Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 3 min.

Testowany monitor wyposażony został w matrycę typu VA, co oznacza że kąty widzenia są znacznie lepsze niż w matrycach TN i nieco tylko słabsze od wyświetlaczy z matrycami IPS. I tak jest w istocie. Siedząc na wprost monitora wyświetlany obraz jest rzecz jasna bez zarzutu, ale spoglądając nań z boku lub z góry, jakość już nie jest tak dobra. Przede wszystkim kontrast ulega zaburzeniu, a ponadto obraz staje się nieco ciemniejszy.

Terra 3280W kąty widzenia

Powyższe zdjęcie sugeruje wprawdzie że jest ciemniejszy niż w rzeczywistości, ale nie mniej efekt ten jest wyraźnie widoczny. Jest to spowodowane zakrzywieniem ekranu, które utrudnia oddanie tego na zdjęciu. Samo zakrzywienie powoduje natomiast, że osoba korzystająca z tego monitora absolutnie nie będzie tego odczuwać, wręcz przeciwnie - wszystkie obszary ekranu znajdując się w takiej samej odległości od oczu prezentują się dobrze.

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 5 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures.

Efekt smużenia pojawił się przy tempie 6, a po włączeniu funkcji Overdrive na poziom wysoki - przy tempie 7. Oznacza to, że oglądając film z szybko zmieniającymi się scenami i dynamiczną akcją, albo grając w gry opierające się na wyświetlaniu dynamicznych scen (FPS, wyścigi), monitor poradzi sobie całkiem nieźle z ich wyświetlaniem.

Niewątpliwym atutem monitora jest częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, dzięki czemu (jeśli tylko nasz komputer jest w stanie temu podołać) obraz i animacja jest płynna i bez zacięć. Posiadacze kart graficznych od AMD powinna ucieszyć informacja, że monitor obsługuje technologię AMD FreeSync, która minimalizuje zacięcia animacji i rwanie się obrazu.

Pobór energii

Monitor Terra 3280W pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 23,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 36,8 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,8 W. To naprawdę bardzo dobre wyniki, które stawiają ten model w czołówce monitorów o przekątnej przekraczającej 30 cali. Jeśli więc oszczędność energii jest dla kupującego istotnym kryterium, to z pewnością powinien rozważyć ten właśnie sprzęt.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark.pl monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

O ile na początku mojej przygody z monitorem 3280W, marka Terra była dla mnie dziewiczym tematem, tak teraz mogę już coś więcej na jej temat powiedzieć. Jeśli inne urządzenia są równie udane, to ma ona szansę na znalezienie swojego miejsca na trudnym i dość zatłoczonym rynku producentów monitorów. Testowany przeze mnie model to najdroższy z aktualnie dostępnych, ale rozumiem, że firma stara się od razu zrobić jak najlepsze wrażenie, oferując zapoznanie się ze swym czołowym urządzeniem.

Monitor prezentuje się bardzo stylowo i gdyby nie nieznane mi wcześniej logo Terra, bez wahania uznałbym go za produkt któregoś ze znanych producentów. Ramki wokół ekranu są cienkie, cała konstrukcja jest smukła i elegancka. Śmiało można go postawić w gabinecie w pracy, czy na biurku, a osoby ceniące sobie estetyczny aspekt urządzeń na których pracują, będą zadowolone.

Terra 3280W

Oczywiście najważniejsza jest jakość obrazu, a bez tej żadne wąskie ramki, czy zakrzywione płaszczyzny ekranu nic nie zmienią. Tutaj na szczęście wszystko jest w porządku. Matryca VA o rozdzielczości WQHD oferuje dobrą szczegółowość obrazu i wierne odwzorowanie barw.

Dodatkową zaletą jest wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (144 Hz) oraz AMD FreeSync. To sprawia że monitor dobrze radzi sobie z wyświetlaniem dynamicznych scen, więc także gracze będą zadowoleni.

Osobny akapit muszę poświęcić gwarancji. Zazwyczaj bowiem producenci oferują dwuletni okres gwarancyjny (czasem jest to zaledwie 12 miesięcy). Tutaj producent zapewnia 3-letnią gwarancję oraz dodatkowo ochronę martwych pikseli. Co więcej, gwarancję tę można rozszerzyć nawet do 5 lat (włączając w to "martwe piksele"), co daje już bardzo duży komfort korzystania z monitora.

Terra 3280W

I jeszcze jedno, otrzymałem informację, że w przypadku uszkodzenia monitora, zostaje on wymieniony na nowy - w systemie Door to Door, więc klient nie musi tak naprawdę o nic się martwić.

Dla osób, które cenią szczególnie dobry stosunek ceny do jakości i możliwości, model 3280W stanowi atrakcyjną propozycję.

Ocena końcowa:

 • bardzo dobra relacja ceny do możliwości
 • atrakcyjna stylistyka monitora
 • dobra jakość obrazu
 • odświeżanie 144 Hz i obsługa AMD Free Sync
 • niskie zużycie energii
 • długi okres gwarancyjny
   
 • niska jasność maksymalna
 • kąty widzenia mogłyby być szersze
 • brak regulacji wysokości
 • brak portów USB

84%

 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  2
  Niezły szkoda że nie ma G-Sync ale jakby miał to pewnie cena była by +1000zł.....

  Cena 2000zł jak najbardziej akceptowalna dla tego monitora gdybym miał karte AMD już bym kupił.