Laptopy

Test 4 netbooków - płynnie odtwarzają Full HD

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze netbooki płynnie odtwarzają filmy Full HD, często mają 12-calowe ekrany i Windows 7. Zwiększyła się wydajność i komfort użytkowania, ale czy przez to skrócił się czas pracy na baterii? Zobac

Netbooki są coraz wydajniejsze i większe. Lepiej konkurują też ze znacznie droższymi notebookami ultraprzenośnymi. Rynek dojrzał i zaszło sporo zmian. Niewielkie komputery przenośne wcale nie są już takie niewielkie, oferując często 12-calowe ekrany pracujące w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. To znaczna różnica w porównaniu do wcześniejszych modeli z ekranami o przekątnej 10 cali, które miały rozdzielczość 1024 x 600. W końcu można pracować bardziej komfortowo. Na ekranie mieszczą się szersze strony internetowe, a dokumentów nie trzeba tak często przewijać zarówno w pionie, jak i poziomie.

Zwiększyła się także wydajność netbooków, przez co jeszcze bardziej upodobniły się do notebooków ultraprzenośnych. Dwurdzeniowe procesory Atom lub niskonapięciowe układy AMD to już żadna nowość, podobnie jak 2-3 GB pamięci RAM i system Windows 7. Wydajność 3D również jest wyższa - niektóre modele oferują układy Radeon HD 3200 czy też są oparte na platformie NVIDII. Są też wyposażone w złącze HDMI i mogą płynnie odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości.

Choć zwiększyła się wydajność i komfort pracy (większe ekrany i wygodniejsze klawiatury), netbooki tracą powoli swoją mobilność. Są wydajniejsze, więc automatycznie pracują krócej na zasilaniu bateryjnym. Zwiększyły się również ich wymiary i waga. To ciągle poręczne komputery, ale trzeba przygotować dla nich nieco więcej miejsca w plecaku czy torbie, niż miało to miejsce do tej pory.
 
Przetestowaliśmy 4 nowoczesne netbooki. Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki każdego z nich:

Acer Aspire One 521

Procesor: AMD V105 (1,2 GHz)
Układ graficzny: ATI Radeon HD 4225 512 MB
Pamięć RAM: 1 GB
System: Windows 7 Starter

Asus Eee PC 1201N

Procesor: Intel Atom 330 (1,6 GHz)
Układ graficzny: NVIDIA ION 256 MB
Pamięć RAM: 2 GB
System: Windows 7 Home Premium

MSI Wind U200

Procesor: Intel Pentium SU4100 (1,2 GHz)
Układ graficzny: Intel GMA 4500M
Pamięć RAM: 3 GB
System: Windows 7 Home Premium

MSI Wind U230

Procesor: AMD Neo X2 L335 (1,6 GHz)
Układ graficzny: ATI Radeon HD 3200
Pamięć RAM: 3 GB
System: Windows 7 Ultimate