Karty graficzne

Podsumowanie. Ocena kart

przeczytasz w 2 min.

Obydwie testowane karty świetnie nadają się do gry w rozdzielczości 1680x1050. Zadowoleni więc powinni tu być użytkownicy posiadający panele LCD o popularnych obecnie przekątnych ekranu: 21” i 22”. Oczywiście sytuacja nie dotyczy wciąż Crysisa „odpalonego” w środowisku DirectX10, ale tym, póki co przejmować się nie musimy.

Ceny kart Radeon HD4870 oscylują wokół 750-800zł, podczas gdy za GTX'a 260 trzeba już zapłacić o około 100 zł więcej (wersja referencyjna) i prawie 250 zł więcej za podkręconego fabrycznie AMP!a. Patrząc jednak na możliwości O/C rdzeni „referentów” opartych o GTX 260, jak i testowanego Zotaca, inwestowanie dodatkowych 150zł wydawać się może swego rodzaju rozrzutnością. Osoby, które nie uznają jednak overclockingu (twierdzenie w tym przypadku wydaje się nieco naciągane), Zotac AMP! w swojej klasie (najwyższe zegary wśród podkręconych GTX'ów 260), stanowić może także łakomy kąsek. W zestawie z kartą dostaniemy przecież, oprócz kompletu potrzebnych przejściówek, również pełną wersję gry „Race Driver : GRID”.

W odniesieniu do testowanego Gigabyte'a HD4870, nie wyłamuje się on z pośród pozostałych kart HD4870 dostępnych na rynku. Podobne możliwości O/C, czy tak samo wysokie temperatury przy automatycznej kontroli wentylatora (czemu można oczywiście przeciwdziałać), powodują iż tak naprawdę decyzję o zakupie karty opartej o HD4870 można podejmować biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie dołączone wyposażenie, oraz końcową cenę jaką przyjdzie nam za nią zapłacić.

Radeon HD4870, pomimo bardzo dobrej wydajności, posiada wciąż powielaną wadę w postaci zbyt wolno obracającego się wentylatora (ustawienia domyślne), a także charakteryzuje się wyższym od konkurencyjnego GTX'a poborem energii.

Zakup tych dwóch kart może być zatem podyktowany zupełnie innymi względami. Jeżeli oczekujemy chłodnego, ale i podkręconego już produktu, po spadku ceny (co ważne) Zotac AMP! będzie wydawać się wyborem bardziej oczywistym. Jeżeli jednak lubimy sobie „pomajsterkować” i nie zgadzamy się na żadne kompromisy odnośnie wydajności (Antyaliasing x8), Radeon HD4870 i to nawet ten referencyjny, po drobnych modyfikacjach rzecz jasna, będzie kartą wartą uwagi w stopniu niemal identycznym. W tym segmencie rynku niemożliwym jest zatem nakreślenie jednoznacznego lidera, i w głównej mierze dzięki temu właśnie, obserwujemy cenową batalię producentów, z której tak naprawdę zwycięsko wychodzimy my – potencjalni użytkownicy.

 Moja ocena: Zotac GeForce GTX260 896MB APM!
 plusy:
bardzo dobra wydajność
karta podkręcona fabrycznie
duża pojemność pamięci (896MB)
HDMI
akceptowalny pobór energii w 3D / niski w 2D
niski poziom szumu w 2D / akceptowalny w 3D
dobra podkręcalność pamięci
 

minusy:
nieco większy spadek wydajności po uaktywnieniu antyaliasingu x8 w stosunku do konkurencyjnego Radeona
duże gabaryty
 wysoka cena

 

 Moja ocena: Gigabyte Radeon HD4870 512MB
 plusy:
bardzo dobra wydajność
UVD2 / HDMI'7.1
niski poziom szumu w 2D
bonus w postaci Colin DIRT'a
podatność pamięci na podkręcanie
dobra cena
 

minusy:
wysoka temperatura pracy (konieczność stosowania FanFix'a)
 duży pobór energii w trybie 2D

 

Podziękowania dla firm Gigabyte i Zotac za wypożyczenie kart do testów
 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Colin do gigabyte 4870? Hmm ja nic nie dostalem i nawet na opakowaniu nie bylo wzmianki o grze...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ponoć do każdego radka HD4870 można wgrać bios od ASUS TOP, który zapewnia lepszy stabilny poziom OC. Aż korci, by sprawdzić.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    2x 4850 CrossFire ruless.... cena tych 2 Radeon`ów to cena GTX260 nVidii, a wyniki znacznie lepsze ... wiec po co przepłacać..
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Hmn, a ja cały czas widzę świetnie trzymającego się 9800 GX2. coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem tej karty, jest naprawdę niedroga jak na swoje możliwości w porównaniu do kart przedstawionych w tym artykule.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jednak patrząc na testy w grach to 9800GX2 moze byc ciekawa alternatywą
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Właśnie nabyłem Gigabyte GeForce GTX260 i niepokoi mnie "pisk" wydawany przez kartę po przejściu w tryb 3D. Próbka pod adresem http://rapidshare.com/files/144651768/gf_gtx_260.wav.html. To normalne czy trafiłem na taki model?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Karta graficzna HD4870 Jest lepsze od kartii NVIdii poprze przykładem : tak jak powiedział"PANTOKRATOR" jest tak że można wgrać w bios ASUS top I ja sobie to wgrałem i porównałem z kuzyna kartą GTX260 i moja karta jest lepsza o jakieś 20 % w wydajności i we wszystkim są minimalne szczegóły w ktorych moja karta jest gorsza ale to bzedy nie ważne wogóle ;p
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Karta GTX260 wydaje czasem piski i to bradzo często więc nie ma się czego obawiać ta karta ma właśnie taką wadę i to nie możliwe że to nie jest wada bo u wielu moich znajomych którzy kupili tą nieszczesną kartę słychać pisk