Serwery plików NAS

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Synology DS716+ to godny następca swoich poprzedników – DS713+ i DS715. Zastosowanie mocniejszego procesora i wydajniejszej architektury sprawiło, że NAS staje się potężnym narzędziem dla małej firmy czy niewielkiego biura. Jedno bardzo ciche i energooszczędne "pudełko" może zastąpić kilka urządzeń i funkcjonalności bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Centrum pakietów pozwoli przekształcić NAS-a w dowolne centrum multimedialne, mail, serwer usług katalogowych czy system pamięci dyskowej dla wirtualizacji.

Ocena końcowa:

 • Bardzo dobra wydajność systemu plików BTRFS
 • Bogaty zestaw pakietów dodatkowych
 • Wysokie bezpieczeństwo serwera - mechanizmy kopii zapasowych, migawki, doradca ds. zabezpieczeń
 • Średnie wartości zapisu danych na serwer w przypadku wykorzystania mechanizmów MPIO.
 • Niezbyt wysoka wydajność iSCSI dla dwóch interfejsów GbE

90%

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Wszystko okej ale nie na Polskie warunki gdzie zarabia się 2 tys zł netto a wiochy około 1500 zł netto max lub śmieciówka :)
  • avatar
   jimmyq
   2
   Cena ceną, ale to jak Apple. Dostajesz kombajn z mega ilością możliwości i konfiguracji. W domu używam stareńkiego 211j i poza wydajnością przy kilku wątkach/zapytaniach sprawdza się idealnie jako domowe centrum rozrywki, serwer www, chmura, serwer ftp i serwer photo/video z wyjściem na zewnątrz. Do tego konfiguracja bajecznie prosta i intuicyjna. Płacisz może sporo, ale możliwości też spore. Są tańsze rozwiązania, można stary PC z jakimś P4/Core sprzed 10 lat wykorzystać, tyle że to i miejsca zajmie więcej jak i prądu zeżre za odpowiednio większą kwotę.
   • avatar
    endrju_pl
    1
    Synology ze swoim DSM jest świetne, ale cena niszczy wszystko. Jeżeli ktoś zarabia w Euro, lub $ na pewno jest łatwiej kupić takiego NASa, ale u nas nie bardzo. Poza tym spokojnie można zbudować NASa o takiej samej wydajności za 1/3 ceny Synology.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Mam DS716+ z dwoma dyskami WD RED PRO 6TB. NAS pracuje na najnowszym DSM 6.
     Rozszerzyłem w nim pamięć do 8GB i..... tutaj kilka uwag odnośnie pracy takiego zestawu:
     1. po rozszerzeniu pamięci urządzenie nie kontroluje pracy wentylatora - pracuje on non stop na maksymalnych obrotach, a zmiana opcji prędkości pracy wentylatora w DSM nie jest możliwa,
     2. włączone, ale nie używane urządzenie (przed przejściem dysków w stan "spoczynku") wydaje z siebie dźwięki podobne jak przy zapisie danych (takie regularne "chrząkanie" i cykanie głowic). Dziwne to, bo w poprzednio użytkowanym od ponad 6 lat DS210+ (z 2 dyskami WD RED 3TB) czegoś podobnego nie stwierdziłem.
     3. największy ból sprawia odgłos wibrujących plastikowych mocowań dysków twardych w kieszeniach DS716+. Przy tak wysokiej cenie tego NAS-a jest to porażka! Wibracje są słyszalne i jeśli NAS pracuje w np. pokoju, w którym się przebywa, to dźwięk jest słyszalny i przeszkadza. W poprzednio użytkowanym DS210+, w którym dyski mocowane były śrubami na stałe czegoś takiego nie zaobserwowałem. Tak więc technika mocowania dysków typu "swap" jest w wykonaniu Synology fatalna.
     Czekam na upgrade softu DSM co do pkt. 1 i 2 i poprawienie powyższych błędów.
     Jeśli Synology tego nie poprawi, zastanowię się nad dalszym użytkowaniem NAS-ów tego producenta.
     • avatar
      kokosnh
      -1
      "Intel Celeron N3150, czterordzeniowy, zmiennoprzecinkowy, szyfrowanie sprzętowe, transkodowanie sprzętowe H.264 (AVC), MPEG-2 i VC-1; rozdzielczość: 4K (4096 x 2160); maksymalna liczba klatek na sekundę: 30"

      Całę szczęście, że CPU ma sprzętowe wsparcie dla H.264, żeby mi się filmu nie cięły jak oglądam bezpośrednio z niego. ( ironia )