Serwery plików NAS

Testy - CrystalDiskMark. Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Test - CrystalDiskMark 3.0.2
pojedynczy dysk, protokół SMB

 • JBOD, protokół SMB

 • RAID 0, protokół SMB

 • RAID 1, protokół SMB

 • SHR, protokół SMB

 

Test - CrystalDiskMark 3.0.2
pojedynczy dysk, protokół iSCSI

 • JBOD, protokół iSCSI

 • RAID 0, protokół iSCSI

 • RAID 1, protokół iSCSI

 • SHR, protokół iSCSI

Aplikacje z serii „station” przekształcają jednostkę w multimedialny magazyn danych, które można udostępniać głównie przez DLNA (brak HDMI). W przypadku „tradycyjnego” dostępu do plików posiadamy dostęp przez ftp, www, sieć lokalną czy usługę chmurową. Możliwość włączenia serwera poczty, serwera RADIUS czy integracji ze środowiskiem Microsoft Active Directory adresowana jest raczej do małych firm i w domu nam się nie przyda, jednak zgodnie ze starym powiedzeniem „lepiej mieć, niż nie mieć”.

Wysoka wydajność urządzenia potwierdzona została testami. Jednostka wielokrotnie oferowała przesyłanie danych z prędkością niemalże maksymalną dla pojedynczego łącza gigabitowego, a tym samym nie powinna mieć problemów z obsługą nawet kilku urządzeń DLNA, czy komputerów w jednym czasie.

Synology DS214  Play to bezsprzecznie jedna z najwydajniejszych macierzy dwudyskowych z bardzo bogatym oprogramowaniem dodatkowym (w tym multimedialnym). Już samo to, stanowi o wysokiej wartości urządzenia, a dodatkowe możliwości transkodowania multimediów DLNA podnosi jej wartość.

 Podsumowanie
 plusy:
Niski pobór prądu,
Bardzo cicha praca (praktycznie słychać tylko dyski twarde),
Duże możliwości konfiguracji,
Możliwość wszechstronnego wykorzystania urządzenia.
 minusy:
Cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1359 zł
 

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JAZ99
  4
  I tak masz podłączany NAS do sieci przewodowo 1Gb, w której z pewnością jest Wi-F i wtedy masz dostęp do NAS po wi-fi. Po co dublować nadajniki, jak i tak nie będziesz używał (do tego niższy transfer)? NAS ma opcje routera, a i tak z nich pewnie nie skorzystasz, jeśli masz już inny router sprzętowy. To tylko nabija koszty.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Przy opisie Audiostation zapomnieliście napisać, że wyjście audio można także przekierować na zewnętrzna kartę dźwiękową USB. A swoją drogą - cena trochę przesadzona.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Popatrzyłem na cenę i podziękowałem. Z dwoma WD RED 2TB cena przekracza 2000zł.

    Zastanawia mnie dlaczego do takich NAS-ów do domu, nie dają karty Wifi. Jakiś czas temu szukałem takiego zintegrowanego ustrojstwa i niestety.
    • avatar
     JAZ99
     0
     Mam wcześniejsza wersję 212+, w przyszłości pewnie wymienię ją na następcę tego 214 Play.
     Moje multimedia są w pełni zdematerializowane: muzyka, filmy, e-booki i zdjęcia. ;-)
     Z muzyką jest problem, bo nie wszystkie moje odtwarzacze tolerują format bezstratny (FLAC) i muszę trzymać część jej w dwóch formatach (MP3).
     Z filmami ten sam trud, kupiłem kartę graficzna do komputera, aby odtwarzać formaty, których nie toleruje TV lub BR (np. z powodu cinavi lub divx).
     Prosty rDAC zamienił moje stare stereo w 21 wieczny odtwarzacz multimedialny ciągnący streaming z NASa połączony po USB2 jako zewnętrzne głośniki - co jednak odcina nagrania 192kHZ (transkoduje), dostępne tylko po wejściach cyfrowych Cinch lub optycznych, ale jest super. (uważajcie - USB2 nie daje możliwości ciągnięcia 192kHz - choć sprzedawcy próbują to sugerować - dopiero USB3 ma wystarczające pasmo, ale nie ma jeszcze dla niego aplikacji)

