Serwery

Oferta, specyfikacja i proces zamawiania

przeczytasz w 3 min.

W ofercie Homecloud znajdują się zarówno serwery wirtualne, jak i serwery dedykowane i ulokowane w chmurze. Dzisiaj skupimy się na tych pierwszych. Do dyspozycji mamy 3 warianty o różnej specyfikacji, które przedstawia tabela poniżej.

 BasicStandardProfessional
CPU1 vCore 2,0 GHz2 vCore 2,0 GHz4 vCore 2,0 GHz
RAM (zwykły / boost)1 GB / 2 GB2 GB / 4 GB4 GB / 8 GB
HDD40 GB RAID 1060 GB RAID 1080 GB RAID 10
System operacyjny» CentOS 6 64 bit
» Debian 6 64 bit
» CentOS 6 64 bit
» Debian 6 64 bit
» CentOS 6 64 bit
» Debian 6 64 bit
IPv4 (w zestawie / maks.)1 szt. / 8 szt.1 szt. / 8 szt.1 szt. / 8 szt.
Parallels Plesk Panelw pakieciew pakieciew pakiecie
Back-up3-stopniowy3-stopniowy3-stopniowy
Miejsce na back-up80 GB120 GB160 GB
Gwarantowany transfer100 Mb/s100 Mb/s100 Mb/s
Limit transferubrakbrakbrak
Zarządzanie» SSH
» Plesk Panel 11
» Virtuozzo PP
» CP Panel
» SSH
» Plesk Panel 11
» Virtuozzo PP
» CP Panel
» SSH
» Plesk Panel 11
» Virtuozzo PP
» CP Panel
SLApowyżej 99%powyżej 99%powyżej 99%
Cena (netto)od 50,90 złod 75,90 złod 139,90 zł

Podstawowa różnica to moc procesora i ilość pamięci RAM. Co ważne nie otrzymujemy dostępu do fizycznego procesora. Zapis 4 vCore 2,0 GHz oznacza, że do dyspozycji mamy moc porównywalną do 4-rdzeniowego procesora o taktowaniu 2 gigaherców. Jest to moc gwarantowana, a więc minimum jakie będziemy mieć niezależnie od warunków i obciążenia całej współdzielonej maszyny. Sytuacja z pamięcią RAM jest podobna. Tutaj jednak istnieje tak zwany tryb boost. Jeśli fizyczny serwer nie jest w pełni obciążony, a wykonujemy obecnie jakieś złożone obliczenia, to możemy otrzymać dodatkowe miejsce do wykorzystania.

Szybszy wariant to również większa ilość dostępnej pamięci dyskowej. Wszystkie HDD spięte są w macierze RAID10. Jest to połączenie RAID0 i RAID1. W tej konfiguracji każda porcja danych dzielona jest na pół i zapisywana na dwóch różnych dyskach, co dwukrotnie przyśpiesza odczyt i zapis. Oprócz tego każdy z takich nośników posiada swoją fizyczną kopię, dzięki czemu dane są zabezpieczone w przypadku awarii jednego z dysków, ponieważ rezerwowy dysk szybko przejmuje rolę uszkodzonego napędu i pozwala na jego odbudowę.

Podczas zamawiania usługi możemy wybrać jeden z dwóch systemów operacyjnych: Debian 6 lub CentOS 6. Naszym zdaniem ich możliwości są podobne i wybór zależy od osobistych upodobań. CentOS może być nieco bardziej przyjazny dla osób, które wcześniej korzystały z Fedory lub RedHata, natomiast Debiana powinni wybrać sympatycy Ubuntu, ale to nie jest reguła. Systemy domyślnie instalują się bez graficznego interfejsu, więc to tutaj powinien nastąpić główny wybór: Gnome, KDE lub inny. My w czasie testów korzystaliśmy z systemu CentOS z nakładką Gnome.

Każdy z planów posiada standardowo jeden adres IP (maksymalna ich ilość to 8), gwarantowany transfer 100 Mb/s, brak limitów transferu oraz 3-stopniowy back-up. Pod pojęciem tym kryje się back-up plikowy, automatyczna kopia zapasowa, wykonywana raz w tygodniu oraz kopia na żądanie, 3 razy w tygodniu. Powierzchnia do jego przechowywania to kolejno 80, 120 i 160 GB.

Dostawca zapewnia również wysoką niezawodność usług z SLA powyżej 99%. Ulokowana w Polsce serwerownia posiada 2 niezależne łącza energetyczne i 4 łącza internetowe. Data center jest monitorowane 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, w takim samym trybie możemy liczyć na interwencję techników. Serwerem zarządzać możemy poprzez CP Panel, Parallel Plesk Panel 11, Virtuozzo Power Panel oraz standardowo przez SSH.

Proces zamówienia serwera jest szybki i prosty. Na początek musimy oczywiście przejść na stronę głowną Homecloud. Tam klikamy przycisk więcej pod hasłem VPS. Następnie wybieramy interesujący nas plan: Professional, Standard lub Basic.

W pierwszym etapie kreatora wybieramy najważniejsze rzeczy. Oprócz liczby adresów IP oraz długości trwania usługi mamy tutaj możliwość wyboru systemu operacyjnego oraz zakresu obsługi Parallels Plesk Panel. Musimy pamiętać, że raz wybranego systemu nie możemy później zmienić, dlatego warto się nad tym zastanowić. Tak samo rezygnacja z instalacji PPP jest ostateczna i nieodwracalna. By to zmienić można tylko zamówić nowy serwer z innymi parametrami i oprogramowaniem.

W następnym kroku wyświetla się nam podsumowanie zamówienia. Mamy tutaj również możliwość rejestracji nowej domeny, która zostanie od razu przypisana do naszego serwera. Jeśli już takową posiadamy, możemy podać jej adres oraz klucz autoryzacji, aby przenieść ją do Home albo sam adres, by później samodzielnie ją przekonfigurować. Po kliknięciu na Kontynuuj dochodzimy do etapu, w którym podać musimy nasze dane personalne oraz założyć nowe konto w Homecloud lub użyć już istniejącego.

Teraz wystarczy tylko opłacić zamówienie. Jeśli skorzystamy z jednego z systemów płatności natychmiastowych, to zaraz po przelewie pieniędzy serwer jest gotowy do działania.

Przechodzimy do CP Panelu. Jest to główny panel zarządzania, w którym odnajdziemy wszystkie najważniejsze narzędzia oraz informacje o naszych subskrypcjach. By to zrobić musimy się oczywiście zalogować.

W tym momencie nasz serwer będzie konfigurowany. Stopniowo będą aktywować się nowe funkcje. W naszym przypadku uzyskaliśmy pełną funkcjonalność po niespełna 15 minutach. To świetny wynik, bo zanim uporządkowaliśmy wszystkie dane dostępowe i przejrzeliśmy zakładki CP Panelu mogliśmy się już zalogować przez SSH i rozpocząć pracę.