Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

Testowany monitor wyposażony został w matrycę typu AMVA. Pod wieloma względami jest ona zbliżona w charakterystyce do matryc IPS, a co za tym idzie, cechuje się szerokimi kątami widzenia, a przynajmniej szerszymi niż w matrycach TN. W codziennej pracy biurowej są one w zupełności wystarczające. Wyświetlany na monitorze obraz będzie czytelny także dla osoby siedzącej, czy stojącej obok nas, co jest przydatne np. w trakcie wspólnej pracy nad jakimś projektem. Oglądanie filmów w większym gronie także będzie możliwe.

Dopiero pod znacznym kątem (80-85) widoczne stają się zaburzenia kontrastu i reprodukcji kolorów.

Terra 2462W PV kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures.

Nie jest to wprawdzie monitor o przeznaczeniu gamingowym, ale ten parametr ma znaczenie nie tylko w trakcie grania, ale także informuje o zdolności monitora do poprawnego wyświetlania dynamicznych scen. Efekt smużenia pojawił się już przy tempie 4, czyli dość szybko. Obecna w menu funkcja Overdrive jest w stanie zmniejszyć ten efekt, ale tylko w niewielkim stopniu, co tylko potwierdza pozycjonowanie tego modelu, jako urządzenia do pracy, a nie zabawy.

Pobór energii

Monitor Terra 2462W PV pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 14,8 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 19,7 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,8 W. Każdy z tych wyników stawia testowany monitor w absolutnej czołówce, jeśli chodzi o energooszczędność. Dla wielu osób może to być kluczowy aspekt brany pod uwagę przed zakupem.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark.pl monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

Czas na kilka słów na koniec. Oprócz standardowych testów i pomiarów kolorymetrem, czyli klasycznej procedury testowej, Terra 2462W PV służyła mi przez dłuższy czas jako dodatkowy monitor (pracuję na co dzień na laptopie). Od razu więc powiem, że taki tandem sprawdził się doskonale. Dzięki dobrej ergonomii mogłem bez problemu ustawić monitor w ulubionej dla mnie pozycji, czyli wysoko i za ekranem laptopa. Jest to dla mnie o wiele bardziej efektywne rozwiązanie, niż kiedy monitor znajduje się obok, gdyż ograniczam w ten sposób ruchy głową, co na dłuższą metę staje się męczące. W tym przypadku komfort był bez zarzutu.

Terra 2462W PV przód

Pochwalić też muszę producenta za atrakcyjną stylistykę obudowy, która prezentuje się nowocześnie i elegancko. Wiem, że dla wielu osób jest to istotny aspekt (dla mnie oczywiście również). Minimalizm, szarości, wąskie ramki ekranu - to są cechy, które zdecydowanie mogą się podobać i stanowią mocny punkt monitora.

Co ważne, także jakość obrazu stoi na wysokim poziomie. Kontrast jest wysoki, pokrycie palety barw zbliża się do 100 procent palety sRGB, kąty widzenia szerokie, a fabryczna kalibracja monitora wystarczająco dobra, aby spełnić oczekiwania większości użytkowników, wykorzystujących monitor do pracy w biurze.

Terra 2462W PV pivot

Niewątpliwą zaletą monitora marki Terra jest dłuższy okres gwarancyjny, który trwa aż 3 lata (wobec standardowych 24 miesięcy), jak również ochrona martwych pikseli. Daje to o wiele większy komfort użytkowania i pewność, że inwestycja w ten model, nie będzie oznaczać niechcianych kosztów związanych z potencjalną naprawą. To, jak również niskie zużycie energii, może być właśnie tym elementem, który skłonić może do zakupu Terra 2462W PV. Chociaż uczciwie trzeba przyznać, że konkurencja w tym segmencie cenowym, czyli między 600 a 900 zł, jest naprawdę bardzo zacięta.

O ostatecznym wyborze decydują więc zapewne detale i konkretne cechy danego modelu. Jeśli wśród kryteriów branych przez Ciebie pod uwagę, znajdują się mocne strony wymienione przeze mnie, śmiało możesz rozważyć zakup tego modelu.

 

Ocena końcowa:

 • dobra ergonomia
 • atrakcyjna stylistyka monitora z wąskimi ramkami ekranu
 • dobra jakość obrazu
 • niskie zużycie energii
 • długi okres gwarancyjny
   
 • brak kabla HDMI w zestawie
 • duży opór przy regulacji wysokości
 • brak złączy USB
 • toporne działanie przycisków menu OSD

80%

 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  1
  Monitor 16:9 do biura ???
  To w biurach grają w gry i oglądają filmy zamiast pracować ???
  Każdy kto korzystał z monitora o tej proporcji wie jak nie wygodne jest buszowanie po internecie czy praca w programach biurowych.
  Sytuację ratuje trochę pivot ale nie jest to rozwiązanie optymalne.
  Sam mam monitor 16:10 i pracuje się na nim w miarę komfortowo , nie wyobrażam sobie męczarni na 16:9.
  • avatar
   dariosata
   -1
   Przedpotopowa rozdzielczosc Full HD dyskwalifikuje ten monitor do JAKICHKOLWIEK ZASTOSOWAN!!!