     Brak tylko wspomagania dla e-booków w stylu np. calibre.
     Transkodowanie w locie rozwiązuje część moich problemów.
     Wydatek 1.3 tys plus koszt dysków HD jest i tak niższy, niż wymiana stereo na podobny jakościowo z tymi funkcjami. Do tego masz odtwarzacz wideo, chmurę i wiele innych możliwości - jeśli choć trochę ogarniasz temat. Dla tych nieogarniających pozostaje iOgryzek i słone rachunki.
     • avatar
      bithmore
      0
      Czy to urządzenie zapewni mi, żebym mógł streamować z niego filmy .mkv, .mp4 i odtwarzał we wszystkich TV, które są w sieci lokalnej (oczywiście TV maja wbudowaną obsługę DLNA) ??? oczywiście z napisami zewn. w srt albo .txt ??? tak żeby to chodziło dobrze w full hd? Kiedyś próbowałem się bawić w serwer multimediów przez PS3 na TV i poprzez PC + jakiś soft, ale zawsze z jakimiś filmami był problem, czasami napisów nie było, czasami cięło albo w ogóle nie potrafił sobie poradzić program. Musiałem kupić dune hd i normalnie przez hdmi podpiąłem do TV, ale urządzenie mam tylko jedno i nosić z salonu do sypialni w zależności gdzie chcę oglądać jest upierdliwe. NAS też by mi się przydał w domu, więc jeśli ten NAS potrafi naprawde dobrze być serwerem filmów to bym kupił. Ktoś go ma może i mi potwierdzi?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To ma wspólnego, że ma serwer SMB, więc w sieci lokalnej od tzw. NAS-a różni go tylko szybkość procesora, czyli transfery sieciowe. Jak masz jednak NAS-a podłączonego kablem do routera, a wszystkie kompy są Wifi. To nic Ci po tym transferze.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Miało być do @ MrAndy
        • avatar
         bithmore
         0
         Weź mi nie mów nawet o sieciówce w dune hd.. niby 1Gbit (dlatego kupiłem ten model), ale transfer po kablu jest 11MB/s przez SMB i NFS! czyli tyle co 100Mbit! zgłaszałem to do producenta i kiszka, jak strzałą w mur. Zresztą moje TV nie potrafią czytać z zasobu sieciowego, musi być streamowane przez serwer DLNA :( dlatego pewnie kupię do drugiego pokoju inny odtwarzacz hd, a zasoby sieciowe w postaci filmów będe trzymał na jakimś tanim NASie albo dysku sieciowym. Innego wyjścia nie widzę.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Niczego nie zmieniaj. Zostaw tego Dune-a przy jednym TV, a do drugiego kup Measy smart TV na androidzie (jest wiele modeli). Będziesz miał tyle serwerów i klientów, co nie da Ci żaden NAS. W dodatku będziesz miał sieciowego playera z przeglądarką www i każdym softem dostępnym w Google Play. NAS jeśli chodzi o funkcjonalność się nie umywa.

          Jeśli chodzi o te 11MB/s to jest super wynik. Ten 1Gbit to jest niby, w praktyce to 100mb/s. Jeśli klienci są Wifi, to te 11MB/s jest w zupełności wystarczające.
          • avatar
           bithmore
           0
           Chodzi Ci o to, że dune będzie dawał zasób sieciowy w postaci filmów na dysku? a ten measy smart tv będzie po prostu przez sieć odtwarzał te filmy z tego dysku od dune? martwię się tylko czy poradzi sobie z mkv +napisy srt.
           • avatar
            bithmore
            0
            takie coś się nada:

            http://proline.pl/?p=RTVARRPAK0031

            :) ?
            • avatar
             bithmore
             0
             Po prostu jak kupowałem swojego dune hd, to czytałem, że te urządzenia na androidach sobie nie radziły za dobrze przy filmach 1080p gdzie film zajmował powiedzmy 30GB, tylko te urządzenia były na realteku z tego co kojarzę. Dlatego mam obawy, nie jestem zorientowany w temacie. Ale spoko chyba sobie zakupię takie cudo tylko muszę wybrać jakąś sensowną wersję, taka jaka jest mi potrzebna i nie wydawać kilku stówek.
             • avatar
              bithmore
              0
              Po prostu jak kupowałem swojego dune hd, to czytałem, że te urządzenia na androidach sobie nie radziły za dobrze przy filmach 1080p gdzie film zajmował powiedzmy 30GB, tylko te urządzenia były na realteku z tego co kojarzę. Dlatego mam obawy, nie jestem zorientowany w temacie. Ale spoko chyba sobie zakupię takie cudo tylko muszę wybrać jakąś sensowną wersję, taka jaka jest mi potrzebna i nie wydawać kilku stówek.
              • avatar
               bithmore
               0
               Czy tu można jakos kasować swoje wpisy? masakra jakaś...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Moja Ariva jest na Realteku, sprawdzałem FHD 40mbit/s. Bez żadnego problemu.
                Atut takiego smart TV jest też taki, że nie ma wiatraka :)