AMD A10-7800 - 65 czy 45 W TDP?
Procesory

AMD A10-7800 - 65 czy 45 W TDP?

przeczytasz w 2 min.

Testujemy kolejny model AMD Kaveri, czyli A10-7800 z konfigurowalnym TDP

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

maksymalne TDP obniżone do 65 W + możliwość zmiany TDP (45W) , proces technologiczny 28-nm , bardzo wydajny zintegrowany układ graficzny Radeon R7 z obsługą DirectX 11.2 , usprawnione rdzenie CPU Steamroller , technologie HSA, Mantle i True Audio , nowe dekodery wideo i obsługa 4K , zaawansowane technologicznie rozwiązanie z ciekawymi perspektywami na przyszłość

Minusy

konieczność wymiany płyty głównej (podstawka FM2+), na dziś dzień potencjał Kaveri nie jest w pełni wykorzystywany (niezbędne oprogramowanie wykorzystujące HSA, Mantle i True Audio)

Firma AMD sukcesywnie uzupełnia swoją najnowszą rodzinę APU (procesorów ze zintegrowaną grafiką) Kaveri o kolejne modele. Na naszych łamach mieliśmy dotychczas okazję testować topowy model A10-7850K:

Mieliśmy również okazję sprawdzić w działaniu laptopa wyposażonego w APU AMD FX-7600P.

AMD A10-7800

Dziś w naszej redakcji gości model A10-7800 - bez literki K w nazwie, a więc nie przeznaczony dla podkręcających entuzjastów. Do jego zalet można zaliczyć przede wszystkim obniżony pobór energii oraz równie mocną zintegrowaną grafikę jak w topowym modelu. Układ graficzny zintegrowany z APU Kaveri umożliwia bezproblemową rozgrywkę w wymagające gry w rozdzielczości Full HD - konieczne jest jednak obniżenie detali.

Nieco mniej wydajny, ale bardziej energooszczędny

Ogólnie rzecz biorąc, A10-7800 różni się od modelu A10-7850K tylko niższymi taktowaniami rdzeni CPU oraz brakiem możliwości podkręcania za pomocą mnożnika. W zamian uzyskujemy niższe TDP (65W w stosunku do 95W topowego modelu), które... może być jeszcze niższe. Układ graficzny jest dokładnie taki sam jak zastosowany w modelu 7850K. 

Konfigurowalne TDP

Jedną z zalet tego modelu APU jest między innymi konfigurowalne TDP - za pomocą jednego ustawienia w UEFI BIOS możemy zmienić maksymalne TDP z 65W na 45W, co skutkować będzie niższym poborem energii, mniejsza ilością wydzielanego ciepła oraz oczywiście nieco niższą wydajnością.

Zegary CPU i GPU potrafią wówczas pracować z najwyższymi taktowaniami tylko przez krótki czas. Poniższy zrzut ekranowy pokazuje, że przy maksymalnym obciążeniu wszystkich rdzeni taktowanie spada do 3 GHz (przy 65W TDP jest to wartość 3,5 GHz). Przypomnijmy, że możliwość zmiany TDP posiada również testowany przez nas uprzednio model A10-7850K, ale naszym zdaniem, nie po to kupuje się (droższy) model z odblokowanym mnożnikiem przeznaczony do podkręcania, by potem obniżać mu TDP i wydajność.

Taktowanie CPU przy maksymalnym obciążeniu rdzeni i TDP obniżonym do 45W

Ogólna wydajność A10-7800 nie będzie dużo się różnić od A10-7850K. Niższe zegary procesora nieco zmniejszą jego możliwości, jednak kluczową zaletą jest niższy pobór energii, który dodatkowo możemy konfigurować za pomocą cTDP. Jak zmiana TDP wpływa na wydajność APU? Sprawdzimy to już za chwilę.