a można kupić za 100$? Albo tylko podaje jako przykład: że jest taki program FinalCutX na maca za psie pieniądze z niezłą stabilizacją? Na część z tych programów użytkownik jest z założenia skazany. Kupił kamerę i ma do niej program. Nie ma więc wyboru. O to chodzi producentom tych kamer. Lepszy by był artykuł pt. "Test stabilizacji wideo w programach dołączanych do kamer.", albo "Jakie opcje stabilizacji dostępne są w programach dołączanych do kamer?" Wtedy jak ktoś planuje zakup kamery i wie że będzie się z nią poruszał w ten czy inny sposób, może zaplanować zakup pod kątem tez oprogramowania czy konkretnie stabilizacji.
     • avatar
      OBoloG
      0
      Szkoda że PD 11 ultra tak słabo wyszedł myślałem że będzie lepiej. Oby więcej takich artykułów ciekawych dobrze się czytających a nie ciągle testy sprzętu gdzie każdy kto siedzi w temacie i tak wie wszystko procesorów, grafik i innego sprzętu. A tu coś nowego co nawet komuś cię może przydać. Może by redakcja pomyślała o samouczkach edycja/ obróbka grafiki rastrowej, wektorowej, wideo etc. kursy programowania, baz danych takie rzeczy by bardzo ludziom pomogły i ranga portalu by wzrosła. Zapewne nie jestem odosobniony w tym temacie.
      • avatar
       Konto usunięte
       -10
       Ja naprawdę mam szacunek dla czyjejś pracy, ale to przegięcie.
       Cytuję "Adobe Premiere Pro Creative Cloud w ogóle wypadł z naszego zestawienia, z powodu problemów z poprawnym działaniem tej opcji" Buhahaha, jakiej opcji? Się trzeba nauczyć najpierw obsługi zaawansowanych narzędzi motion i nowego warp stabilizer z AAF. Niech to ktoś mnie uszczypnie bo nie wierze co czytam na tym portalu. Nie publikujcie takich bredni bo jeszcze ktoś w to uwierzy a ja zostanę fanboyem Adobe CC. Jesu. Albo to - jak można brać vegasa pro za 500 euro do testu z programami za darmo jak YT. Bosze kto to pisze? Jak tak dalej pójdzie to przerzucę się na inny portal? Nie publikujcie takich głupot wypoconych przez jakiś pseudo specjalistów. To żenada.
       • avatar
        michael85
        0
        Podobno zakonczono rozwój programu vReveal :/
        • avatar
         Szymon331
         0
         Ja ostatnio użyłem stabilizacji ale nie programowej a sprzętowej. Prosty stedicam a udało mi się taki mały teścik stworzyć:

         http://www.youtube.com/watch?v=PFQzQoXKq5g
         • avatar
          Hel1os
          0
          Szkoda, że zabrakło w porównaniu najprostszego programu - VirtualDub z wtyczką Deshaker.