Monitory

Jakość obrazu. Ocena końcowa

przeczytasz w 4 min.

Kąty widzenia są podobne do większości nowych monitorów z matrycą TN. Deklarowane przez producenta 170°/170° zamiast zazwyczaj podawanych przy TN 160°/160° bardziej trąci działaniem marketingowców niż rzeczywistą poprawą kątów w stosunku do konkurencji. Tym niemniej nie jest źle - patrząc trochę z boku jest OK, dopiero zerkając mocno na ukos zawartość ekranu staje się ciemniejsza.

Podobnie jak w innych współczesnych matrycach TN nie widać jakiś niedostatków kolorów - są wyraźne i soczyste. Dopiero po ustawieniu kontrastu na powyżej 50% zaczynają się kłopoty - jasne barwy się zlewają, znikają różnice pomiędzy szarościami. Z regulacją kontrastu lepiej więc uważać - tyczy się to nie tylko Belinei, ale również wielu innych monitorów z TN.

Mimo, że czas reakcji nie jest wybitny (realnie około 14 ms), to nie odbiega specjalnie od przeciętnej. Smużenie widoczne jest głównie w systemie podczas przesuwania białych/szarych okienek z czarnym tekstem. W trakcie gry w naszego ulubionego Counter Strike: Source nie zauważyliśmy żadnego smużenia, co dobrze świadczy o matrycy - niektóre monitory w tym przedziale cenowym, np. NEC 90GX2 Pro, czy Samsung 940FN potrafią wyraźnie smużyć.

Nierównomierności podświetlenia na poziomie innych matryc TN - na przykład ostatnio testowany LG L1953TR również miał nierównomierności dochodzące do 14% - tyle samo, co tutaj.

jasność: 62%, kontrast: 62%, 6500K

test równomierności podświetleniakrzywa charakterystyki kolorów

Czerń wyświetlana na Belinei ma odcień ciemnofioletowy - jest podobna do tej w monitorach TN Samsunga i nieco gorsza niż w LG. Widać jasne odblaski przy górnej krawędzi, a do tego kąty są na tyle słabe, że w różnych częściach ekranu w zależności od kąta patrzenia widać mleczne/jasnofioletowe plamy. Znacznie lepiej monitor poradził sobie z białą planszą testową - zaobserwować można było jedynie delikatnie widoczne, lekkie przyciemnienia tuż przy górnej i prawej krawędzi.

Najwyższa jasność, jaką udało nam się wycisnąć z monitora to 265 cd/m2. To mniej od podawanych przez producenta 300 cd/m2. Przy jasności i kontraście ustawionych na 100% temperatura kolorów wynosi 6900 K; przy jasności i kontraście 62%/62% mamy około 7000K - a więc w praktyce temperatura kolorów wyświetlana na monitorze odbiega od ustawionych wartości w podobnym stopniu, co na konkurencyjnych matrycach typu TN.

krzywa charakterystyki kolorów przy maksymalnej jasności kontraście - 100%/100%

 

Oprogramowanie

Co znajduje się na srebrnym krążku w pudle z monitorem? Szczerze mówiąc, niewiele. Można rzucić okiem na elektroniczną wersję podręcznika użytkownika w PDF (wydrukowana na papierze jest tylko krótka broszura z bardzo skróconymi, najważniejszymi informacjami), czy zainstalować niewiele dający sterownik, który wpierw jednak trzeba ściągnąć z Internetu. Oprogramowania do regulacji monitora nie ma (zresztą nie przypominamy sobie Belinei, w której by ono było ;-).

Podsumowanie

Jaka jest Belinea? To monitor z dolnej półki, który mimo drobnych wad jest zdecydowanie wart uwagi. Dobra jakość obrazu i brak wyraźnego smużenia sprawiają, że w sam raz nadaje się na biurko zapalonego gracza, wielbiciela Internetu. Pokaźne rozmiary (rozmiar MA znaczenie!) robią swoje - dużo miejsca na biurku systemu operacyjnego, większe pole widzenia w grach, mniej widoczne czarne paski podczas oglądania filmów.

Najbardziej może boleć brak DVI - tym bardziej, że jego implementacja przez producenta nie kosztuje fortuny. Z drugiej strony D-Sub sprawdza się tutaj bardzo dobrze. Drugą wadą, bardziej realną jest taka sobie jasność i kontrast - 265 cd/m2 jest trochę naciągane (przy dużym kontraście gubione są niektóre odcienie barw), a i tak to trochę mało. W bardzo słoneczny dzień nawet na pełnej jasności i kontraście mogą wystąpić drobne trudności z oglądaniem filmów. Brakuje jakiejś technologii wzmacniania kontrastu jak np. F-Engine w LG, czy MagicBright u Samsunga. Przydałaby się też możliwość regulacji wysokości matrycy. Można narzekać na brak oprogramowania do regulacji Belinei z poziomu Windows, ale w tej cenie mało który producent monitorów oferują taką możliwość.

Ostateczny werdykt: mimo pewnych mankamentów, w tej cenie to naprawdę sensowna panoramiczna "dwudziestka".

Ocena Parametrów:
jasność: 3/5
kontrast:
3/5
kolory: 4/5
równomierność: 4/5
kąty:
4/5
czas reakcji: 4/5

Podsumowanie:
zastosowanie monitora
do biura, gier, filmów, drobnych prac graficznych
jakość wykonania
4/5
ogólnie jakość obrazu
4/5
ergonomia
3/5
Ogólna ocena
możliwości do ceny
całkiem nieźle

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!